Dziś obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Jak co roku 8 maja jest okazją do rozmaitych imprez okolicznościowych i atrakcji organizowanych przez biblioteki, m. in. kiermaszy książkowych czy spotkań z pisarzami. Tradycyjnie w maju można też zwrócić zbyt długo przetrzymaną książkę bez płacenia kary. Może więc warto przejrzeć półki…?

Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek, który rozpoczyna się 8, a kończy 15 maja, jest Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych.

W Polsce pierwszy raz bibliotekarze świętowali w 1985 roku, przy udziale i inspiracji ze strony Okręgowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (SBP) we Wrocławiu. Od tamtego czasu 8 maja jest symbolem pracy bibliotekarzy i świętem, a jednocześnie okazją do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć bibliotekarek i bibliotekarzy jako grupy zawodowej. Warto też w tym dniu pomyśleć czy podyskutować o tożsamości bibliotek, ich roli w rozwoju kultury i społeczeństwa obywatelskiego.

Praca bibliotekarza i bibliotekarki to nie tylko podawanie książek z półek. Pracujące w bibliotece osoby zwykle bardzo dobrze znają się na literaturze i nie tylko pomogą odnaleźć poszukiwaną książkę, ale potrafią też dobrze doradzić w wyborze lektury. Często także angażują się w rozmaite projekty kulturalne lub czytelnicze i organizują ciekawe wydarzenia w swoich placówkach – spotkania z pisarzami, wymianę książek, warsztaty, dyskusje. Kieruje nimi prawdziwa pasja i miłość do literatury.

Święto obchodzone w maju (często nie jest to jeden dzień, ale np. rozpoczynający się 8 maja Tydzień Bibliotek) jest polską specyfiką – Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych ustanowiono w Wielkiej Brytanii przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (powiązane z UNESCO) na czwarty poniedziałek października – pierwsze obchody odbyły się 18 października 1999 roku, zaś od 2008 roku zastąpiono je Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, odbywającym się przez cały październik. Jak widać jednak, święto ustanowione w Polsce ma dłuższą tradycję i już trwale wpisało się w nasz kulturalny krajobraz. Poza tym… nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować dwa razy w roku…

Na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich czytamy:

Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2013 r., Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2013 pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w naszych placówkach. Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych, staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.

Informacji na temat wydarzeń związanych z Tygodniem Bibliotek warto szukać w lokalnych serwisach oraz na stronie SBP: www.sbp.pl/tydzienbibliotek/2013.

Przy okazji Dnia Bibliotek serdeczne życzenia składamy Bibliotekarkom i Bibliotekarzom: aby czerpali radość z pracy, byli należycie doceniani, rozwijali swoją pasję, aby nie brakowało im pomysłów, entuzjazmu, energii i… dotacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *