W Wiedniu zakochałam się kilka lat temu podczas jednych z najpiękniejszych wakacji w moim życiu. Od tego czasu moja fascynacja i zachwyt nad tym miastem nie maleje, wręcz przeciwnie. Pierwszą wyprawę do stolicy Austrii planowałam raczej intuicyjnie i choć efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania, kolejne wiedeńskie wojaże chciałabym zaplanować bardziej profesjonalnie. Idealnym rozwiązaniem okazał się przewodnik National Geographic – marka znana i ceniona na całym świecie za rzetelność, wiarygodność i pasję, jaka charakteryzuje wszystkie publikacje. Wiedeń opracowany przez Sarah Woods, wielokrotnie nagradzaną autorkę przewodników, członkinię stowarzyszenia dziennikarzy piszących o turystyce i Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, okazał się strzałem w dziesiątkę, dostarczył mi inspiracji i pomysłów na co najmniej kilka kolejnych wypraw.

Przewodnik, oprócz standardowych informacji na temat bogatej historii miasta, jego kultury, architektury czy środowiska przyrodniczego oraz garści praktycznych porad ułatwiających poruszanie się po stolicy Austrii, proponuje konkretne marszruty po mieście pomagające zaplanować zwiedzanie w zależności od posiadanego czasu i zainteresowań. Pozostała część przewodnika porządkuje naszą wiedzę o zabytkach i innych atrakcjach Wiednia według dzielnic miasta, co w przypadku tak ogromnej, wielokulturowej i zróżnicowanej pod każdym innym względem metropolii jest rozwiązaniem nadzwyczaj wygodnym, ułatwiającym orientację i czytelnym.

Sarah Woods poznawanie miasta zaczyna od najbardziej reprezentacyjnej i rozpoznawalnej jego części, zabytkowego i historycznego centrum skoncentrowanego wokół gotyckiego arcydzieła, a zarazem symbolu Wiednia – katedry św. Szczepana. Uliczki Innere Stadt to kwintesencja ducha tej europejskiej metropolii, więc miejsc takich, jak okolice Stephansplatz, Stadtpark, dzielnicy żydowskiej z Mauzoleum Holokaustu czy Muzeum Judenplatz oraz  – obowiązkowo – zespołu pałacowego Hofburg, nie powinniśmy absolutnie pomijać w naszych planach. Warto również zwrócić uwagę na Muzeum Rzymskie i stanowiska archeologiczne przy Hoher Markt świadczące o sięgającej dwóch tysięcy lat historii miasta. Nieodzownym punktem każdej szanującej się wycieczki po Wiedniu jest Plac Marii Teresy z Muzeum Historii Sztuk Pięknych (jeden dzień to za mało – wiem, co mówię) i Muzeum Historii Naturalnej. Od różnorodności atrakcji oferowanych turystom może zakręcić się w głowie, ale szczególne warte polecenia (dołączam się do zachęty autorki) są pokazy w Hiszpańskiej Szkole Jazdy, romantyczne spacery po Burggarten, podglądanie życia bohemy w barwnej dzielnicy Mariahilf, szaleństwa na Praterze, podziwianie barokowego pałacu księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, czyli Belwederu i oczywiście – zwiedzanie letniej rezydencji Habsburgów, widowiskowego Schonbrunn.

Wszelkie atrakcje Wiednia są opisane niezwykle szczegółowo i rzetelnie, a na dodatek w sposób, który zadowoli nawet najbardziej wybrednego turystę. Oprócz zwiedzania najważniejszych obiektów, autorka proponuje również mniej rutynowe szlaki i sposoby na poznawanie miasta: nocne zwiedzanie katakumb pod katedrą św. Szczepana, samodzielne wyrabianie czekolady w dzielnicy Alsergrund, żeglowanie po starorzeczu Dunaju, nocleg w klasztorze benedyktynów. Swoje pomysły wzbogaca radami stałych bywalców miasta – fotografików, dziennikarzy, podróżników National Geographic, które warto uwzględnić we własnych planach. Interesującym i bardzo wygodnym pomysłem są trasy pieszych wycieczek opatrzone czytelnymi mapami i planami, które wyjątkowo dobrze sprawdzają się w przypadku przechadzek po Hofburgu czy Schonbrunnie lub okolicach placu Karola. Publikację znacząco wzbogacają piękne, barwne fotografie, grafiki i plany (w tym rozkład linii wiedeńskiego metra) ułatwiające orientację i poruszanie się po mieście, ale i to nie wszystko. Sarah Woods postanowiła również uwzględnić w przewodniku bliższe i dalsze okolice Wiednia – malowniczą Dolną Austrię, której warto poświęcić co najmniej kilka dni. Las Wiedeński, szczątki rzymskiego Carnuntum – warownego obozu legionistów, zjawiskowa dolina Wachau – kraina winnic, klasztorów i zamków, tylko czekają, aby je odkryć i się nimi zachwycić.

Przewodnik autorstwa Sarah Woods to solidnie opracowana, reprezentująca wysoki poziom publikacja oferująca co najmniej kilkanaście scenariuszy zwiedzania Wiednia i okolic, uwzględniająca rozmaite sposoby podróżowania, ograniczenia czasowe i indywidualne preferencje oraz zainteresowania turysty. Ułożenie przewodnika po mieście będącym istnym tyglem kulturowym, o przebogatej historii sięgającej początków naszej ery i oszałamiającej różnorodności zabytków i innych atrakcji, stolicy rozległego niegdyś imperium – dziś tętniącej życiem metropolii, było z pewnością prawdziwym wyzwaniem. Autorka wywiązała się z tego zadania znakomicie, tworząc kompleksowy, wszechstronny, emanujący zaraźliwym entuzjazmem, wyjątkowy przewodnik po jednej z najpiękniejszych stolic Europy. Bogata szata graficzna czyni publikację miłą dla oka, zaś mnóstwo praktycznych porad i informacji oraz poręczny format przesądzają o jej wartości. Jestem przekonana, że planowanie wakacji z przewodnikiem autorstwa Sarah Woods okaże się dla Was nie mniejszą przyjemnością niż samo zwiedzanie, no i źródłem niewyczerpanych inspiracji na kolejne wiedeńskie wyprawy.

Autorka: Sarah Woods
Tytuł: Wiedeń
Tytuł oryginału: Vienna
Przekład: Jacek Sikora
Wydawca: G+J
Data wydania: maj 2013
Liczba stron: 270
Okładka: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7596-437-0
Kategoria: podróżnicze i przewodniki

Autorka recenzji prowadzi bloga pod adresem: http://zwiedzamwszechswiat.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *