Na samym początku […] należy uzmysłowić, że wszechświaty równoległe wcale nie są równoległe. Następnie należ sobie uzmysłowić, że mówiąc ściśle, nie są też wcale wszechświatami, tego lepiej jednak nie uzmysławiać sobie od razu, lecz później, dopiero po tym, jak uświadomimy sobie, że wszystko, co sobie dotychczas uświadomiliśmy, to nieprawda.

Douglas Noël Adams, brytyjski pisarz s-f, dziennikarz i scenarzysta najbardziej znany jest za sprawą swojego kipiącego humorem (jak najbardziej brytyjskim) cyklu powieściowego zapoczątkowanego przez Autostopem przez Galaktykę.

Urodził się 11 marca 1952 roku w Cambridge. Na tamtejszym uniwersytecie ukończył wydział literatury. W swoim dorobku miał m.in. skecze dla Monty Pythona oraz scenariusze do serialu Doctor Who. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz, głównie w rozgłośni radiowej BBC. Tam też 8 marca 1978 roku o godzinie 22.30 rozpoczęto nadawanie jego najbardziej znanego dzieła – serialu radiowego Autostopem przez Galaktykę. Seria od samego początku zyskała sobie wielką popularność, głównie z powodu tyleż absurdalnego, co inteligentnego humoru Adamsa.

We wrześniu 1979 roku ukazała się drukiem pierwsza część powieści wzorowanej na motywach słuchowiska radiowego pod tym samym tytułem, a dwa lata później telewizja BBC wyemitowała pierwszy odcinek serialu telewizyjnego. W następnych latach historia bohatera Autostopem przez Galaktykę rozrosła się do rozmiarów książkowej „trylogii w pięciu częściach”.

Również dwie inne powieści Adamsa, poświęcone przygodom nietypowego detektywa – Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego i Długi mroczny podwieczorek dusz – zdobyły sporą popularność. Razem z zoologiem Markiem Cawardine napisał też Ostatnia okazja, by ujrzeć – książkę o ginących gatunkach zwierząt. Po śmierci pisarza ukazała się antologia (obejmująca niewydane dotąd teksty) zatytułowana Łosoś zwątpienia.

Adams był też pionierem stosowania nowoczesnych technologii – używał e-maila i Usenetu, zanim stały się popularne, przewidywał rozwój hipertekstu, był fanem komputerów Macintosh i wszelkich gadżetów. Założył zbliżony charakterem do Wikipedii portal H2G2 – przewodnik po Galaktyce tworzony wspólnie przez społeczność internetową. Koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu nazwę Deep Thought na cześć maszyny z Autostopem przez Galaktykę, zaś portal AltaVista nazwał swój serwis tłumaczący Babel Fish, zainspirowany rybką-tłumaczem z tej samej książki.

Douglas-Adams-007

Był współautorem dwóch odcinków serialu animowanego Doctor Snuggles (brytyjski serial animowany o sympatycznym i optymistycznym wynalazcy, doktorze Snugglesie, który wraz z przyjaciółmi przezywał niezwykłe przygody w nieco surrealistycznym świecie.).

Pisarz zmarł 11 maja 2001 w Santa Barbara w Kalifornii na zawał serca w trakcie prac nad wyprodukowaniem filmu opartego na motywach pierwszej części cyklu Autostopem przez Galaktykę. Film ten trafił na ekrany w roku 2005.

Autostopem przez Galaktykę (ang. The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) to cykl humorystycznych powieści science fiction a zarazem tytuł pierwszego tomu tej serii, wywodzącej się ze słuchowiska radiowego nadawanego przez BBC od 1978 roku. Cała seria liczy pięć tomów, co autor nazwał trylogią w pięciu częściach. Ostatnio do trylogii dołączyła część szósta autorstwa Eoina Colfera: I jeszcze jedno….

Autostopem-przez-galaktyke Garth-Jenningsimages big31TSVA3281DGłównymi bohaterami są Ziemianin Artur Dent oraz kosmita Ford Prefect, jeden z autorów przewodnika po Galaktyce. Ważne role drugoplanowe odgrywają ziemska dziennikarka Trillian (Tricia Marie McMillan aka Trillian Astra), dwugłowy prezydent galaktyki Zaphod Beeblebrox, konstruktor planet Slartibartfast oraz mający skłonności do depresji robot Marvin. Ważną postacią dla fabuły tomu 5 staje się Random Dent, wywracająca świat do góry nogami.

Na podstawie tego cyklu powstał również serial telewizyjny emitowany w BBC (1981), komiksy, gry komputerowe (najbardziej znana to „The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” firmy Infocom) oraz książka Krążownik Titanic Douglasa Adamsa (1997), napisana przez Terry’ego Jonesa.

W 2005 roku ukazała się ekranizacja pierwszej powieści. Film Autostopem przez Galaktykę wyreżyserował Garth Jennings. Rolę główną zagrał Martin Freeman.

Na cykl składają się książki:

Autostopem przez Galaktykę (1979)
Restauracja na końcu wszechświata (1980)
Życie, wszechświat i cała reszta (1982)
Cześć, i dzięki za ryby (1984)
W zasadzie niegroźna (1992)
I jeszcze jedno... (2009)

Douglas Adams, jako ceniony i bardzo lubiany twórca, doczekał się wielu upamiętnień. Chyba najbardziej spektakularnym z nich było nazwanie dwóch asteroid na cześć Adamsa. 18610 Arthurdent to mała asteroida w głównym pasie. Odkrył ją 7 lutego 1998 roku Felix Hormuth. Jej nazwa pochodzi od Arthura Denta, głównego bohatera cyklu Autostopem przez Galaktykę. Nazwa została oficjalnie ogłoszona 9 maja 2001, dwa dni przed śmiercią Adamsa. 25 stycznia 2005 ogłoszono, że asteroida 2001 DA42 została na jego cześć nazwana 25924 Douglasadams. Wybrano właśnie tę asteroidę, ponieważ 2001 to rok śmierci Adamsa, DA to jego inicjały, zaś liczba 42 odgrywa znaczącą rolę w cyklu Autostopem przez Galaktykę.

Innym przykładem może być fakt, że Richard Dawkins zadedykował zmarłemu Douglasowi (który był zagorzałym ateistą) swoją bestsellerową książkę Bóg urojony. Fani i fanki  Adamsa obchodzą z kolei Dzień Ręcznika, który został ustanowiony na 25 maja, dwa tygodnie po jego śmierci, i odbywa się co roku.

Specyficznym hołdem dla pisarza jest także doodle (okazjonalne logo pojawiające się przy okazji świąt, rocznic i ważnych wydarzeń) opublikowane 11 marca 2013 roku przez wyszukiwarkę Google z okazji 61 urodzin pisarza. Wbudowany w animowane logo kalkulator podaje wartość 42 jako odpowiedź na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę:

{youtube}j1a87wzILF0{/youtube}

Podróże w czasie? Uważam, że ludzie regularnie wracają z przyszłości i bez przerwy wpływają na nasze życie. Dowody są widoczne wokół nas. Mówię o tym, że za każdym razem, kiedy wysuwamy roszczenie odszkodowawcze, odkrywamy, iż jakimś tajemniczym sposobem dokładnie to, za co chcemy uzyskać odszkodowanie, jest słowo w słowo wykluczone z zakresu, jaki obejmuje polisa.

Źródło: Wikipedia.org, Pl.wikiquote.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *