W kręgu miłości
Elise i Didier od siedmiu lat żyją w szczęśliwym, choć niekonwencjonalnym związku. Połączyła ich gorąca miłość od pierwszego wejrzenia, głęboka potrzeba życia po swojemu i pasja do muzyki bluegrass.
Niespodziewanie jednak koło fortuny się odwraca. Kiedy ich kilkuletnia córka Maybelle zapada na poważną chorobę, żarliwe i zmysłowe uczucie poddane zostaje próbie, a Elise i Didier oddalają się od siebie. Zaczynają żyć własnym życiem, ale nadal walczą o córkę, wierząc, że miłość jest w stanie zwyciężyć wszystko. Czy uda im się pokonać przeznaczenie?
W kręgu miłości to filmowa adaptacja teatralnej sztuki Johana Haldenbergha (który gra w filmie główną rolę męską) i Mieke Dobbels, w reżyserii Felixa van Groeningena (Boso, ale na rowerze). Jest to tętniący życiem i przepełniony emocjami melodramat, utrzymany w słodko-gorzkiej tonacji, w rytmie muzyki bluegrass, która zachwyca swoją autentycznością i wspaniałym wykonaniem. Narracja filmu, poddana formie muzycznej, nie jest linearna, lecz podąża za emocjami bohaterów. Film otrzymał Nagrodę Publiczności na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie i otworzy festiwal Dwa Brzegi 27 lipca 2013.
Wybrane festiwale i nagrody:
2013 – Nagroda Publiczności (sekcja Panorama) oraz Nagroda Label Europa Cinemas MFF Berlin
2013 – Nominacja do Nagrody LUX
2013 – Dwa Brzegi (film otwarcia)
2013 – Nagrody dla Najlepszej Aktorki i Najlepszego Scenariusza FF Tribeca
{youtube}Jd4k06rBm94{/youtube}
Tytuł polski: W kręgu miłości
Tytuł oryginału: The Broken Circle Breakdown
Reżyseria: Felix Van Groeningen
Scenariusz: Felix Van Groeningen, Carl Joos
Premiera kinowa: 30 sierpnia 2013
Gatunek: Dramat
Kraje produkcji: Belgia, Holandia
Czas trwania: 111 min
Jobs
to amerykański dramat biograficzny z 2013 roku w reżyserii Joshuy Michaela Sterna. Scenariusz autorstwa Matta Whiteley’a oparty jest na życiu Steve’a Jobsa. Muzykę skomponował Lucas Vidal, a za produkcję odpowiadają Mark Hulme oraz Marcos A. Rodriguez.
Steve Jobs był jedną z kluczowych postaci końca XX wieku. Nie ukończywszy nigdy studiów, pokazał wszystkim dookoła, że posiadając wspaniałą wizję i żelazną determinację oraz bezwzględnie trzymając się raz wyznaczonego celu, można zmienić świat. Jobs był współzałożycielem firmy Apple, a także głównym wynalazcą pierwszych domowych komputerów. To właśnie dzięki jego uporowi i talentowi lata później do życia zostały powołane takie produkty jak iPad czy iMac, które stanowią dzisiaj dla wielu ludzi podstawę codziennego życia.
Jobs Joshuy Michaela Sterna to film, który pokazuje początki kariery Steve’a Jobsa oraz wszystkie przeszkody, które musiał pokonać, by móc zrealizować swą nie posiadającą ekwiwalentów w ówczesnej rzeczywistości wizję. Opowiadając o niezwykłym mężczyźnie, który zmienił świat, twórcy Jobs pokazują również stojącego za legendą człowieka z krwi i kości.
W rolach głównych występują: Ashton Kutcher jako tytułowy Steve Jobs, Josh Gad – Steve Wozniak, Amanda Crew – Julie, Dermot Mulroney – Mike Markkula, Matthew Modine – John Sculley, J. K. Simmons – Arthur Rock, Lukas Haas – Daniel Kottke, Victor Rasuk – Bill Fernandez, Eddie Hassell – Chris Espinosa.
Większość zdjęć do jOBSa nakręcono w dolinie San Fernando, w północnej części wzgórz Hollywood, w podmiejskim obszarze, który bardzo przypomina położone w Krzemowej Dolinie miasto Curpentino, gdzie znajduje się baza macierzysta Apple. Jednakże, Hulme naciskał, by pierwsze sceny filmu zostały nakręcone w prawdziwych lokacjach, w których dane wydarzenia miały miejsce – m.in. w garażu przybranych rodziców Jobsa. „Wierność historyczna miała dla nas ogromne znaczenie”, potwierdza Whiteley, „ale sama możliwość kręcenia w tym samym miejscu, w którym Steve i Woz lutowali pierwsze panele i tworzyli nowe obwody, była unikalnym doświadczeniem. Myślę, że widzowie odczują to na ekranie”.
Stern dodaje, że był z początku nastawiony sceptycznie, lecz po wejściu do tego garażu, żeby sprawdzić, czy nadaje się do kręcenia ujęć filmowych, wszystkie jego obawy zostały rozwiane. „Przebywanie tam było doprawdy poruszające, tak jak w przypadku wchodzenia do domów wielkich ludzi”, wspomina reżyser, przywołując wizytę w Monticello, plantacji Thomasa Jeffersona. „Uważam, że to idealny sposób na rozpoczęcie tego filmu, a dzięki tej wizycie ekipa jeszcze bardziej się zmotywowała”, dodaje Stern. „Wejście do prawdziwego garażu, w którym powstawała legenda, było rzeczywiście niezwykłe”, potwierdza Lukas Haas. „Nigdy jeszcze nie kręciłem w miejscu, w którym wydarzyło się coś wiekopomnego. Było to świetne, ale również trochę dziwnie. Ciężko było z początku uświadomić sobie, że to naprawdę się tam zdarzyło, ponieważ garaż wyglądał jak każdy inny garaż na przedmieściach. Nie było w nim nic wyjątkowego”.
{youtube}V_lX_2mb6nY{/youtube}
Tytuł oryginału: Jobs
Reżyseria: Joshua Michael Stern
Scenariusz: Matt Whiteley
Premiera kinowa: 30 sierpnia 2013
Gatunek: Biograficzny, Dramat
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 122 min
Sztanga i cash
Oparty na faktach film Pain and Gain, nawiązujący klimatem do Pulp Fiction i Fargo, opowie o kryminalnym półświatku Florydy. Bohaterami będą dwaj kulturyści (Mark Wahlberg i Dwayne Johnson) wplątani w porwanie i wymuszenie.
Prawdziwa historia opowiedziana w „Miami New Times”, którego bohaterami byli dwaj kulturyści z Adrian (Anthony Mackie) i Daniel (Mark Wahlberg), którzy porwali biznesmena. Okradziony i porzucony na pewną śmierć mężczyzna jednak przeżył i zatrudnił prywatnego detektywa, by odnalazł oprawców.
{youtube}M5vwJCWgGHM{/youtube}
Tytuł polski: Sztanga i cash
Tytuł oryginału: Pain and Gain
Reżyseria: Michael Bay
Scenariusz: Scott Michael Rosenberg, Christopher Markus, Stephen McFeely
Premiera kinowa: 30 sierpnia 2013
Gatunek: Akcji, Dramat, Komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 129 min
Wszystkie kobiety Mateusza
Twórcy Zakochanego anioła i Anioła w Warszawie powracają z nową komedią, w której znakomity i nieodparcie śmieszny Krzysztof Globisz zademonstruje wszystkim mężczyznom, czego naprawdę pragną kobiety.
Mateusz był artystą, hulaką, a przede wszystkim wielbicielem kobiet. Chociaż jego życie dobiegło końca, nie zmienił przyzwyczajeń. Po śmierci kontynuuje miłosne podboje i we śnie odwiedza kobiety ze swojego miasteczka. Znudzeni życiem mężowie nie podejrzewają, że co noc ich wybranki są nawiedzane przez nieproszonego gościa. Dzięki Mateuszowi, kobiety odnajdują chęć do życia. Odkrywają na nowo swoją kobiecość, pewność siebie i niezależność, a od własnych mężów domagają się czułości i seksu. Tymczasem mężczyźni, przerażeni nagłą zmianą, zamiast oglądać kolejne mecze w telewizji, zaczynają się zastanawiać, co to takiego ten punkt G…
{youtube}tQJ_K3mCscg{/youtube}
Tytuł oryginału: Wszystkie kobiety Mateusza
Reżyseria: Artur Więcek
Scenariusz: Artur Więcek
Premiera kinowa: 30 sierpnia 2013
Gatunek: Komedia, Obyczajowy
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 104 min
Ostra randka
to pełen emocji thriller, którego akcja zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Kiedy w porannych wiadomościach główna bohaterka (Sylwia Boroń) słyszy o „… porwaniach kobiet dla celów seksualnych…” nawet przez sekundę nie przypuszcza, że podobny los może kiedykolwiek (albo nadspodziewanie szybko) stać się jej udziałem. Sprzeczka z chłopakiem daje początek dramatycznym wydarzeniom. Od tego momentu wszystko zdaje się zmierzać ku tragicznemu finałowi, a ona sama już „za chwilę” zostanie wplątana w sam środek przestępczych zdarzeń, za którymi stoi (bardzo) czarny charakter – Kurski (Paweł Wilczak). Na kilkanaście godzin jej los splata się z losem eleganckiego i niebezpiecznego przestępcy, Kurskiego (Paweł Wilczak), oraz jego nieobliczalnych kumpli. Delikatna i bezbronna dziewczyna musi znaleźć w sobie determinację i siłę by uwolnić się z opresji. Przed nią długa noc, której nigdy nie zapomni…
OSTRA RANDKA to film gatunkowy, typowy thriller, którego zadaniem jest dostarczenie widowni rozrywki i silnych emocji. Film jest realistyczny, a jednocześnie w dużym stopniu korzysta z konwencji kina sensacyjnego. Nie było zamiarem reżysera tworzenie filmu „na serio”, przedstawiającego problem przestępczości, handlu ludźmi, czy zagrożeń jakie mogą spotkać 'nie znających życia’ młodych ludzi. W Ostrej Randce chodzi o opowiedzenie ciekawej fabuły, wciągnięcie widza w trzymającą w napięciu historię z gatunku tych, które krążą w tzw. „miejskich legendach”, a które zdarzają się naprawdę – także w Polsce.
Film zbudowany jest na konflikcie dwóch głównych postaci – młodziutkiej, romantycznej i naiwnej Gosi, oraz dojrzałego, niebezpiecznego przestępcy, Kurskiego, który bezwzględnie próbuje zrealizować swój szokujący plan. Splot wydarzeń i starcie tych dwóch, skrajnie odmiennych postaci, przyniesie zaskakujące rozwiązanie.
{youtube}HmDM6aI0Crg{/youtube}
Tytuł oryginału: Ostra randka
Reżyseria: Maciej Odoliński
Scenariusz: Maciej Odoliński
Premiera kinowa: 30 sierpnia 2013
Gatunek: Sensacyjny, Thriller
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 87 min
One Direction: This is Us
Dokument z koncertu uwielbianego przez młodzież brytyjsko–irlandzkiego boys-bandu. Ich pierwszy album „Up All Night” okazał się najszybciej sprzedającym się debiutanckim albumem w Wielkiej Brytanii w 2011 roku. Po wzięciu udziału w brytyjskiej edycji X-Factor podpisali kontrakt na 2 miliony funtów z wytwórnią Syco Music. Bilety na ich trasy koncertowe rozchodzą się w ciągu kilkunastu minut od ich publikacji. Grupa ma rzesze fanów na całym świecie.
{youtube}qkJRpzRqWBs{/youtube}
Tytuł polski: One Direction: This is Us
Tytuł oryginału: This Is Us
Reżyseria: Morgan Spurlock
Premiera kinowa: 30 sierpnia 2013
Gatunek: Dokumentalny, Muzyczny
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 118 min
Szybki cash 2
(szw. Snabba Cash II) to szwedzki thriller kryminalny z 2012 roku. Za reżyserię odpowiada Babak Najafi, a za scenariusz Maria Karlsson. Muzykę skomponował Jon Ekstrand, a produkcją zajęli się Daniel Espinosa, Michael Hjorth oraz Gunnar Carlsson. Obraz jest sequelem filmu Szybki cash z 2010 roku.
Szybki cash II opowiada o dalszych losach Johana „JW” Westlunda – biednego taksówkarza aspirującego do klasy wyższej, który stał się handlarzem narkotyków. W filmie wracamy do niego po trzech latach. JW spędził je w celi razem ze swoim dawnym wrogiem – sparaliżowanym po postrzale byłym cynglem Mrado. W więzieniu zaprzyjaźniają się i są sobie lojalni. W trakcie odsiadki JW stworzył oprogramowanie, które chciałby sprzedać i uczciwie na nim zarobić po opuszczeniu więzienia. W trakcie przepustki, Johan dowiaduje się, że kolega, który miał mu pomóc w rozkręceniu interesu, jest zwykłym oszustem i kradnie jego projekt a Johan bez pieniędzy i mieszkania znów musi szukać szybkiej kasy.
Sztokholm w filmie bardziej przypomina Gotham City, niż dużą, europejską stolicę. Pod kruchą warstwą mieszczańskiego dobrobytu kłębi się przestępczy świat imigrantów, narkotykowych bossów i handlarzy ludźmi. Z niego wywodzą się dwaj kolejni bohaterowie, których losy splotą się z życiem JW: Jorge i Mahmoud. Jorge wraca do Szwecji z planem zarobienia milionów koron na nielegalnym obrocie dużą partią narkotyków. Oczywiście przekręt się nie udaje i traci towar. Zdesperowany spotyka na swojej drodze Mahmuda, zadłużonego po uszy u mafijnego bosa Radovana. We trzech zrobią wszystko, aby ponownie zdobyć dużą kasę. Szybka kasa oznacza szybkie życie, nieraz jednak i szybką śmierć…
W filmie w rolach głównych wystąpili: Joel Kinnaman jako Johan „JW” Westlund, Fares Fares – Mahmoud, Lisa Henni – Sophie, Matias Varela – Jorge, Dragomir Mrsic – Mrado, Dejan Cukic – Radovan, Annika Ryberg Whittembury – Paola, Madeleine Martin – Nadja.
{youtube}SHGOug9AeH4{/youtube}
Tytuł polski: Szybki cash 2
Tytuł oryginału: Snabba Cash II
Reżyseria: Babak Najafi
Scenariusz: Maria Karlsson
Premiera kinowa: 30 sierpnia 2013
Gatunek: Dramat, Kryminał, Thriller
Kraj produkcji: Szwecja
Czas trwania: 97 min
Królowie lata
to uroczy i szczery obraz najdziwniejszych momentów dojrzewania. Bohaterami filmu są Joe, Patrick i Biaggio, którzy właśnie skończyli 15 lat i mają dość słuchania rodziców. Tego lata chcą spróbować wszystkiego, wziąć życie w swoje ręce i stać się mężczyznami. We trzech uciekają do lasu, budują dom i żyją jak królowie. Przynajmniej taki był plan… Wszystko komplikuje się, kiedy w leśnym domu pojawia się piękna Kelly, wspólny obiekt westchnień Joe i Patricka.
Królowie lata to projekt, który narodził się w wyobraźni Chrisa Galletty – pomysłodawcy skeczy i dowcipów w The Late Show Davida Lettermana. Po inspirację sięgnął on do dzieciństwa spędzonego na Staten Island. Przywołując wspomnienia, zadał sobie pytanie – Co stałoby się, gdyby grupka nastolatków spróbowała samodzielnie prowadzić dom? Czy to mogłoby się udać? Poleganie na samym sobie jest o wiele trudniejsze, niż sądzimy – mówi Galletta. Reżyser Jordan Vogt-Roberts zakochał się w przygotowanym przez niego scenariuszu. Ten tekst trafił do mnie przypadkiem – wspomina – Przez całą lekturę szczerze i głośno się śmiałem. Był naprawdę wyjątkowy. Dorastanie także i dla mnie było najbardziej bolesnym, dziwacznym i okropnym czasem w moim życiu, ale to właśnie ten czas czyni nas tym, kim jesteśmy teraz. Sposób, w jaki radzimy sobie z tym etapem determinuje sposób, w jaki później radzimy sobie z życiem – konstatuje Vogt-Roberts.
Królowie lata zachwycili polską publiczność podczas poznańskiego festiwalu Transatlantyk. Film okrzyknięto również odkryciem tegorocznego festiwalu w Sundance.
{youtube}ygqm-9fcdBI{/youtube}
Tytuł polski: Królowie lata
Tytuł oryginału: The Kings of summer
Reżyseria: Jordan Vogt-Roberts
Scenariusz: Chris Galletta
Premiera kinowa: 30 sierpnia 2013
Gatunek: Komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 93 min
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.