Zastanawialiście się, dlaczego w towarzystwie pewnych osób czujecie onieśmielenie, chociaż ich mowa ciała, wygląd i gesty sugerują, że mamy do czynienia z kimś przyjacielsko, a nawet familiarnie nastawionym? Albo dlaczego słodki, pudrowy zapach zasypki dla niemowląt relaksuje, wywołuje uczucie szczęścia i jest uważany za wyjątkowo kobiecy? I czy to możliwe, by najbardziej podniecającym zapachem był aromat… spalonej gumy, spalin czy przypalonego mleka?

Agata Wasilenko, autorka tekstów od lat publikowanych na łamach prasy, bierze pod lupę fenomen wpływu rozmaitych zapachów na podświadomość człowieka. Nie ukrywa, że jej najnowsza książka została zainspirowana słynną powieścią Pachnidło Patricka Suskinda i filmem zrealizowanym na jej podstawie. Każdy, kto w ten czy inny sposób miał do czynienia z niesamowitą historią Grenouille’a, z pewnością zastanawiał się, czy rzeczywiście zapachy mogą tak silnie oddziaływać na nasze myśli i zachowania, a może nawet przemknęła mu przez głowę niepokojąca myśl, że istnieją ludzie, którzy manipulują otoczeniem za pomocą perfum. Autorka pokazuje i udowadnia, że w historii opowiedzianej przez Patricka Suskinda kryje się ziarnko prawdy – może nie tak diabolicznej i złowrogiej, ale z całą pewnością równie intrygującej i wartej bliższego poznania.

Tajemnice pachnidła to fascynująca podróż do magicznego królestwa zapachów, po której przewodnikiem jest sam Jean-Baptiste Grenouille. Wprowadzeniem do kolejnych rozdziałów są dygresje nawiązujące do odpowiednich scen z Pachnidła – i tak na przykład tekst dotyczący składników perfum dawniej i dziś rozpoczyna krótki opis sposobu komponowania pachnideł przez bohatera powieści, co moim zdaniem jest bardzo pomysłowym i niezwykłym rozwiązaniem. Autorka dokonała bardzo wnikliwej i rzetelnej analizy tematu: opisuje proces powstawania perfum, żmudnego doboru składników, odkrywa sekrety genialnych kompozycji najbardziej znanych kreatorów zapachów, jak Guerlain, Dior, Cartier. Czytelnik poznaje historie kultowych pachnideł Shalimar Guerlaina, Chanel No 5 czy Minotaure Palomy Picasso, jak również najmodniejszych zapachów ostatnich lat – Miracle Lancome, Euphoria blossom Calvina Kleina. Sporo miejsca autorka poświęca nie tylko historii perfum, ale i analizie najbardziej popularnych substancji zapachowych w przeszłości i współcześnie, sposobom komponowania zapachów oraz ciekawym, nowym trendom w perfumiarstwie. Dokonuje szczegółowej charakterystyki aromatów kwiatowych, drzewnych oraz tych powszechnie uważanych za afrodyzjaki, jak również współczesnych. W tym ostatnim przypadku byłam mocno zdziwiona faktem, że ktoś mógłby chcieć pachnieć jak tapicerka samochodu, chłodna klamka czy kocia sierść, ale o gustach się nie dyskutuje…

Najbardziej intrygującą częścią książki Agaty Wasilenko okazały się dla mnie rozdziały omawiające psychologiczny aspekt kompozycji zapachowych. Rolą dobrze dobranych perfum jest wzbogacenie wizerunku, uzupełnienie lub dopełnienie niektórych cech charakteru – a temu służą nie modne, sezonowe zapachy, ale takie, które posiadają własną osobowość. W tym właśnie głowa – a raczej nos – kreatorów zapachów, by stworzyć pachnidła z charakterem, a robią to w oparciu o specjalnie zlecane badania naukowe o wpływie zapachów na człowieka. Dużą rolę w ocenie perfum pełnią doświadczenia życiowe i wspomnienia zapachowe, indywidualne dla każdego człowieka. Zawsze bardziej pociągające będą dla nas te zapachy, które przyjemnie się nam kojarzą – jak woń waty cukrowej w perfumach Angel, który Muglerowi kojarzył się z niedzielnymi spacerami z matką czy pudrowy aromat zasypki dla niemowląt wyczuwalny w Tresor Lancome wywołujący wspomnienie szczęśliwych chwil z niemowlęciem. Musimy też pamiętać o odpowiednim doborze perfum: zapachy zbyt ładne, zbyt grzeczne i zbyt modne mogą się szybko znudzić, prowokować innych do spoufalania się i sugerować, że jesteśmy bezkrytyczni. Uważajcie drogie panie, jeśli nie chcecie mieć w domu zadziornego macho, lecz czułego kochanka, pragniecie zyskać akceptację w grupie koleżanek z pracy i mimo wrodzonej nieśmiałości chcecie być postrzegane jako pewne siebie, silne i zdeterminowane – pamiętajcie o tym, że to wszystko można osiągnąć dzięki odpowiedniej kompozycji zapachowej. Źle dobrane perfumy nie tylko wpływają negatywnie na Wasze samopoczucie sprawiając, że czujecie się niekomfortowo we własnej skórze, ale również wysyłają mylące komunikaty oddziałujące na podświadomość otoczenia, poprzez pryzmat których jesteście postrzegani. Nie tylko Wasze zachowanie, wygląd, mowa ciała i gesty świadczą o Was, ale również – a może przede wszystkim – zapach: ten dobrze dobrany, będący uzupełnieniem charakteru i osobowości. Warto o tym pamiętać, warto też wiedzieć, co komunikujemy otoczeniu za pomocą ulubionych perfum, jak jesteśmy postrzegani w towarzystwie, a także jakie cechy chcielibyśmy uwypuklić, a które raczej ukryć.

Książka Agaty Wasilenko to nie tylko intrygujący przewodnik po krainie zapachów uchylający rąbka tajemnic i sekretów perfumiarstwa, ale też fantastyczny poradnik uświadamiający znaczenie zapachów w naszym codziennym życiu oraz ich wpływ na naszą podświadomość i sposób postrzegania świata. Ciekawie skomponowane teksty zawierają sporą dawkę przystępnie podanej wiedzy zabarwionej garścią anegdot o najsłynniejszych pachnidłach w historii i ich twórcach. Uwzględniają one również szczególnie atrakcyjny aspekt psychologiczny, w gruncie rzeczy kluczowy, jeśli chodzi o preferencje zapachowe i dobór perfum. Parafrazując Hemingwaya: powiedz mi, czym pachniesz, a powiem ci, kim jesteś – zachęcam Was gorąco do lektury tej arcyciekawej lektury.

Autor: Agata Wasilenko
Tytuł: Tajemnice pachnidła
Wydawca: Wydawnictwo Grodkowskie
Data wydania: 2007
Liczba stron: 125
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-924177-1-2
Kategoria: reportaż / literatura faktu / esej

Autorka recenzji prowadzi bloga pod adresem: http://zwiedzamwszechswiat.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *