sofia-coppola Sławne nazwisko często jest przepustką do kariery; z drugiej strony ktoś o takim nazwisku, o ile jest osobą ambitną, często musi udowadniać światu, że swoją pozycję zawdzięcza nie wpływowej protekcji, ale talentowi. Sofia Coppola, córka Francisa Forda Coppoli – uznanego reżysera – zdecydowanie zasłużyła na uznanie dzięki własnej pracy. W swoim dorobku ma już kilka filmów, których jest scenarzystką i reżyserką, zaś na jej koncie odnajdujemy niejedną prestiżową nagrodę filmową, w tym Oscara.

Sofia Coppola urodziła się 14 maja 1971 w Nowym Jorku. Pochodzi z rodziny włoskich imigrantów, w której najwyraźniej dziedziczny jest talent do tworzenia kina… Jest blisko spokrewniona z Nicolacem Cage (jest on bratankiem jej ojca, a więc jej wujecznym bratem), który zdecydował się na zmianę nazwiska z Coppola, właśnie po to, aby nie kojarzono go z wielkim reżyserem.

Jeszcze jako niemowlę „wystąpiła” w filmie Ojciec chrzestny, reżyserowanym przez jej ojca. Zagrała tam chłopca i wypadła bardzo naturalnie. Zanim poświęciła się kręceniu filmów, tworzyła teledyski, była fotografką, projektowała stroje, pisała scenariusze i próbowała swoich sił jako aktorka – niestety bez pożądanych rezultatów (za role w Ojcu Chrzestnym III została nominowana do Złotej Maliny). Pewne sukcesy odnosiła jako projektantka mody – jedną z jej kolekcji okrzyknięto nawet odkryciem roku 1997 w niezależnym świecie mody.

miedzy-slowamiPrawdziwy talent ujawniła jednak dopiero jako reżyserka. Zadebiutowała filmem krótkometrażowym Lick the Star (1998). Rok później nakręciła film Przekleństwa niewinności (The Virgin Suicides). Jej drugi obraz – Między słowami (Lost in translation, 2003) – zdobył powszechne uznanie, a także trzy nominacje do Oscara (w tym za najlepszy film) i statuetkę za scenariusz. Na początku 2007 roku na ekrany polskich kin trafił jej kolejny film pt. Maria Antonina (Marie Antoinette). W 2010 roku podczas 67 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji premierę miał Somewhere. Między miejscami, dramat w jej reżyserii do którego napisała również scenariusz.

Oprócz reżyserii, Sofia zajmuje się pisaniem scenariuszy, projektowaniem kostiumów i produkowaniem filmów. Jest też autorką teledysków dla zespołu Air (Playground Love), Kevina Shieldsa (City Girl) i White Stripes (I just don’t know what to do with myself). Sofia zagrała również w teledysku grupy Chemical Brothers pt. Elektrobank, który w 1997 roku wyreżyserował jej ówczesny partner Spike Jonze.

Jej mężem jest Thomas Mars (wokalista grupy Phoenix).

Filmografia:

Reżyserka

1996: Bed, Bath and Beyond (krótkometrażowy)
1998: Lick the Star (krótkometrażowy)
1999: Przekleństwa niewinności
2003: Między słowami
2006: Maria Antonina
2010: Somewhere. Między miejscami
2013: Bling Ring

Scenarzystka

1989: Nowojorskie opowieści, część Życie bez Zoe
1998: Lick the Star (krótkometrażowy)
1999: Przekleństwa niewinności
2003: Między słowami
2006: Maria Antonina
2010: Somewhere. Między miejscami
2013: Bling Ring

Źródła: Filmweb.pl, Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *