Bohdan Butenko to znany i lubiany polski ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Jest jednym z najpopularniejszych ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży oraz laureatem Orderu Uśmiechu z 2012 roku.

Urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem Warszawskiej ASP (pracownia Jana Marcina Szancera), którą ukończył w 1955 roku.

Karierę artystyczną rozpoczął jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia w 1955. Współpracował z czasopismami dla dzieci: Miś, Świerszczyk, Płomyczek, Płomyk. Twórca postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Ilustrator wielu książek dla dzieci.

Był autorem scenografii m. in. dla niezapomnianego Kabaretu Starszych Panów. Na koncie ma ponad 200 opracowanych graficznie i zilustrowanych książek (własnych i cudzych).

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków w latach 1955 – 1982, International Board on Books for Young People (IBBY), w latach 1971 – 1990 prezes Fundacji Świat Dziecka.

Jego prace można było obejrzeć na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Jego bardzo rozpoznawalny, syntetyczny styl cechuje się wyrazistą, mocno zaznaczoną kreską, prostotą i poczuciem humoru, za które kochają go kolejne pokolenia odbiorców. Autor zbudował indywidualny, oryginalny język graficzny. Często nazywa się go również „architektem książki” ze względu na niestandardowe rozwiązania graficzne w wyglądzie książki, wielokrotnie będące wyzwaniem dla drukarni. W książkach Butenki tekst często przenika się z ilustracją.

Przykłady grafik i ilustracji wykonanych przez Bohdana Butenkę:

butenko-plakat

butenko55

butenko11

butenko33

butenko44

butenko66

butenko77

butenko22

butenko1

butenko2

butenko3

butenko4

butenko5

Źródło: Wikipedia.org, Culture.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *