17 marca ubieramy się na zielono, pijemy zielone piwo na zmianę z irlandzką kawą, tańczymy do muzyki celtyckiej, aż nam się omal nóżki nie poplączą, a pod koniec imprezy śpiewamy komuś, kogo właśnie poznaliśmy, że kooooochamy go jak Irlandię… Albo może robimy coś jeszcze innego?

Tego dnia bowiem tradycyjnie przypada Dzień Świętego Patryka. Tradycyjnie – w Irlandii, gdzie jest to święto zarówno narodowe, jak i religijne (święty Patryk jest katolickim patronem Irlandii), jednak, za sprawą kulturowej globalizacji, od pewnego czasu jest obchodzone również poza Irlandią, w tym także – w Polsce.

 Irlandczycy nazywają to święto Lá ‚le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig. W Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat dzień ten jest wolny od pracy. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie kolor zielony.

st patrick-damaskcloverGłównym symbolem święta jest shamrock, czyli trójlistna koniczyna,  która jest także jednym z symboli wiązanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć jak to jest możliwe, że są trzy osoby Boskie a jednocześnie są one jednym Bogiem. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey. Otóż jedna z opowieści o świętym podaje, że Patryk nastraszył szynkarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, iż pojawią się w jej karczmie potwory. Karczmarka wystraszona, od tego czasu solidnie napełniała szklanice. Od tej chwili 17 marca pije się szklaneczkę whiskey zwaną „dzbanem Patryka”. Jest to dzień śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie.

Święto obchodzone jest również poza Irlandią, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 r., kiedy „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie” zorganizowało pierwszą paradę.

st patryk2

W innych krajach święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem „zielonego” piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Warto jednak pamiętać, że sam zwyczaj podawania tego dnia „zielonego” piwa, nie jest tradycją rodem z Irlandii. Zwyczaj ten wprowadzili dopiero potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX wieku.

W samej Irlandii ta „tradycja” pojawiła się wtórnie i dopiero niedawno; raczej ze względu na turystów, którzy spodziewają się kufla „tradycyjnego” zielonego piwa, niż ze względu na samych Irlandczyków.

By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju.

Saint Patricks Day 2009

A tak świętowano w Dublinie w 2011roku:

{youtube}dF9AD_-MBxw{/youtube}

Źródło: Wikipedia.org

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *