Próbowali mnie zmusić abym poszła na odwyk, ale powiedziałam nie, nie, nie…

Budziła ogromne kontrowersje. Prasa brukowa prześcigała się w doniesieniach o jej kolejnych ekscesach, uzależnieniach, problemach ze zdrowiem, nieudanych związkach. Jednocześnie mało kto odmawiał jej talentu, a krytycy byli zgodni – Amy jest postacią niezwykłą, zdolną, obiecującą artystką. Nie wszyscy jednak wierzyli w te obietnice – głośno mówiło się, że wyniszczający tryb życia, jaki prowadziła Amy, doprowadzi do jej przedwczesnej śmierci. Niestety, tak się stało.

Po tym, jak znaleziono ją martwą w jej mieszkaniu w Londyńskim Camden Town, wiele osób postulowało, by włączyć ją do słynnego Klubu 27. Nie brakowało też rozmaitych kontrowersji, m. in., kiedy jej ojciec, z którym była w złych stosunkach, zdecydował się wydać jej pośmiertną płytę z nieopublikowanymi nagraniami, podniosły się głosy, że rodzicowi piosenkarki zależy raczej na pieniądzach, niż na uczczeniu pamięci córki. Nadal trwają też spekulacje dotyczące tego, co doprowadziło do śmierci młodej gwiazdy. Trudne życie osobiste? Brak przygotowania do wielkiego sukcesu? Brak wsparcia? A może tony jadu wylewane na nią w Internecie i prasie? Skoro wszyscy widzieli, jak pędzi wprost ku przepaści, czy nie można było jej pomóc?

Amy Winehouse, angielska wokalistka soulowa, jazzowa i R&B oraz autorka tekstów piosenek, urodziła się 14 września 1983 roku. Dorastała w Southgate, północnej dzielnicy Londynu; wywodziła się z rodziny żydowskiej o tradycjach jazzowych. Jej ojciec Mitchell jest taksówkarzem i muzykiem, matka – farmaceutką, piosenkarka miała też starszego brata Alexa. Uczęszczała do Ashmole School. W wieku dziesięciu lat założyła krótko działającą grupę muzyczną o nazwie Sweet ‚n’ Sour. Artystka swój zespół opisała jako żydowskie odzwierciedlenie zespołu Salt-N-Pepa. Po rozpadzie Sweet ‚n’ Sour dołączyła do Sylvia Young Theatre School, jednak rok później (w wieku trzynastu lat) została wyrzucona ze szkoły za kolczyk w nosie. Po tym incydencie uczęszczała do BRIT School.

{youtube}TJAfLE39ZZ8{/youtube}

Winehouse umiała grać na gitarze od trzynastego roku życia; śpiewała profesjonalnie od szesnastych urodzin, kiedy to jej przyjaciel Tyler James, wokalista soulowy, wysłał nagranie demo Amy wytwórni A&R Records. Po rozmowach z różnymi wytwórniami płytowymi, Winehouse dołączyła do Island Records (Universal Music), z którą była związana do końca życia.

Debiutancki album Winehouse, Frank, ukazał się 20 października 2003 roku. Wyprodukowany został głównie przez Salaama Remiego. Większość utworów na płycie inspirowana jest muzyką jazzową. Wszystkie piosenki w albumie zostały napisane przez Amy; jedynie dwa covery nie posiadają wkładu własnego artystki. Album został ciepło przyjęty przez krytyków muzycznych. Znawcy muzyki jazzowej podkreślają, iż głos Winehouse można porównywać do głosów takich śpiewaczek jak Sarah Vaughan czy Nina Simone.

W roku 2004 Amy Winehouse została nominowana do BRIT Awards w kategorii „Najlepsza solowa artystka”. W tym samym czasie debiutancki album Amy uzyskał w jej rodzinnym kraju status platynowego, a ona sama wygrała nagrodę najlepszego twórcy tekstów muzycznych Ivor Novello Awards za utwór Stronger Than Me (wyprodukowany przez Salaama Remiego). Płyta została nominowana do nagrody Mercury Music Prize 2004. W tym samym roku Amy pojawiła się na takich festiwalach jak Glastonbury Festival, czy V Festival.

{youtube}7CYE0DYIbaw{/youtube}

Drugi studyjny album Winehouse, Back to Black, ukazał się 30 października 2006 i od razu podbił szczyt brytyjskiej listy sprzedaży UK Album Chart debiutując na pierwszej pozycji 1. Album sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy (jedynie Wielka Brytania). Płyta została wyprodukowana przez Marka Ronsona oraz Salaam Remi. Ponieważ odniósł ogromny sukces na Wyspach Brytyjskich, Winehouse zdecydowała się wydać album w różnych krajach na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie podobnie jak w UK longplay sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy oraz uzyskał status potrójnej platyny. Najwyższa pozycja na amerykańskiej liście sprzedaży Billboard 200 to 6 miejsce. Pierwszym, a zarazem głównym singlem promującym album był utwór Rehab, który odniósł sukces zarówno w Wielkiej Brytanii zajmując 7 pozycję, jak i w Stanach Zjednoczonych (miejsce 9).

W roku 2007 album Back to Black został nominowany do nagrody BRIT Awards w kategorii „Najlepszy album”. Mimo iż nie on zdobył tego tytułu, sama wokalistka zdobyła tę nagrodę w innej kategorii – „Najlepsza solowa artystka”. W 2008 Amy Winehouse otrzymała pięć Nagród Grammy. Back to Black został wyróżniony jako najlepszy album popowy, Rehab jako nagranie roku i piosenka roku, a sama piosenkarka jako najlepsza wokalistka roku (Rehab) i jako nowicjuszka roku.

{youtube}KUmZp8pR1uc{/youtube}

18 maja 2007 w Miami Winehouse poślubiła Blake’a Fieldera-Civila. 16 lipca 2009 doszło jednak do rozwodu, którego głównym powodem była zdrada ze strony artystki oraz niewielka ilość czasu, jaki małżonkowie spędzali razem.

Amy była uzależniona od alkoholu i narkotyków. Ponadto oświadczyła publicznie, że cierpi na depresję i bulimię. W 2008 roku jej ojciec przyznał także, że wokalistka cierpiała na rozedmę płuc, które wydolne były w zaledwie 70%. Główny wpływ miał na to nikotynizm piosenkarki.

Występ Winehouse 18 czerwca 2011 roku w Belgradzie miał zainaugurować jej europejską trasę koncertową. Zamiast tego stał się dramatycznym sygnałem alarmującym, niestety – zignorowanym. Artystka odurzona alkoholem pojawiła się na scenie ze znacznym opóźnieniem, miała problemy z koncentracją, poruszaniem się oraz śpiewaniem. Prawdopodobnie została ona wówczas, mimo widocznego upojenia, zmuszona do występu, mimo iż nie pamiętała w jakim mieście się znajduje, imion członków zespołu, ani tekstów piosenek. Nawet w takim stanie była świadoma dziejącej się katastrofy i wielokrotnie usiłowała zejść ze sceny, jednak była powstrzymywana przez członków zespołu i ochronę. Z powodu stanu zdrowia piosenkarki odwołano dwa kolejne koncerty. 21 czerwca ogłoszono, że zostały odwołane wszystkie pokazy jej europejskiej trasy koncertowej. 20 lipca pojawiła się gościnnie na koncercie swojej chrześnicy, Dionne Bromfield w Londynie. Było to ostatnie publiczne wystąpienie w jej życiu.

{youtube}b-I2s5zRbHg{/youtube}

23 lipca 2011 roku, około godziny 16 (17 czasu polskiego), Winehouse znaleziono martwą w jej mieszkaniu w londyńskiej dzielnicy Camden. Policja obecna w domu piosenkarki potwierdziła informację o jej zgonie, jednak jego przyczyna nie była jeszcze znana.

Amy Winehouse została pochowana 26 lipca 2011 w obrządku żydowskim na cmentarzu Edgwarebury w Londynie. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli między innymi Kelly Osbourne i Mark Ronson, a także jej ostatni partner życiowy Reg Traviss.

26 października 2011 ujawniono wyniki śledztwa w sprawie śmierci Amy Winehouse, którym dowodziła Suzanne Greenaway. Śledztwo wykazało, że był to nieszczęśliwy wypadek spowodowany dobrowolnym wypiciem dużej ilości alkoholu po czym doszło do wstrząsu wywołanego intensywnym przyjmowaniem alkoholu po okresie abstynencji. Jak ogłoszono kilka godzin po ukazaniu się raportu ze śledztwa, Winehouse miała 416 mg alkoholu na 100 ml krwi, co odpowiada 4 promilom.

5 grudnia 2011 roku miała miejsce premiera pośmiertnego albumu Lioness: Hidden Treasures. Na płycie znalazło się 11 niepublikowanych utworów oraz duet z Tonym Bennettem Body and Soul. Wyboru utworów dokonali producenci Salaam Remi i Mark Ronson.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *