Clark Gable (właściwie: William Clark Gable) przyszedł na świat 1 lutego 1901 w Cadiz i początkowo nic nie wskazywało na to, że stanie się legendą kina. Z czasem został jednym z najpopularniejszych amerykańskich aktorów filmowych, zwanym do śmierci Królem Hollywood. W czasie 

trwającej prawie 40 lat kariery wystąpił w około 80 filmach. 

Jedną z najbardziej znanych jego ról był Rhett Butler, którego zagrał w 1939 roku, w niezapomnianym filmie Gone with the Wind (Przeminęło z wiatrem). Znakomitą kreację stworzył także w swoim ostatnim filmie Skłóceni z życiem.

Pochodził z rodziny farmerskiej. Podobno w akcie narodzin omyłkowo został odnotowany jako niemowlę płci żeńskiej. W wieku 16 lat rzucił szkołę i imał się różnych prac. W tym czasie pokochał teatr. Zatrudnił się w jednym jako chłopiec na posyłki. Ponieważ jednak nie dostawał za to żadnego wynagrodzenia, ojciec wysłał go do Oklahomy, by pracował na polach naftowych.

Sytuacja zmieniła się, gdy w wieku 21 lat Gable dostał spadek. Zaczął realizować swe marzenie o teatrze i zawodzie aktora. Zawodu uczyła go Josephine Dillon, którą później poślubił. Dzięki niej zaczął grać małe rólki w niemych filmach. Rozwiedli się w 1928 roku.

Na ekranie debiutował w 1924 roku, grając w 2 filmach: White Man (Biały człowiek) oraz Forbidden Paradise (Zakazany raj).

Przełomowym wydarzeniem w jego karierze był występ w sztuce The Last Mile. Za swoją rolę otrzymał nagrodę krytyków i został zauważony przez reżyserów. Pierwszym dźwiękowym filmem, w którym wystąpił był western The Painted Desert (1931). Przełomem w karierze była rola gangstera w Wolnych duszach. Najbardziej jednak widzom kojarzy się z postacią Rhetta Butlera w filmie Przeminęło z wiatrem (1939).

Z powodu śmierci żony, miłości jego życia, aktorki Carole Lombard, w wypadku lotniczym, w 1942 roku Gable próbował popełnić samobójstwo podczas szybkiej jazdy motorem. Przeżył i zrezygnował z aktorstwa. Dla uczczenia pamięci żony wstąpił do wojska, jednak  w roku 1945 wrócił do Hollywood.

Ostatnim jego filmem był The Misfits (Skłoceni z życiem) (1961). Niestety, nie doczekał jego premiery.

Zmarł 16 listopada 1960 roku w Los Angeles na atak serca, nie doczekawszy narodzin syna Johna Clarka Gable, którego miał z ostatnią żoną Kay Spreckles.

Był pięciokrotnie żonaty. Podobno miał kompleksy na punkcie swoich… odstających uszu.

Nagrody i nominacje:

1935: tytuł Króla Hollywood
1935: Oscar w kategorii najlepszy aktor za film Ich noce
1936: nominacja do Oscara w kategorii najlepsza główna rola męska za film Bunt na Bounty
1940: nominacja do Oscara w kategorii najlepsza główna rola męska za film Przeminęło z wiatrem
1959: nominacja do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor w komedii lub musicalu za film Prymus
1960: nominacja do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor w komedii lub musicalu za film But Not for Me

gable2

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *