Czas zamykania to drugi zbiór opowiadań wydany w Polsce autorstwa Jacka Ketchuma. Składa się na dziewiętnaście opowieści, które nieco odbiegają od literackich dokonań autora nazwanego przez Stephana Kinga najstraszniejszym facetem w Ameryce.

Jack Ketchum – podobno najstraszniejszy facet w Ameryce jak mawia o nim Stephen King. Dla mnie przede wszystkim to bardzo dobry pisarz, który opowiada historie jak nikt inny. Znany przede wszystkim jako autor Dziewczyny z sąsiedztwa, Straconych, Poza sezonem czy Rudego, które są bardzo mocnymi, mrocznymi, a nieraz brutalnymi historiami. W swoim zbiorze opowiadań wymyka się z tego kanonu”strasznego faceta”, bo Czas zamykania fabularnie odbiega od jego dotychczasowych literackich dokonań. Łączy w sobie różne klimaty – thriller, powieść psychologiczną i obyczajową, najmniej jednak jest dobrze nam znanego z jego powieści horroru.

Dziewiętnaście opowiadań, które tematycznie są bardzo różne. Łączy je wyjątkowy styl autora, ale i notka tłumacząca zamysł powstania danej opowieści.

Lubię Ketchuma między innymi za to, że w swych książkach, czy opowiadaniach podkreśla wyjątkową rolę zwierząt. Czasem są to trudne opowieści (jak to było np. w przypadku Rudego), ale jednak autor pokazuje w nich, że zwierzęta mają duszę. Opowiadanie Powroty jako nieliczne ze zbioru posiada w sobie elementy nadprzyrodzone i dotyka złączonych losów człowieka i kota. W tym opowiadaniu Ketchum dał wyraz własnej stracie po śmierci ukochanej kotki. Podobny wymiar ma opowiadanie Potwór, w którym także przytoczony jest temat straty czworonoga, ale opowiedziany już w inny sposób. Pisarz pokazał swoje delikatniejsze oblicze, które w jakiś sposób przelewa się na cały Czas zamykania.

Ketchum w opowiadaniach o różnorodnej treści odkrywa czytelnikowi siebie. W I tak niedobrze mierzy się z tematem sesji terapeutycznych, psychologii i psychoanalizy. Jak napisał w notce na końcu opowiadania, te przemyślenia wynikają z jego własnych doświadczeń. Jak bardzo można prześwietlić czyjąś duszę, czy jest to w ogóle możliwe? Dobre opowiadanie z zaskakującym finałem.Opowiadania mogą być próbą literacką. Taką rolę spełnia też ten zbiór opowiadań. Ketchum próbuje nowych form, mierzy się z tematem w inny sposób czego wyrazem są na przykład opowiadania Sekcja druga, czy tytułowe Czas zamykania.

Jack Ketchum w swym zbiorze opowiadań wykorzystuje wiele pomysłów, inspiracji, czy intrygujących go tematów. Refleksje i zastanowienia widoczne są chociażby w opowiadaniu Nieuchwytne, czy Fontanna.

Podsumowując – Czas zamykania prezentuje inny fabularny styl autora. Nie jest tak mocny jak inne jego książki, jest też słabszy niż antologia Królestwo spokoju. W Czasie zamykania Jack Ketchum dał się poznać od innej strony. Dla mnie jako fanki autora jest to prawdziwa literacka gratka, inne spojrzenie. Nie uważam jednak, że przygodę z tym autorem należy zaczynać od tego zbioru, gdyż nie ma co ukrywać – na tle jego wszystkich autorskich dokonań, wypada ono najsłabiej. Przeczytać trzeba, ale raczej dopiero wtedy, gdy już się zostanie fanem czy fanką twórczości Ketchuma, do czego serdecznie zachęcam.

Autor: Jack Ketchum
Tytuł: Czas zamykania
Tytuł oryginału: Closing Time
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2014
Ilość stron: 296
ISBN: 978-83-7674-232-8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *