Clara Sanchez w swojej książce sięga po trudny, budzący emocje temat i nadaje mu formę, która czyni z tej historii świetną lekturę, trzymającą w napięciu, ale też skłaniającą do przemyśleń. Bo wyobraź sobie, że w pięknej, nadmorskiej, hiszpańskiej scenerii spotykasz parę przemiłych staruszków, z którymi szybko łączy Cię nić porozumienia… A później dowiadujesz się, że to nazistowscy zbrodniarze, którzy uniknęli sprawiedliwości.

Główną bohaterką powieści Co kryje twoje imię? jest Sandra – ciężarna młoda kobieta na życiowym zakręcie, kierowana irracjonalnym pragnieniem ucieczki przed czekającą ją przyszłością, a nawet przed trudną teraźniejszością, w której rozpadł się jej związek, pozostała bez pracy, porzuciła swoje dotychczasowe miejsce na ziemi. Jej nowym schronieniem stał się domek jej siostry w niedużej, nadmorskiej miejscowości. Spotkani na plaży Karin i Frederik, para sympatycznych staruszków pochodzących z Norwegii, okazują jej sympatię i ciepło. Sandra dowiaduje się od nich, że celem ich pobytu jest wyleczenie bliżej niesprecyzowanych dolegliwości… Pozornie wszystko jest spójne, wkrótce jednak Sandrę czeka prawdziwy szok. Na jej drodze los postawi kolejnego starego człowieka – byłego więźnia obozu zagłady w Mauthausen Juliána, który przyjeżdża do Hiszpanii z Argentyny na prośbę swego przyjaciela. Wkrótce na jaw wyjdzie skrywana przez norweskie małżeństwo mroczna tajemnica. Okaże się też, że nie są oni jedynymi, którzy prowadzą podwójne życie…

Atmosfera w powieści stopniowo się zagęszcza, barwne pozory znikają, jak zmyte morską falą. Wraz z rozwojem akcji coraz bardziej odczuwamy nastrój grozy, coraz bardziej dostrzegamy mrok, jaki kryć się może tylko w najciemniejszym obszarze ludzkiej natury. To, co zaczyna się jak zwykła historia poszukiwania swej przyszłości i swego ja, przeradza się w pełną napięcia historię, w której narasta wrażenie zagrożenia aż do udanego finału.

Narracja prowadzona jest dwutorowo, na zmianę przez Sandrę i Juliána. W ten sposób poznajemy fakty z dwóch różnych punktów widzenia, składając z nich powoli całą układankę; poznajemy też myśli i uczucia obu postaci. Autorka w ten sposób zabiera głos na temat znanego z historii faktu uniknięcia przez wielu nazistowskich zbrodniarzy sprawiedliwości. Ludzie ci, mając na sumieniu nieopisane okrucieństwa i zbrodnie, doczekali (lub nadal doczekują) swoich dni, żyjąc wygodnie ze zrabowanych majątków. Mają krew na rękach, to jednak nie przeszkadza im pod zmienionymi nazwiskami w wielu krajach zyskiwać przychylność i szacunek lokalnych społeczności. Tacy mili staruszkowie! Czyż nie?

Co kryje twoje imię? jest powieścią skonstruowaną na solidnej psychologicznej podbudowie – obserwujemy wewnętrzną przemianę Sandry, wnikamy też w złożoną, bogatą psychikę Juliána, którą autorka kreuje bardzo przekonująco. Przyglądamy się wreszcie trudnym do pojęcia psychologicznym portretom i motywom ludzi o bestialskiej przeszłości. Na historycznym tle (ciekawostka – choć bohaterki i bohaterowie są w większości fikcyjni, pojawia się tutaj Aribert Heim zapamiętany jako „Doktor Śmierć”) sportretowana jest młoda kobieta; w ten sposób przeszłość łączy się z teraźniejszością.

Clara Sánchez pisze interesująco i poruszająco, a opowiedziana przez nią historia potrafi wciągnąć, wzbudzić silne emocje i trzymać w napięciu. Niewątpliwie jest to zasługa sugestywnego realizmu tej opowieści – choć fikcyjnej, to jednak wiarygodnej, przekonującej i spójnej. Mimo sięgnięcia po trudną tematykę rozliczenia z najstraszliwszą przeszłością, która przecież zdarzyła się wcale nie aż tak dawno, skoro jej naoczni świadkowie wciąż żyją, autorce udało się skonstruować nie tylko ważną, ale też intrygującą historię, odkrywającą mroczną stronę ludzkiej natury, ale też poruszającą temat odkupienia win. Mimo że akcja nie jest tu wartka i bogata w zwroty, ale raczej rozwija się powoli, autorce udało się stworzyć podszyty grozą, oddziałujący na emocje czytelnika nastrój, w którym można się z przyjemnością, ale i lekkim niepokojem zanurzyć.

Clara Sánchez – hiszpańska pisarka urodzona w 1955 w Guadalajarze, z wykształcenia filolożka, wykładowczyni literatury hiszpańskiej. Jej twórczość cieszy się uznaniem krytyków i czytelników. W 2013 r. jej książka El cielo ha vuelto zdobyła prestiżową nagrodę Premio Planeta. Z kolei Skradziona utrzymywała się na listach bestsellerów przez wiele miesięcy. Powieść Co kryje twoje imię? otrzymała dwie nagrody, w tym najstarszą nagrodę literacką w Hiszpanii.

Tytuł :Co kryje twoje imię?
Autorka: Clara Sanchez
Wydawca: Bellona
Data wydania: listopad 2014
EAN 9788311134379
Liczba stron: 392
Format: 145×205 mm
Oprawa: miękka
Kategoria: sensacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *