Zjawiska paranormalne, demony, świat magiczny od setek lat fascynują ludzkość. Opowieści o duchach i wampirach nigdy się nie starzeją – każde kolejne pokolenie czyta je z tym samym dreszczem emocji co poprzednie; co więcej – uzupełnia opowieści o zupełnie nowe elementy sprawiające, że magiczna rzeczywistość staje się jeszcze bardziej pociągająca. Jednak żeby móc modyfikować czy uzupełniać dobrze znane motywy, musimy najpierw poznać ich korzenie, bo nie każdy wampir od samego początku był Belą Lugosim, a mitologiczne zaświaty nie kończą się na Hadesie. Dlatego zanim sięgniemy po powieści z dreszczykiem, watro dowiedzieć się, co na temat ich bohaterów mają do powiedzenia ludzie nauki…

Nowa propozycja wydawnicza Bellony na pierwszy rzut oka wydaje się być jedną z tych publikacji skierowaną do małoletnich fanek mrocznych romansów z nieumartymi w tle. Opisy z okładki sugerują, że po jej otwarciu znajdziemy w środku: „tajemnicze opowieści”, „mroczny świat duchów” , „makabryczne istoty, wampiry, zjawy i żywe trupy”, co jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, że nie jest to coś, po co powinien sięgnąć dojrzały i wyrobiony odbiorca. Drogi czytelniku, nie tym razem! Owa niepozorna książeczka niepokojąco przywołująca na myśl „zmierzchowe klimaty” to w rzeczywistości niezwykle wartościowe i naukowe źródło informacji! To prawda, że autor porusza w nim ulubioną tematykę współczesnych nastolatek, ale nie zapomina o meritum: mitach, folklorze oraz wyobrażeniach licznych kultur i ludów, co czyni z Przewodnika po świecie duchów i demonów wartościową prace naukową z pogranicza antropologii  i kulturoznawstwa.

Ernest Abel bardzo wnikliwie bada świat, którego istnienie rodzi się za sprawą ludzkiego strachu przed przemijaniem oraz tym, co nieznane, a tym samym niebezpieczne. To wszystko czyni z przewodnika, a właściwie encyklopedii, klarownie wyjaśnioną za pomocą haseł historię śmierci i zjawisk z nią związanych, którym to Abel poświęcił 40 innych publikacji oraz 200 artykułów prasowych. Przewodnik możemy śmiało nazwać kwintesencją dorobku autora, jej prostym, a zarazem wnikliwym podsumowaniem. Dzięki jasnym objaśnieniom znajdującym się na początku książki, możemy łatwo stwierdzić, które hasło odnosi się do kultury, która najbardziej nas interesuje i szybko odnaleźć w treści książki potrzebne nam informacje. Ponadto autor opatrzył swoją pracę obszernym wstępem przybliżającym historię śmierci, a także jej kulturowe funkcje. Musimy pamiętać że badanie śmierci to nie tylko skupianie się na jej biologicznych aspektach. To także setki tysięcy lat jej wpływu na ludzkość, która być może nigdy nie ucieknie od jej brzemienia i zawsze będzie szukać wytłumaczenia na jej nieuchronność. Śmierć wraz ze swoją nieuchwytnością, często makabrycznym charakterem oraz tajemniczością, rodzi setki pytań, na które odpowiedzią są mitologie oraz wierzenia wszystkich kultur rozwijających się na naszym globie, pojawianie się przerażających istot będących jej uosobieniem, a także sztuka próbująca ją oswoić. Praca Abla jest doskonałą okazją do wybudowania sobie solidnych podstaw pomagających w zrozumieniu klasycznych dzieł z zakresu tanatologii takich jak Człowiek i śmierć P. Ariasa. Zdecydowanie mocną stroną książki jest też fakt, że bierze ona pod uwagę również kultury spoza kręgu zachodnioeuropejskiego, kręgu, który w odniesieniu do antropologii śmierci, jest (szczególnie przez szkołę francuską) faworyzowany i sumiennie opisany.

Każdy, kto dopiero zaczyna stawiać pierwsze kroki w rozległym i niewyobrażalnie fascynującym świecie śmierci i towarzyszących jej mitologii, powinien mieć te książkę w swojej domowej biblioteczce. Wygodny system haseł, z krótkimi, lecz wystarczająco wyczerpującymi objaśnieniami, zdecydowanie sprawia, że można bez znużenia sięgać do niej często bez przekopywania się przez gąszcz nieistotnych informacji.

Autor: Ernest Abel
Tytuł: Przewodnik po świecie duchów i demonów
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: kwiecień 2013
Liczba stron: 240
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-11-12672-5
Kategoria: literatura naukowa, encyklopedia, kulturoznawstwo, mitologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *