Szukacie ciekawych pomysłów na urlopowe lub weekendowe wypady? A może lubicie wędrówki palcem po mapie? W obu przypadkach nowy przewodnik Polska daj się zaskoczyć. Trasy magiczne może okazać się bardziej niż przydatny.

 „Bardziej”, bo to nie tylko źródło praktycznych wskazówek i przydatnej wiedzy, ale także przyjemna lektura sama w sobie. Nie jest to bowiem „typowy” przewodnik turystyczny i próżno szukać tu przeładowanych wiedzą geograficzno-historycznych wywodów czy najbardziej znanych obiektów. Trasy magiczne oferują coś całkiem innego – to ponad 100 dość krótkich, unikalnych szlaków po różnych zakątkach Polski ze wszystkich województw. Szlaków odkrywających Polskę nieznaną. I, co ważne – sprawdzonych przez pasjonatów i pasjonatki. To oni są bowiem autorami i autorkami tej książki – miłośnicy nieszablonowych krajoznawczych wycieczek, którzy pragną podzielić się z nami najlepszymi ze swoich doświadczeń. Wszystkie opisane w książce trasy to zgłoszenia wyróżnione w konkursie organizowanym przez serwis Wyborcza.pl.

Książka jest bardzo dopracowana pod względem edytorskim i graficznym (do szczęścia brakuje tylko indeksu miejscowości), jednak przede wszystkim atutem jest jej treść. Opisy nie są zbyt obszerne i zawierają samą esencję tematu. Każde ciekawe miejsce czy obiekt opisano przystępnym językiem, a znajdujemy tu zarówno niezwykłe wytwory natury: góry, wydmy, tęczowe jeziora, wodospady, skalne labirynty i jaskinie, jak i niepowtarzalne zabytki kultury i architektury: zamki, dwory i pałace (bądź też ich ruiny), skanseny, mniej lub bardziej kameralne obiekty sakralne, bunkry i inne obiekty wojskowe.

Trasy podzielono w najbardziej oczywisty i praktyczny sposób – według województw (choć, uwaga, czasem ich granice zostają przekroczone). Dzięki temu książka zawiera interesującą ofertę dla każdego regionu Polski. Trasy są także zróżnicowane wewnętrznie (obejmują różnorodne atrakcje) i bardzo dobrze opisane – są tu informacje o długości trasy i czasie jej trwania, wskazówki dotyczące organizacji, opisy i fotografie najciekawszych „punktów programu”. Dzięki temu planowanie podróży jest naprawdę łatwe, nawet wówczas, kiedy nie dysponujemy imponującym budżetem.

Żeby wspaniale spędzić wolny czas na łonie natury czy wśród wspaniałych zabytków, jak się okazuje, wcale nie trzeba ruszać w daleką podróż. Dzięki Trasom magicznym odkryć można wiele ciekawych a nawet fascynujących obiektów, które dotychczas ukryte były niemal pod naszym nosem. Sama dzięki tej książce odnalazłam niejedno takie miejsce w mojej okolicy i, prawdę mówiąc, nie mogę się doczekać urlopu, żeby choć kilka z nich sprawdzić i zobaczyć na własne oczy. Zresztą nie tylko w mojej okolicy – kusi mnie na przykład podróż szlakiem polskich czarownic… a także geometryczny środek Polski w Piątku, Białowieża i kilka szczególnie urokliwych ruin i zamków, z których część nawiedzana jest przez duchy…

Nie ma więc co marnować czasu, stawmy czoła wyzwaniu. Ma rację Adam Wajrak, dziennikarz specjalizujący się w przyrodzie, pisząc: Polska to nie jest łatwizna dla turystycznych leniuchów. Choć są tu genialne zabytki i cudowna przyroda, to często trzeba się ich naszukać. Polska to kraj dla szperaczy, ludzi z wyobraźnią, dla koneserów. Ale nawet najlepsi, najwytrawniejsi poszukiwacze turystycznych cudów i ciekawostek potrzebują pomocy. Przewodnik Trasy magiczne jest taką właśnie, znakomitą pomocą.

Tytuł: Polska daj się zaskoczyć. Trasy magiczne
Autorzy: praca zbiorowa
Wydawca: Agora SA
Data wydania: czerwiec 2013
Format: 165×216 mm
Liczba stron: 280
Oprawa: zintegrowana
Kategoria: przewodnik podróżniczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *