Coś zaczyna budzić się w pewnym starym domu… Jego mieszkaniec twierdzi, że dom oddycha, a czasem ze ścian słychać dźwięk, który przypomina bicie serca. John Hyatt z wydziału sanitarno-epidemiologicznego początkowo sceptycznie podchodzi do opowieści staruszka, ale już niedługo na własnej skórze przekona się, z czym tak naprawdę ma do czynienia.

Chyba żaden ze znanych mi pisarzy powieści grozy nie nasyca swoich książek demonami, złymi duchami i legendarnymi potworami jak Graham Masterton. Lubuje się w opowieściach o istotach z ludowych podań, którym w swoich książkach daje „drugie życie”.

Rzecz ma się podobnie za sprawą książki Kostnica, w której Masterton opowiada o pewnej indiańskiej legendzie, w której występuje demon Kujot. Ten odradza się w pewnym starym domu. Niczego początkowo nieświadomy właściciel skarży się, że jego dom oddycha. Z ta sprawą zgłasza się do wydziału sanitarno-epidemiologicznego w San Francisco. John Hyatt na tak przedziwny problem zakomunikowany przez starszego pana reaguje z ironicznym uśmiechem, ale mimo to wraz ze swoim kolegą z pracy – Danem postanawiają sprawdzić owy oddychający dom. Szybko okazuje się, że zmuszeni są zmienić swoje sceptyczne nastawienie.

Demon Kujot nie po raz pierwszy pojawia się w książkach Mastertona. Nie jest też pierwszym indiańskim duchem, który przewija się w twórczości pisarza. Kujot należy do demonów iście złych, niosących swym jestestwem zagładę. Bohaterowie w książkach Mastertona dość szybko przekonują się, że maja do czynienia z czymś niesamowitym, z kimś niepochodzącym z tego świata. Takim przykładem w Kostnicy jest chociażby postać urokliwej pracownicy księgarni – Jane Torresino, która wszelakie dziwne zjawiska już wcześniej zaczęła łączyć z tym śmiercionośnym indiańskim demonem. I jak to też bywa znajduje się zawsze ktoś to potrafi rozprawić się ze wszelkimi siłami zła, tym razem jest to indiański szaman, który będzie próbował poskromić Kujota, ale czy mu się to udało….

Horrory Grahama Mastertona można stopniować i dzielić na te bardziej wymyślne i złożone oraz na te bardziej schematyczne. Niestety, to do tych drugich należy dość krótka Kostnica – tym razem pisarz nie pokazał pełni swoich możliwości. Mimo to, odnajdujemy w książce ten specyficzny styl i klimat, za który cenią Mastertona fanki i fani na całym świecie.

W Kostnicy jest sporo fantastyki, ale akcja w niej rozgrywa się błyskawicznie i nie ma miejsca na jakieś zbędne fabularne wątki. Czyta się ją szybko i na mastertonowski sposób przyjemnie. Nie powiem, żeby Kostnica należała do najlepszych książek w dorobku pisarza, ale chyba nawet wykluczam ją z tego rankingu. Czytając ją wiem po prostu, że to jest dzieło Grahama Mastertona i jak zawsze przyjmuje je z entuzjazmem.

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Kostnica
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 196
ISBN: 978-83-7818-450-8
Gatunek: horror, fantastyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *