Oto kinowe premiery tego tygodnia!

Panaceum

„Panaceum” (ang. Side Effects) to amerykański thriller psychologiczny z 2013 roku w reżyserii Stevena Soderbergha. Scenariusz napisał Scott Z. Burns, zaś muzykę skomponował Thomas Newman. Za produkcję odpowiadają Lorenzo di Bonaventura, Gregory Jacobs oraz Scott Z. Burns.

„Panaceum” to thriller psychologiczny, w którym życie pewnej pary ulega diametralnej zmianie, kiedy zażywany przez kobietę lek wywołuje niespodziewane i tragiczne w skutkach efekty uboczne. Emily (Rooney Mara) oraz Martin (Channing Tatum) są młodzi, piękni i bogaci. Mają wielką posiadłość, własną łódź i cieszą się wszelkim luksusem, który można kupić za pieniądze. Kiedy Martin trafia do więzienia za przekręty finansowe, świat Emily rozpada się na kawałki.

Kobieta trafia pod opiekę psychiatry, lecz jednocześnie czeka w małym mieszkanku na Manhattanie cztery długie lata na powrót ukochanego. Pojawienie się Martina z powrotem w jej życiu niewiele jednak pomaga. Chwytając się rozpaczliwie ostatniej deski ratunku przed hospitalizacją, Emily zgadza się zacząć zażywać nowe na rynku środki antydepresyjne, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób zmieni na zawsze życie wszystkich dookoła.

W filmie „Panaceum” w rolach głównych wystąpili: Channing Tatum jako Martin Taylor, Jude Law jako Dr. Jonathan Banks, Rooney Mara – Emily Taylor, Catherine Zeta-Jones – Dr. Victoria Siebert, Vinessa Shaw – Dierdre Banks, Ann Dowd – matka Martina, Polly Draper – szef Emily, David Costabile – Carl Millbank, Mamie Gummer – Kayla Millbank.

{youtube}lJQLnnTMfZQ{/youtube}

Tytuł polski: Panaceum
Tytuł oryginału: Side Effects
Reżyseria: Steven Soderbergh
Scenariusz: Scott Z Burns
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 19 kwietnia 2013
Gatunek: dramat, psychologiczny, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 106 min

niepamiecNiepamięć

Jest rok 2077: Jack Harper (Cruise) stacjonuje na ewakuowanej Ziemi serwisując niesprawne drony. Jego misja będąca częścią operacji mającej na celu zabezpieczenie niezbędnych surowców po dekadach wojen z obcymi dobiega końca. Za dwa tygodnie dołączy do grupy ocalałych przebywających w kolonii na księżycu z dala od zniszczonego wojną świata, który kiedyś nazywał domem.

Życie patrolującego niebo z wysokości tysięcy metrów Jacka ulega drastycznej zmianie, kiedy ratuje z rozbitego statku kosmicznego piękną nieznajomą. Pojawienie się kobiety powoduje łańcuch wydarzeń, które zmuszają Jacka do poddania w wątpliwość wszystkiego, co do tej pory wiedział. Odkrywając szokującą prawdę, która łączy go z Ziemią z przeszłości, Jack zostaje zmuszony do licznych aktów odwagi.

Los ludzkości spoczywa teraz w rękach człowieka, który wierzył, że nasz świat wkrótce zostanie stracony na zawsze.

{youtube}eeCqIvzd8gs{/youtube}

Tytuł polski: Niepamięć
Tytuł oryginału: Oblivion
Reżyseria: Joseph Kosinski
Scenariusz: William Monahan, Joseph Kosinski
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 19 kwietnia 2013
Gatunek: akcji, s-f
Kraj produkcji: USA

sekretSekret

Sekret to polski dramat psychologiczny z 2012 roku. Reżyserem i scenarzystą produkcji jest Przemysław Wojcieszek, twórca filmu „Made in Poland”. Muzykę skomponował Krzysztof Prętkiewicz, a za produkcję odpowiada Katarzyna Majewska. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film „Sekret” to opowieść o Ksawerym, Karolinie i Janie. Każda z trójki bohaterów ma jakąś tajemnicę. Ksawery jest gejem, który występuje jako drag queen; Karolina jest Żydówką, a Jan jest byłym żołnierzem AK. Pewnego dnia Ksawery i Karolina przyjeżdżają z wizytą do Jana, który żyje samotnie w domu na odludziu. Karolina wie, że w domu, do którego przyjechała, dokonano zbrodni.

W filmie „Sekret” w rolach głównych wystąpili: Tomasz Syndyk jako Ksawery, Agnieszka Podsiadlik jako Karolina, Marek Kępiński jako Jan.

Tytuł oryginału: Sekret
Reżyseria: Przemysław Wojcieszek
Scenariusz: Przemysław Wojcieszek
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 19 kwietnia 2013
Gatunek: dramat, psychologiczny
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 82 min

hemelHemel

Hemel to hiszpańsko-holenderski film dramatyczny z 2012 roku w reżyserii Sachy Polak. Scenariusz napisała Helena van der Meulen. Za produkcję odpowiadają Stienette Bosklopper i Ilse Ronteltap. „Hemel” to debiut fabularny Sachy Polak, film mocny, prowokacyjny, często porównywany ze „Wstydem” McQueena. Obraz otrzymał Nagrodę Fipresci na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Hemel jest piękna i młoda. Wcześnie osierocona przez matkę, od dzieciństwa obserwuje, jak w życiu jej ukochanego ojca pojawiają się kolejne kobiety. Żadna jednak nie zagrzewa w nim miejsca na dłużej. Biorąc przykład z ojca, w swoim dorosłym życiu Hemel zmienia mężczyzn jak rękawiczki. Traktuje ich przedmiotowo, jak zabawki, które porzuca, kiedy już zaspokoją jej ciekawość.

Przygodni kochankowie dostarczają jej zmysłowych przyjemności, seksualnych uniesień, czasem perwersyjnego bólu lub mocnego zastrzyku adrenaliny. Ale z żadnym nie umie nawiązać głębszej relacji. Jedynym mężczyzną, którego naprawdę kocha, jest ojciec. Więc kiedy ten zakochuje się i postanawia się ustatkować, Hemel przeżywa prawdziwy wstrząs. Nie radzi sobie także z emocjami, jakie budzi w niej przyjaciel ojca, z którym nawiązała przelotny romans.

W filmie „Hemel” wystąpili: Hannah Hoekstra jako tytułowa Hemel, Hans Dagelet – Gijs, Rifka Lodeizen – Sophie, Mark Rietman – Douwe, Eva Duijvestein – Emma, Barbara Sarafian – Brechtje, Ward Weemhoff – Joris, Ali Ben Horsting – Jimmy, Abdullah el Baoudi – Facet na skuterze.

{youtube}-eJ4tPIEJCk{/youtube}

Tytuł oryginału: Hemel
Reżyseria: Sacha Polak
Scenariusz: Helena van der Meulen
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 19 kwietnia 2013
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Hiszpania, Holandia
Czas trwania: 80 min

7dni-w-hawanie7 dni w Hawanie

„7 days in Havana” (tytuł oryginalny – 7 dias en La Habana) to hiszpańsko-francuski dramat dokumentalny z 2012 roku. Projekt wyreżyserowało wiele osób: Julio Médem, Laurent Cantet, Juan Carlos Tabío, Benicio del Toro, Gaspar Noé, Pablo Trapero, Elia Suleiman. Scenariusz napisał kubański pisarz, Leonardo Padura Fuentes. Obraz był wyświetlany na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Film rozgrywa się w ciągu tygodnia w stolicy Kuby. Energetyczny i eklektyczny portret miasta, widzianego oczami tubylców i zachwyconych przyjezdnych, których losy przewijają się w kilku barwnych epizodach. Każdy dzień stanowi segment reżyserowany przez innego twórcę – obraz składa się z siedmiu takich fragmentów.

W filmie zagrali m.in.: Daniel Brühl, Emir Kusturica, Elia Suleiman, Josh Hutcherson jako Teddy Atkins, Vladimir Cruz, Mirta Ibarra, Jorge Perugorria.

{youtube}wtPxzgp8cXQ{/youtube}

Tytuł polski: 7 dni w Hawanie
Tytuł oryginału: 7 dias en La Habana
Tytuł międzynarodowy: 7 days in Havana
Reżyseria: Benicio del Toro, Julio Medem, Laurent Cantet, Elia Suleiman
Scenariusz: Leonardo Padura
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 19 kwietnia 2013
Gatunek: dokumentalny, dramat
Kraje produkcji: Francja, Hiszpania
Czas trwania: 129 min

zywie-bialorusŻywie Biełaruś!

Żywie Biełaruś! (oryg. Žyvie Biełaruś) to polski dramat z 2012 roku w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, twórcy głośnego „Linczu”. Scenariusz napisał Krzysztof Łukaszewicz oraz Franak Wiaczorka. Muzykę skomponował Lavon Volski, a za produkuję odpowiada Włodzimierz Niderhaus.

Głównym bohaterem historii, napisanej przez Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę – 24-letniego działacza opozycyjnego, na którego losach oparto znaczną część scenariusza, jest muzyk rockowy Miron. Otwarcie kontestując system, prześladujący jego rodaków, zwłaszcza tych, którzy mają odwagę mówić po białorusku, artysta naraża swój zespół na wpisanie na czarną listę, co oznacza zakaz publicznych występów. Sam krytykę władzy przypłaca przymusowym wcieleniem do wojska i ostrymi represjami ze strony dowódców.

Zbulwersowany kolejnymi przejawami żołnierskiej fali, Miron wywołuje prawdziwą burzę w antysystemowych mediach, prowadząc wraz ze swoją piękną i równie niepokorną dziewczyną Wierą dziennik internetowy, w którym ujawnia najbardziej mroczne strony życia w reżimowych koszarach. Gdy jego wpisy powodują internetową rewolucję, władze postanawiają uderzyć niezłomnego buntownika w jego najczulszy punkt.

To historia, która równie dobrze mogła mieć miejsce w Polsce 30 lat temu. Mający obecnie 24 lata Franak Wiaczorka jest młodym głosem białoruskiej opozycji, dziennikarzem i synem znanego działacza niepodległościowego. Od samego początku marzył o Wolnej Białorusi. Franak za swoją działalność społeczną był 4-krotnie osadzany w więzieniu. W 2009 roku wcielono go bezprawnie do wojska i odesłano do jednostki stacjonującej w pobliżu Czarnobyla, skąd został zwolniony dopiero po 15 miesiącach służby z przyczyn zdrowotnych. Od 2012 roku jest stypendystą Stypendium Vaclava Havla dla dziennikarzy Radia Wolna Europa.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Dźmitry „Vinsent” Papko (Miron), Karolina Gruszka (Viera), Aliaksandr Malčanau (Zampolit), Dzianis Tarasenka (Szczuka), Paval Kryksunou (sierżant Rusłan), Maksim Karžycki (Sieryj), Anatoliy Kot (wiceminister obrony), Lech Łotocki (ojciec Paszki), Raman Padaliaka (Źmicer), Vadim Afanassiev (KGB-ista Krutov), Oleg Sidorchik (dowódca jednostki Szehin), Damian Salwin (Paszka), Zacharjasz Muszyński (Janoszka).

{youtube}CElIkLEvYq4{/youtube}

Tytuł polski: Żywie Biełaruś!
Tytuł oryginału: Žyvie Biełaruś
Reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz
Scenariusz: Krzysztof Łukaszewicz, Franak Viacorka
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 19 kwietnia 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Polska

zanim-noc-nas-rozdzieliZanim noc nas nie rozdzieli

„Zanim noc nas nie rozdzieli” (ros. Poka noch ne razluchit) to rosyjski komediodramat z 2012 roku w reżyserii Borisa Khlebnikova. Za zdjęcia odpowiada Pavel Kostomarov.

„Zanim noc nas nie rozdzieli” to komedia oparta na autentycznych rozmowach – zarówno zabawnych jak i smutnych – podsłuchanych przez dziennikarkę Olgę Utkin w jednej z najdroższych i najbardziej szpanerskich moskiewskich restauracji. Zabawny i obnażający film: o kobietach, które wybierają między uczuciem a pieniędzmi; producentach filmowych, którzy nie wiedzą co tak naprawdę filmują i wyczerpanych biznesmenach, którzy czasem mówią „a pieprzyć to wszystko”, wypijają jednego głębszego i zostawiają rachunek do zapłacenia teściowej.

Lecz nade wszystko o prawdziwej miłości, która rodzi się w tętniącej gwarem kuchni a nie w jadalni ze złoconą sztukaterią. Prawdziwe rozmowy stworzyły gotowy okraszony ostrym dowcipem wątek, do którego dodano fabułę z udziałem kelnerów i dużej liczby popularnych postaci – celebrytów – z lokalnego showbiznesu.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Vasiliy Barkhatov, Alyona Doletskaya, Darya Ekamasova, Oksana Fandera, Alisa Khazanova, Agniya Kuznetsova, Anna Michałkowa, Aleksandra Rebenok, Mariya Shalayeva, Sergey Shnurov.

{youtube}g5PJG2Ywrps{/youtube}

Tytuł polski: Zanim noc nas nie rozdzieli
Tytuł oryginału: Poka noch ne razluchit
Reżyseria: Boris Khlebnikov
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 19 kwietnia 2013
Gatunek: dramat, komedia
Kraj produkcji: Rosja
Czas trwania: 71 min

straszny-film5Straszny Film 5

Straszny Film 5 (ang. Scary Movie 5) to amerykańska komedia z 2013 roku, parodiująca znane filmy. Za reżyserię odpowiada Malcolm D. Lee, zaś scenariusz napisali David Zucker oraz Pat Proft. Muzykę skomponował James L. Venable, za produkcją zajęli się David Zucker i Phil Dornfeld.

Piąta część serii komediowych horrorów, które stały się najsłynniejszą parodią kina grozy. Tym razem w rolach głównych zobaczymy Charliego Sheena („Dwóch i pół”), Lindsay Lohan oraz Ashley Tisdale. Po „królowych krzyku” z poprzednich „Strasznych filmów” – Annie Faris i Reginie Hall – pałeczkę w nowej produkcji przejęła idolka nastolatków Ashley Tisdale („High School Musical”), która zagrała główną bohaterkę, Jody.

W domu młodego małżeństwa mają miejsce niepokojące zdarzenia, po tym jak wracają ze szpitala ze swoim nowonarodzonym potomkiem. Korzystając z pomocy kamer i sztabu specjalistów odkrywają, że ich dom jest opętany przez demona. „Straszny film 5” parodiuje głośne filmy ostatnich kilku sezonów – m.in. „Paranormal Activity”, „Czarny łabędź”, „Igrzyska śmierci”, „Incepcja” i „Oszukać przeznaczenie”.

Przypomnijmy, że pierwszy film z tej serii zrealizowano w 2000 roku. Niespodziewanie stał się przebojem, przynosząc tylko w USA – przy śmiesznie niskim budżecie 19 milionów dolarów – aż 157 milionów dolarów wpływów! Do tej pory cała seria zarobiła ponad 700 mln dolarów. Reżyser poprzednich dwóch części, David Zucker („Czy leci z nami pilot?”, cykl „Naga broń”), tym razem pełnił rolę scenarzysty i producenta.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Ashley Tisdale jako Jody, Simon Rex – Dan, Erica Ash – Kendra, Sarah Hyland – Mia, Katrina Bowden, Bow Wow, Molly Shannon – Heather Daltry, Heather Locklear – Barbara, J.P. Manoux – Pierre, Jerry O’Connell – Christian Grey, Jasmine Guy – matka Kendry, Lil Duval – brat Kendry.

{youtube}oRxgin1kaho{/youtube}

Tytuł polski: Straszny film 5
Tytuł oryginału: Scary Movie 5
Reżyseria: Malcolm D. Lee
Scenariusz: David Zucker, Malcolm D. Lee
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 19 kwietnia 2013
Gatunek: komedia, horror
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 85 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Opublikowano w Film