Któż nie słyszał o Dorotce i jej piesku Toto przeniesionych w niezwykły sposób z Kansas do magicznej Krainy Oz? Kto nie zna postaci Stracha na Wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa? W tym roku Wydawnictwo Bellona wznowiło serię powieści dla dzieci pióra L. Franka Bauma, dając możliwość poznania mieszkańców Krainy Oz kolejnemu pokoleniu młodych czytelników i czytelniczek.

Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu (inny tytuł: Czarnoksiężnik z Krainy Oz) to pierwsza z pięciu książek cyklu o Krainie Oz, które ukazały się w języku polskim. Jednocześnie jest to najbardziej znana z nich – wielokrotnie ekranizowana, przenoszona na deski teatrów, na stałe zapisana w kanonie klasyki literatury dziecięcej. To właśnie w tej części serii Dorotka zostaje przeniesiona przez potężne tornado z Kansas do tajemniczej krainy. Towarzyszy jej oddany piesek Toto. Aby wrócić do domu, dziewczynka musi odszukać tajemniczego czarnoksiężnika Oza, bo tylko on może znać sposób, w jaki udałoby się jej przebyć drogę powrotną. W poszukiwania Dorotka i Toto wyruszają w stronę odległego w Szmaragdowego Grodu, przeżywając po drodze całą masę przygód. Spotykają też wielu przyjaciół, w tym dobrą wróżkę oraz Blaszanego Drwala, Stracha na Wróble i Tchórzliwego Lwa, z których każdy pragnie otrzymać coś innego: serce, rozum i odwagę. Przyłączają się oni do Dorotki i towarzyszą jej w podróży, pragnąć również uzyskać pomoc od legendarnego czarodzieja…

Opowieść napisana jest przystępnym, prostym, klasycznym językiem, który, choć miejscami trąci myszką, posiada wciąż wiele uroku. Książka jest – jak na literaturę dziecięcą – dość obszerna, wystarczy na wiele godzin czytania i zawiera znacznie więcej wątków i motywów niż powstałe na jej podstawie filmy. Wraz z perypetiami bohaterów i bohaterek, skutecznie przykuwającymi uwagę najmłodszych odbiorców, autor przemyca sporo wartościowych treści – o nabieraniu wiary w siebie, przyjaźni, oddaniu, współpracy. A wszystko to zmierza do wielkiego finału…  

Co ciekawe, do każdej książeczki z serii wydawnictwo dołączyło płyta CD z wersją audio – idealne rozwiązanie dla zapracowanych rodziców, choć oczywiście najlepiej czytać dziecku książeczkę osobiście. Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu z powodzeniem zaproponować można już kilkulatkom – świetna lektura do poduszki. Starsze dzieci mogą próbować swych sił w samodzielnym czytaniu, co ułatwi im dość duża, czytelna czcionka. Wydawca zadbał też o estetyczną, dopracowaną oprawę. Choć sama grafika okładkowa nie przypadła mi do gustu, stwierdzam, że ilustracje wewnątrz książki wyglądają znacznie ładniej i oddają nastrój książki. Bardzo dobrym pomysłem było też umieszczenie na pierwszych i ostatnich stronach kolorowej mapy wykreowanego przez Bauma świata.

Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu to cenna propozycja dla najmłodszych czytelniczek i czytelników, wartościowa klasyka, którą wciąż przyjemnie się czyta i która nadal działa na dziecięcą wyobraźnię. Warto wziąć dziecko w tę niezwykłą podróż, zaszczepiającą miłość do literatury.

Tytuł: Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu
Autor: L. Frank Baum
Wydawca: Bellona, MTJ
Data premiery: 28 lutego 2013
EAN 9788311125698
Liczba stron: 176
Format: 165×235 mm
Oprawa: twarda
Kategoria: dziecięce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *