Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły to drugi tom serii przeznaczonej dla dzieci, która swoją premierę miała w 1927 roku i powstawała przez kolejne 30 lat. W Polsce zainteresowano się cyklem dopiero w 2013 roku, lecz pomimo iż od daty napisania pierwszej części upłynął wiek, książki Waltera R. Brooksa nie straciły nic ze swego wdzięku, a co zaskakujące – są nadal aktualne. Po przeczytaniu pierwszych części czytelnik powinien poczuć ulgę, nie musi bowiem kompletować całej serii ani zachowywać chronologii. Można sięgnąć po dowolną książkę cyklu, by bez przeszkód cieszyć się kolejnymi przygodami sympatycznych zwierzaków.

 W znanym już nam gospodarstwie pana Beana dochodzi do prawdziwej rewolucji, która wystawia na próbę przyjaźń czworonogów. Pewnego dnia podczas wichury na farmę trafia dzięcioł o wielkopańskich manierach i prawdziwie arystokratycznym pochodzeniu. Ptak imponuje wiejskim zwierzętom i szybko się wśród nich zadomawia. Natomiast pan Bean ma poważny dylemat. Chce wyjechać wraz z rodziną na wymarzony urlop i zastanawia się, czy jego niezwykłe zwierzęta są na tyle zaradne, by samodzielnie podołać gospodarskim obowiązkom.

Aby zdobyć zaufanie gospodarza, zwierzęta postanawiają przekonać go, że potrafią sobie radzić z pieniędzmi. Zakładają pierwszy zwierzęcy bank. Chcą także przeprowadzić wybory w celu wyłonienia władz, co ma usprawnić pracę na farmie. Oczywiście wyniknie z tego wiele zabawnych perypetii i przygód, o jakich sympatycznym świnkom nawet się nie śniło…

Fryderyk, który w pierwszej części był tylko jednym z rezolutnych zwierząt udających się w podróż, tutaj wyrasta na postać pierwszoplanową. Staje się przewodnikiem po świecie, w którym miała zapanować demokracja, a zdominowały go przerośnięte ambicje i walka o pieniądze. Żeby wyzwolić siebie i przyjaciół z opresji, prosiaczek musi posłużyć się prawdziwie wyrafinowanym podstępem, ale najważniejsze, że przy okazji uczy się odpowiedzialności, słuchania mądrych doradców, szanowania przyjaciół i działania w grupie.

Historia, która na pierwszy rzut oka może wydać się nieco zbyt skomplikowana dla dzieci, napisana jest w sposób lekki i dowcipny, niepozbawiona jest uroku i finezji. Z pewnością przyniesie dużo satysfakcji zarówno młodemu czytelnikowi, który z wypiekami na twarzy będzie śledził przygody zwierząt, jak i dorosłemu, który doceni głębię spostrzeżeń oraz trafność aluzji politycznych. Interesujący może wydać się także fakt, że ta książka zainspirowała George’a Orwella do napisania słynnego Folwarku zwierzęcego. Czy jest tak istotnie? Warto się o tym przekonać.

Autor: Walter R. Brooks
Tytuł: Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Tytuł oryginału: Freddy Goes to Florida
Seria/cykl wydawniczy: Prosiaczek Fryderyk tom 2
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 17 kwietnia 2013
ISBN: 978-83-7686-194-4
Liczba stron: 278
Autorka recenzji prowadzi blog pod adresem: http://ksiazkioli.blogspot.com/
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *