– Chłopaki, zagraliście świetny mecz – krzyczy hiszpański trener do młodych piłkarzy, którzy właśnie przegrali 0:3. O co chodzi? – myślicie. O podejście. Sfera mentalna każdego zawodnika odgrywa w świecie futbolu bardzo istotną rolę, bez psychologa nie obędzie się obecnie żadna z potęg nowoczesnej piłki. Prawdziwi zwycięzcy nie bez powodu rozpoczynają treningową harówkę od głowy, tak, od głowy! To tam przecież rodzi się wola walki, kiełkuje pewność siebie i wiara we własne możliwości, to umysł napędza wyćwiczone do perfekcji ciało sportowca. Jerzy Dudek, były golkiper klubów takich, jak Liverpool FC czy Real Madryt, postać niezwykle w Polsce popularna, stawia trening mentalny na równi z fizycznym, próbuje wypreparować receptę na psychikę odpowiednią dla zwycięzcy. O tym traktuje Pod presją, o zwyciężaniu.

Jerzy Dudek, do spółki z psychologiem społecznym Pawłem Habratem, napisał mini poradnik, który może zainteresować nie tylko piłkarzy marzących o niesamowitej karierze, ale też wszystkich fanatyków i fanatyczek piłki kopanej, tych bardziej i mniej wtajemniczonych. Treść, ściśle wiążąca się z psychiką w futbolu, przeplata się bowiem z archiwalnymi wiadomościami dotyczącymi minionych poczynań Dudka, jako bramkarza, a także jego komentarzami do kolejnych podejmowanych tematów. Po trosze legenda Liverpoolu, a jeszcze niedawno dobry duszek madryckiej ławki rezerwowych, wspomina, poucza, sypie anegdotami jak z rękawa, często, na potwierdzenie własnych tez, pisze o doświadczeniu, jakie nabył pracując z José Mourinho czy Rafaelem Benitezem, powołując się na konkretne sytuacje ze stadionu, boiska treningowego i szatni.

Niewątpliwie to właśnie Jerzy Dudek jest gwiazdą Pod presją, jego twarz na okładce przyciąga wzrok, jaskrawozielone nazwisko nad fotografią od początku buduje pewną renomę, zachęcając nas do kupna sprawdzonej przecież marki. Dudek gra pierwsze skrzypce w swojej książce i z tego powodu może być ona nie lada gratką dla kibiców zainteresowanych przebiegiem jego kariery oraz dla miłośników Liverpoolu czy Realu Madryt. Pod presją to swoisty przegląd kariery polskiego bramkarza, krótka podróż w głąb jego umysłu, powrót do czasów, kiedy legendarny dla wielu zawodnik stawał między słupkami najświetniejszych bramek w historii. Książka nie pretenduje jednak do miana biografii, chociaż nosi na sobie pewne jej cechy. Podzielona została na sześć rozdziałów, z których każdy przybliża czytelnikowi sferę mentalną piłkarza, zawodnika idealnego, świetnie przygotowanego do odnoszenia zwycięstwa za zwycięstwem. Nie ustającego w ciągłym doskonaleniu siebie, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.

Czym jest psychika i dlaczego odgrywa ważną rolę w życiu sportowca, Specyfika piłki nożnej, Trening, Przygotowanie do gry, Sytuacja meczu, Sytuacja pomeczowa, to tytuły kolejnych części poradnika. Dudek i Habrat rozpoczynają wywód od przybliżenia czytelnikowi bardzo podstawowych pojęć z zakresu pracy nad psychiką, stopniowo przechodzą do zarysowania profilu mentalnego prawdziwych mistrzów i objaśnienia swoich porad w odniesieniu do konkretnych sytuacji, które mogą mieć miejsce na murawie, w zaciszu domowym sportowca czy podczas treningu.

Nie sądzę, aby Pod presją zachwyciły się rzesze specjalistów, ponieważ wytrwałość w dążeniu do realizacji własnych celów, systematyczna praca nad pewnością siebie czy pozytywne nastawienie, to przymioty, o których istnieniu każdy z nas doskonale wie, co więcej, stara się je nabyć, wypracować w sobie. Wnioski, do których dochodzą wspólnie psycholog i bramkarz z sukcesami na koncie, nie są więc specjalnie odkrywcze, a mimo to inspirują do działania. Autorzy książki dali mi inspirację, ze zdwojoną siłą obudzili we mnie chęć do pracy nad sobą i jestem pewna, że mogą nią obdarzyć wielu innych czytelników. Piłkarski poradnik wart jest przeczytania, chociaż nie należy do najwybitniejszych z tej dziedziny. Przypomina o rzeczach ważnych, o uczciwości, wytrwałości, ciężkiej pracy i wartości rodziny, nie tylko w kontekście futbolowym. Przybliża nam sylwetkę świetnego sportowca i człowieka, który dzieli się swoim doświadczeniem, będąc wzorem dla młodych sportowców. Materiałem Dudka, na którym operuje w książce, jest jego własne życie, opinie wypracowane przez lata. I mimo, iż błędy językowe w poradniku mogą razić wytrawnych czytelników, opowiastki o Mou, Cristiano Ronaldo, Stevenie Gerrardzie i wielu innych gwiazdach piłeczki, skutecznie zacierają wszelkie negatywne wrażenia.

Wielu czołowych sportowców podkreśla, że bardziej satysfakcjonujący, niż sam moment odbierania nagrody, jest dla nich cały proces dążenia do osiągnięcia wyniku. Panowie, Dudek i Habrat, opisują ten proces, dużą czcionką, z przerwami na kolorowe obrazki, ale inspirując. Inspirację, jak zdążyłam już wcześniej zauważyć, klasyfikuję, jako największą zaletę uniwersalnego przewodnika. Przewodnika po tajemnicach piłkarskiego umysłu i epizodach z życia sławy futbolu, Jerzego Dudka. Pod presją napisano, w mojej opinii, dla sportowych maniaków, dla tych, których interesuje „piłkarskość” od kuchni. Książka jest prosta w odbiorze i przejrzysta, mogą ją czytać duzi i mali. Pod presją. Jak wytrzymałość psychiczna pomaga zwyciężać może z powodzeniem wprowadzić młodego sportowca w tajniki odpowiedniego nastawienia, może być pierwszym psychologiem zdolnego młodzika, który nie ma dostępu do sztabu profesjonalistów czuwających nad jego fizycznym i psychicznym rozwojem.

Barwne wspomnienia Jerzego Dudka, krótkie porady oraz skondensowana wiedza z zakresu psychologii sportu przemówią do niejednego czytelnika, zainspirują do działania w innej sferze życia, niekoniecznie w futbolu, do ogólnego rozwoju, ciągłego samodoskonalenia się. Podczas lektury, wskazówki wyodrębnione na kartach książki nie raz odniesiemy do innego zajęcia, może naszej pracy, hobby, może pasji. – Uprawianie sportu to niesłychana satysfakcja. Zawsze musi temu towarzyszyć wielka radość – pisze Dudek. Oby książka zakodowała nam w głowach tę ważną prawdę, abyśmy bez względu na wszystko, pod presją czy też nie, czerpali z tego, co robimy, ogromną radość.

Autor: Jerzy Dudek, Paweł Habrat
Tytuł: Pod presją. Jak wytrzymałość psychiczna pomaga zwyciężać
Data wydania: 2012
Liczba stron: 208
Wydawca: Sport And Profit 
ISBN: 978-83-934835-0-1
Kategoria: poradnik 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *