Urodził się 7 czerwca 1946 roku w Tarnowskich Górach. W latach młodości marzył o zawodzie dziennikarza. W roku 1963 rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie pracy magisterskiej Nazwy miejscowe kulturalne typu Środa, Piątek, Wola, Osiek, zaproponowano mu staż asystencki w tamtejszej katedrze języka polskiego. W 1968 roku poślubił Teresę Taczanowską, którą poznał w czasie studiów. Kilka lat potem urodził im się syn Marcin (obecnie doktor nauk humanistycznych i pracownik Instytutu Filologii Germańskiej UWr).
Od 1968 roku obecny na łamach wrocławskiego dziennika Słowo Polskie, gdzie redaguje rubrykę Rzecz o języku, zaś od 1987 do 2007 prowadził w Telewizji Polskiej popularny program Ojczyzna polszczyzna. Miał też cotygodniowy felieton w Dzienniku Zachodnim i comiesięczny w Śląsku. Od 1995 prowadzi „na żywo” cykliczny program we wrocławskim oddziale TVP pt. Profesor Miodek odpowiada. Publikował również w miesięczniku Wiedza i Życie.
W 1983 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego, a także stanowisko docenta Uniwersytetu Wrocławskiego. Podstawę kolokwium stanowiły dwie książki – Rzecz o języku. Szkice o współczesnej polszczyźnie oraz Kultura języka w teorii i praktyce.
Od maja roku 1989 jest dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1991 roku senat tej uczelni przyznał mu stanowisko profesora nadzwyczajnego, a już w 1995 Miodek odebrał tytuł profesorski z rąk Lecha Wałęsy. 20 października 2005 roku został doktorem honoris causa Pedagogicznego Uniwersytetu Wileńskiego, a 10 marca 2006 otrzymał ten tytuł na Uniwersytecie Opolskim.
Od 2009 prowadzi na antenie TVP Polonia wraz z Agatą Dzikowską program Słownik polsko@polski. Podczas programu widzowie z Polski i zagranicy zadają pytania dotyczące języka polskiego za pośrednictwem internetowego komunikatora Skype, lub wysyłają e-maile.
Jest laureatem wielu nagród m.in. Wojciecha Korfantego, Hugona Steinhausa, Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Loży Liderów w Katowicach, Ministra Edukacji Narodowej, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, „Złotej Kuli” przyznawanej przez Wrocławską Izbę Gospodarczą i wielu innych. Dwukrotnie został wybrany najpopularniejszym mieszkańcem Wrocławia, jest również honorowym obywatelem Tarnowskich Gór i Kalet oraz singularis incola wsi Bielice.
Jest także wielokrotnym laureatem telewizyjnych „Wiktorów” (1988, 1991, 1998) oraz „Superwiktora” za całokształt twórczości w 1998 roku. Znalazł się także na czwartej pozycji w plebiscycie organizowanym przez tygodnik Polityka na najwybitniejsze postacie telewizji XX wieku (2000).
Źródło: Wikipedia.org