Literatura faktu ma to do siebie, że uświadamia nam, jak wielkie ludzkie dramaty rozgrywają się gdzieś wokół nas. Taką właśnie rolę odgrywa oparta na faktach książka Candice Cohen-Ahnine. Oddajcie mi córkę to bolesna historia, ukazująca rozpaczliwą walkę matki o córkę, z którą została rozdzielona.

Wszystko rozpoczęło się niczym w baśni. Candice, niespełna dwudziestoletnia Francuzka żydowskiego pochodzenia, spędzała wakacje w Londynie, gdzie poznała Saddama, młodego księcia będącego członkiem saudyjskiej rodziny królewskiej. Choć oboje młodych dzieli wiele – kultura, religia, pochodzenie, miejsce zamieszkania – łączy ich namiętna miłość. Candice jest pewna, iż Saddam to ten jedyny i nie zważając na przeszkody, poddaje się temu uczuciu. Nie zwraca też większej uwagi na pierwsze rysy, jakie zaczęły pojawiać się na wyidealizowanym wizerunku jej ukochanego. Szczególnie że wkrótce na świat przychodzi ich córka Haya. Wszystko więc wskazuje na to, że w trójkę będą mogli stworzyć szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Jednak już niedługo Candice poznaje zupełnie inne oblicze swojego księcia z bajki. Przekonuje się, że jej życie dalekie jest od baśni, a raczej coraz bardziej przypomina koszmar, którego ukoronowaniem staje się rozdzielenie jej z córką i uwięzienie w Arabii Saudyjskiej.

Książka Oddajcie mi córkę wydana została już po tym, jak jej autorka została uwolniona i mogła powrócić do Francji, niestety bez córki, której nie udało jej się wyrwać z rąk Saddama i jego rodziny. Tym, co w niej uderza, jest ogromna szczerość, z jaką została napisana. Candice bez ogródek opowiada o swoim związku z księciem Saddamem, ujawniając zarówno jego prawdziwą twarz, jak i swoje słabości i popełnione przez samą siebie błędy. Odkrywane przez nią kłamstwa i oszustwa, jakich dopuszczał się jej ukochany, prowadzone przez niego nielegalne interesy, a także jego zaborczość wobec niej stanowiły tylko początek. Później doszła do tego doświadczana przez nią przemoc fizyczna i psychiczna ze strony Saddama, a w rezultacie – odebranie jej córki.

Wiele osób, czytających tę książkę, zapewne zada sobie pytanie o to, jak Candice mogła być tak łatwowierna, dlaczego już na samym początku, kiedy przekonała się, jakim człowiekiem jest Saddam, nie odseparowała się od niego, lecz wiele razy wybaczała mu jego postępowanie i na nowo wierzyła w jego słowa i zapewnienia o tym, że zmieni się na lepsze. Sama podczas lektury niejeden raz z niedowierzaniem kręciłam głową. Jednak zdaję sobie sprawę z tego, że łatwo jest kogoś osądzać, choć nie powinno się tego czynić, bo nikt z nas nie wie, jak postąpiłby, będąc w podobnej sytuacji. Dlatego też opowieść Candice budziła we mnie raczej współczucie i empatię wobec dotkniętej tragedią kobiety, a jednocześnie podziw dla jej odwagi, zdolności do poświęceń i determinacji w działaniach mających na celu ponowne połączenie się z córką. Właśnie taki obraz – matki bezgranicznie kochającej dziecko, walczącej o nie do końca – powinniśmy wynieść z lektury tej książki. Sądzę też, że opisana tu historia może i powinna być ostrzeżeniem dla innych kobiet, gdyż podobne przypadki wciąż się niestety zdarzają.

Przy okazji autorka odsłania w książce kulisy tej walki, ukazując opieszałość w działaniu francuskiego rządu, skomplikowane procedury prawne czy też nierzetelność urzędniczą, czyli to wszystko, co dodatkowo utrudniało i tak już niełatwą sprawę.

Jak wspomniałam, zdarzeń podobnych do przypadku Candice bywało w przeszłości niemało, sporo też książek powstało na ten temat. Ktoś mógłby więc powiedzieć, że ta relacja to historia, jakich wiele. Z jednej strony pewnie tak, jednak należy pamiętać, że za każdą taką historią stoi konkretny człowiek, każda z nich kryje w sobie ludzki dramat i cierpienie. Poza tym opowieść Candice tym różni się od wielu innych, że nie jest opowieścią z happy endem. I choćby dlatego warto ją poznać i zachować w pamięci.

Oddajcie mi córkę to smutna i poruszająca do głębi książka, wzbudzająca wiele różnorodnych emocji, wyzwalająca empatię, skłaniająca do refleksji. Trudno przejść wobec niej obojętnie, szczególnie gdy pozna się całą historię Candice Cohen-Ahnine, wraz z zakończeniem. Gorąco zachęcam do tego. Czas przeznaczony na tę lekturę na pewno nie będzie czasem straconym.

Autor: Candice Cohen-Ahnine
Tytuł: Oddajcie mi córkę
Tytuł oryginalny: Rendez-moi ma fille!
Przekład: Maria Ratan
Data wydania: 8 kwietnia 2015
Wymiary: 135×215 mm
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Świat Książki
ISBN: 978-83-7943-530-2
Gatunek: literatura faktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *