Graham Masterton znany jest czytelnikom przede wszystkim jako autor horrorów i powieści grozy. Ma on jednak na swoim koncie również utwory należące do innych gatunków literackich, m.in. powieści historyczne. Jedną z nich jest książka, która niedawno ukazała się na polskim rynku wydawniczym – Imperium.

Akcja powieści rozgrywa się u schyłku XIX wieku. Główną bohaterką jest Lucy Darling, córka ubogiego sklepikarza z Oak City w stanie Kansas. Gdy ją poznajemy, ma siedemnaście lat i marzy o tym, by wyrwać się z małego, prowincjonalnego miasteczka, wyjść za mąż za lorda, księcia lub milionera i korzystać z uroków życia. Niespodziewanie jej marzenie spełnia się i Lucy wkracza do świata wyższych sfer. Czy znajdzie w nim szczęście? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w książce Imperium.

Choć autor w swojej powieści przedstawił jedynie kilka lat z życia głównej bohaterki, świetnie ukazał jej burzliwe losy, które co raz ulegały rozmaitym przemianom: niespodziewane zdobycie majątku i równie niespodziewana jego utrata, związki z mężczyznami i ich konsekwencje, dojście do władzy, podróże po Stanach Zjednoczonych, Anglii i Indiach – to wszystko świadczy o tym, że w życiu Lucy nie brakowało urozmaiceń.

Aby utrzymać to wszystko, co zdołała zdobyć, staje ona przed trudnymi wyborami i musi podjąć kilka niełatwych decyzji, do samego końca nie mając pewności, czy właściwie postępuje i czy warto było właśnie tak, a nie inaczej postąpić. Niejeden raz zastanawia się, kim jest naprawdę i czy spełnienie marzeń rzeczywiście przyniesie jej szczęście. Przekonuje się, iż za ich urzeczywistnienie trzeba nieraz zapłacić wysoką cenę. Zdaje sobie sprawę z tego, że cena ta może okazać się jeszcze wyższa, bowiem nad jej życiem ciążą pewne sekrety i tajemnice, których sieć coraz bardziej zagęszcza się i oplątuje Lucy. Starając się ukryć je przed światem, dziewczyna żyje w ciągłym strachu, iż któregoś dnia prawda wyjdzie na jaw. Czy wyjdzie? O tym przekonacie się już sami, gdy sięgniecie po powieść Imperium. Dodam tylko w tym miejscu, że autorowi udało się mnie zaskoczyć zupełnie niespodziewanym dla mnie zakończeniem.

Graham Masterton znakomicie odmalował tło ukazanych w powieści wydarzeń: XIX-wieczne realia, bogate w szczegóły opisy miejsc i strojów, mentalność ówcześnie żyjących ludzi. Zaprezentował tu również barwną galerię postaci, których losy, zarówno tych pierwszo- i drugoplanowych, jak i epizodycznych, ściśle splatają się z losami Lucy.

Opierając się na występujących w powieści bohaterach, autor świetnie pokazuje rozmaite ludzkie postawy, pragnienia, dążenia, obsesje, namiętności, słabości, którym ulega człowiek, a także siłę, które determinuje jego działania. Podkreśla przy tym złożoność ludzkiej natury. Oczywiście najlepiej ukazał to na przykładzie postaci Lucy Darling.

W jednym z wywiadów, jaki Graham Masterton udzielił podczas wizyty w Polsce z okazji promocji powieści Imperium, pisarz powiedział, że wszystkie książki, jakie napisał, mówią o tożsamości i naturze kobiety. Uważam, że niniejsza powieść jest doskonałym przykładem, popierającym to twierdzenie. Autor znakomicie sportretował tu główną bohaterkę, ukazując ją jako kobietę, która w walce o swoje marzenia, musi pokonać ogromne trudności; jako kobietę, w której siła walczy ze słabością, dobro ze złem, uczuciowość z wyrachowaniem.

To wszystko, o czym wspomniałam, pozwala mi na stwierdzenie, że w Imperium mamy do czynienia z misternie skonstruowaną, przemyślaną w najdrobniejszych szczegółach i – co najważniejsze – niezwykle ciekawą i przyciągającą uwagę fabułą. Zresztą po Grahamie Mastertonie niczego innego się nie spodziewałam. Znakomity warsztat pisarski to jeden z jego znaków rozpoznawczych. Oczywiście nie bez znaczenia jest tu z pewnością praca tłumacza, który przekładając powieść na język polski, wykazał się równie świetnym warsztatem literackim. A skoro już jestem przy polskim wydaniu tej książki, dodam, iż na uznanie zasługuje okładka, która wręcz magnetyzuje, sprawiając, że trudno od niej oderwać wzrok.

Imperium to moim zdaniem świetnie napisana, emocjonująca opowieść o dążeniu do władzy i upragnionego celu, o wielkich namiętnościach, takich jak miłość, pożądanie, zemsta, o sekretach i tajemnicach, o mrocznych stronach natury ludzkiej. Choć opowiada o minionych dawno czasach, poruszone w niej problemy są aktualne zawsze, zaś zawarte tu prawdy, można uznać za uniwersalne. Jednocześnie jednak, właśnie ze względu na opisywaną tu minioną epokę i znakomicie oddany jej klimat, lektura tej powieści jest dla czytelnika oderwaniem się od codzienności i szarej rzeczywistości.

We wspomnianym przeze mnie wcześniej wywiadzie Graham Masterton powiedział również, że według niego książki istnieją po to, by przenieść czytelnika do innego świata. Zapraszam więc z całego serca do barwnego świata Imperium – zapewniam, że warto przenieść się do niego choć na jakiś czas. Powieść ta na pewno nie zawiedzie wiernych fanów twórczości tego pisarza, przeciwnie, ukaże nieco inne, niż znane do tej pory, jego oblicze. Jednak równie gorąco zachęcam do lektury tych wszystkich, którzy lubią obyczajowo-przygodowe powieści historyczne. Imperium z pewnością także im przypadnie do gustu. Szczerze polecam!

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Imperium
Tytuł oryginalny: Empress
Przekład: Paweł Wieczorek
Data wydania: 18 lipca 2014
Wymiary: 124×196 mm
Liczba stron: 560
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Albatros
ISBN: 978-83-7885-731-0
Gatunek: powieść historyczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *