Sezonu 2013/2012 Arsenal nie może zaliczyć do udanych – utrata kluczowych zawodników z Robinem van Persim na czele, przegrana w Lidze Mistrzów, zerowe szanse na mistrzostwo Anglii i niepewny przyszłoroczny start w Champions League. Kibice o wszystko obwiniają jedną osobę – trenera Arsena Wengera. Może jednak teraz nadszedł czas, by rozliczyć jego działalność w angielskim klubie? Z pomocą przychodzi najnowsza publikacja Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub.

Większość książek z tematyki sportowej opiera się na prostym schemacie – przeważnie są to publikacje o pozytywnym wydźwięku, skupiające się na sukcesach, mniej na porażkach. Opisywane są wydarzenia znane szerokiemu gronu, a całość wzbogacona jest o kilkanaście zdjęć. Kiedy więc na rynku ukazać się miał Arsènal, oczekiwałam właśnie takiej książki. Na szczęście, publikacja Alexa Fynna i Kevina Whitchera przedstawia się całkiem inaczej.

W czasie, gdy wokół Arsenalu toczy się mała burza, wszystko, co tylko przybliża kibicom specyfikę klubu, sprzedaje się jak świeże bułeczki. Zawiedzeni fani angielskiego klubu chcą zmian. A zwłaszcza jednej – odejścia Arsena Wengera. Wszędzie da się słyszeć głosy, że francuski trener się wypalił, że stawia na młodych, niedoświadczonych piłkarzy, którzy nie wytrzymują presji. Arsenal od lat nie zdobył żadnego trofeum i w tym sezonie również się to nie zmieni. Jak więc oceniać trenera, który początkowo był wybawicielem, a który obecnie zdaje się być przekleństwem klubu?

Arsènal to książka opisująca dzieje klubu pod wodzą własnie Arsena Wengera (co z resztą wydać w tytule, poprzez umieszczenie litery è). Wengerowi będziemy towarzyszyć już na początku jego kariery w angielskiej drużynie. Francuz (już kwestia narodowości była kwestią dyskusyjną) od początku swojej pracy wywoływał wiele kontrowersji, jednak w przeciwieństwie do obecnej sytuacji, te kilkanaście lat temu jego ekstrawagancja usprawiedliwiana była ogromnymi sukcesami. Czym ujął kibiców? Całkowicie zreformował i przeorganizował Arsenal. Zmienił również nawyki treningowe, formację i specyfikę piłkarzy. Stawiał na młode, nierozwinięte talenty, które szlifował na każdym treningu. Sceptyczne podejście kibiców do takiej formy zarządzania klubem szybko uciszyły spektakularne wygrane, serie zwycięstw i zdobyte kilkakrotnie trofea. To właśnie Arsen Wenger zapoczątkował sprowadzanie do angielskich drużyn obcokrajowców. Pod jego skrzydłami wyrosły takie sławy jak Thierry Henry, Denis Bergkamp, Robert Pires czy Cesc Fabregas.

Zamiłowanie Arsena do szkolenia młodych piłkarzy miało jednak dwa oblicza. Często potencjał nowych zawodników znikał, pozostawiając wielki zawód i straty. Na szczęście dla klubu, Wenger miał doskonałą intuicję i wielokrotnie zauważeni przez niego piłkarze, okazywali się doskonałymi nabytkami. Dzięki temu francuski menadżer zapewnił Arsenalowi materialną stabilizację – kupowani za małe pieniądze zawodnicy, później przynosili klubowej kasie grube miliony. Miało to ogromne znaczenie. Budowa Emirates pochłonęła bowiem większość zysków Arsenalu.

Książka pt. Arsènal to publikacja ukazująca nieco inne oblicze angielskiego klubu. Rzadko bowiem autorzy przedstawiają klub od podszewki. Fynn i Whitcher ukazują Arsenal z każdej możliwej strony – od kwestii szkolenia zawodników, przez zdobyte trofea aż po sprawy finansowe. Wspominają też o zmianach w zarządzie, kłótniach, sporach i zagranicznych inwestorach. Po kolei udowadniają, że Arsen Wenger stworzył zupełnie nowy obraz drużyny piłkarskiej i menadżera w ogóle. Bo, choć teraz widzi się tylko negatywne działania francuskiego trenera, nie można odmówić mu wielkich zasług. I być może czeka go jeszcze wiele sukcesów. Choć na razie jego przyszłość w Arsenalu stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Arsènal to książka idealna dla fanów i fanek zespołu. Pokazuje wszystkie szczegóły klubu – jego pozytywy i negatywy. Przypomina, że to Arsen Wenger stał za wielkimi sukcesami Arsenalu Londyn, że to on odkrył wielkie sławy współczesnej piłki nożnej. Arsènal to spora dawka informacji, które powinien znać każdy kibic klubu. Wielkim pozytywem książki jest to, że nie jest to dzieło na kształt kolorowego albumu, gdzie nad tekstem górują zdjęcia. Tu ich bowiem nie znajdziecie. Fynn i Whitcher zasypią was faktami i subiektywnymi opiniami, które już sam czytelnik będzie musiał przeanalizować i ocenić. Jestem naprawdę mile zaskoczona tym, że podtytuł Jak powstawał nowoczesny superklub, nie jest tylko pustym tekstem, niemającym odzwierciedlenia w książce. Kibice i kibicki Arsenalu – biegnijcie do księgarni po własny egzemplarz!

Tytuł: Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub.
Autor:
Alex Fynn, Kevin Whitcher
Tytuł oryginalny:  
Arsènal. The making of a modern superclun
Tłumaczenie:
Maciej Drewnowski
Wydawnictwo
: Rebis
Oprawa:
miękka
Liczba stron:
384
Data wydania:
luty 2013
Kategoria: literatura faktu, reportaż

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *