There’s only one David Beckham. Tak śpiewają kibice Manchesteru United na całym świecie. I trudno się z nimi nie zgodzić, bo Davida Beckhama i jego małżonkę Victorię znają mieszkańcy nawet najdalszych zakątków globu, również ci, którzy ze światem futbolu niewiele mają wspólnego. Kiedy w maju 2003 roku, ten trzydziestoośmioletni piłkarz oficjalnie kończył swą piłkarską karierę, żegnany był przez tysiące kibiców, a o jego przejściu na emeryturę mówiło się w czołówkach międzynarodowych serwisów informacyjnych. Sam piłkarz schodził z boiska w swym ostatnim meczu ze łzami w oczach. Na oczach wszystkich rozgrywała się historia i kończył się pewien etap w historii futbolu.

Przez dwadzieścia cztery lata jego piłkarskiej kariery i obecności w mediach, na temat Beckhama powstało mnóstwo publikacji, w tym przynajmniej dwie autobiografie, kilka biografii i wiele albumów poświęconych jemu i jego klubom bądź rodzinie. Tym razem fenomen rozpoznawalnego na całym świecie Brytyjczyka opisuje Gwen Russell i już w tytule biografii podaje trzy słowa, które perfekcyjnie pasują do głównego bohatera.

Piłkarz. O tym, że David od zawsze marzył, by zostać piłkarzem, dziś wiedzą już wszyscy. Russell umiejętnie i ciekawie przeprowadza swych czytelników przez drogę jaką musiał pokonać młody David od londyńskich boisk, gdzie grał jako dziecko, aż na słynne Old Trafford, gdzie spełniło się jego wielkie marzenie – być zawodnikiem Manchesteru United. Przez jedenaście lat, które spędził w Manchesterze, aż sześć razy zdobywał mistrzostwo Anglii i kilka innych trofeów, by w 2003 roku zasilić szeregi kolejnego mistrza, hiszpańskiego Realu Madryt. Swym talentem czarował również za oceanem, w klubie Los Angeles Galaxy, a Gwen Russell rzetelnie opisuje, jak skazywany na zapomnienie Beckham zdobywał Amerykę i przekonywał jej mieszkańców do polubienia piłki nożnej. Miłość do futbolu przywiodła go wreszcie do Paryża. To tu na zakończenie kariery sięgnął po mistrzostwo Francji z klubem Paris Saint-Germain.

Celebryta. Kiedy David poznał Victorię Adams, znaną również jako Posh Spice, członkinię girlsbandu Spice Girls, wiedział, że to ta jedyna. Ona również wiedziała, że on to ten jedyny, i w niedługim czasie stali się nierozłączni. Ich miłość kwitła, ku uciesze dziennikarzy, a bajkowy ślub i piękny synek dopełnili jedynie ten uroczy obraz. O ile Victoria raczej nie wkraczała w piłkarski świat Davida, o tyle David, poprzez swoje zainteresowania modą, wkroczył pewnie w świat Victorii, zyskując dla siebie miano „najseksowniejszego i najlepiej ubranego mężczyzny na świecie”. Cała rodzina Beckhamów, składająca się z Victorii, Davida, ich trzech synów: Brooklyna, Romea i Cruza, oraz córki Harper, stała się marką, zdobywając dla siebie prestiż i sławę, jaką nie cieszył się chyba żaden zawodnik przed Beckhamem.

Legenda. Dla swoich rodaków David jest zdecydowanie legendą futbolu na Wyspach Brytyjskich. Gwiazda ich reprezentacji, prawdziwy Syn Albionu, który udowodnił, że z wroga publicznego numer jeden można stać się bohaterem dla całego narodu. Dla wielu młodych ludzi stał się idolem, nie tylko na boisku, ale również i w codziennym życiu, gdy szczerze i z dumą opowiadał o miłości, jaką darzy żonę i dzieci. Pokazywał, jak pisze Gwen Russell, że piłkarz nie musi spędzać wieczorów w pubach i na drinkach z kolegami, jednocześnie udowadniając, że piłkarz może być także mężczyzną zadbanym i dobrze ubranym.

Jasne jest, że choć na boisku już Beckhama nie zobaczymy, z pewnością nieraz jeszcze o nim usłyszymy. Jego historia jeszcze się nie skończyła. Podobnie autorka biografii nie żegna się ze swym bohaterem ostatecznie. Najwidoczniej książka powstała na krótko przed ogłoszeniem przez Davida przejścia na emeryturę, ponieważ na temat tego jakże ważnego punktu w jego życiu, przeczytać możemy u Russell stosunkowo niewiele. Mimo to, czyta się tę historię z ciekawością i sympatią dla chłopaka, o którym nawet eksperci mówią, że choć brakowało mu boskiego talentu, nigdy jednak nie brakło mu pilności i pracowitości. A jego rzuty wolne i gole już teraz należą do historii futbolu, jak choćby słynny gol zdobyty w meczu przeciwko Wimbledonowi, strzelony z połowy boiska. Fani na całym świecie nigdy tego nie zapomną. Bo przecież: jest tylko jeden David Beckham.

Autorka: Gwen Russell
Tytuł: David Beckham. Piłkarz. Celebryta. Legenda
Tytuł oryginalny: Arise Sir David Beckham. Footballer, Celebrity. Legend – The Biography of Britain’s best loved sporting icon.
Wydawca: Sine Qua Non
Przekład: Dawid Wójcik
Data wydania: 3 lipca 2013r.
Liczba stron: 320
Oprawa: miękka
ISBN: 9788379240142
Kategoria: biograficzne i wywiady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *