Na księgarskich półkach pod szyldem Wydawnictwa Bellona ukazała się kolejna pozycja przeznaczona dla miłośników i miłośniczek historii – tym razem poświęcona w całości rodowi Sobieskich.

O książce:

Książka poświęcona jest dziejom Jana III i Marii Kazimiery oraz ich dzieci. Przedstawia przede wszystkim prywatne życie rodziny Sobieskich, poprzedzone długoletnim romansem Jana i Marii Kazimiery, którzy na potrzeby swej korespondencji przyjęli pseudonimy Celadona i Astrei. Autorka zrywa z dotychczasową wizją, zgodnie z którą to Jan Sobieski zainicjował związek tych dwojga ludzi, a kochał „jedyną serca i duszy pociechę” od pierwszego wejrzenia. Również pełne uczuć listy bohaterów przedstawione zostały w nowym świetle. Książka ukazuje nie tylko młodzieńczą namiętność kochanków, ale również wzajemne oddanie i ofiarność małżonków oraz trudny czas wdowieństwa i samotności Marii Kazimiery. Pokaźną część publikacji zajmują dzieje synów i córki Sobieskich.

Aleksandra Skrzypietz ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim. W 1999 roku obroniła doktorat przygotowany pod kierunkiem profesora Michała Komaszyńskiego, a w 2012 habilitowała się. Jest pracownikiem Zakładu Historii Nowożytnej XVI-XVIII wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Szczególny przedmiot jej zainteresowań stanowią dzieje rodu Sobieskich, ich znaczenie polityczne oraz miejsce w historii Polski.

Tytuł: Rozkwit i upadek rodu Sobieskich
Autorka: Aleksandra Skrzypietz
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 24 października 2013
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311129214
Liczba stron: 260

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *