We wtorek 22 stycznia o godzinie 18:00 w ponad 10 Multikinach w całej Polsce będzie można obejrzeć i wysłuchać zarejestrowaną w Walencji najsłynniejszą operę Giacomo Pucciniego Turandot.

Turandot to niedokończona opera w trzech aktach włoskiego kompozytora Giacoma Pucciniego. Oryginalne libretto napisali Giuseppe Adami i Renato Simoni na podstawie sztuki Turandot Carla Gozziego.

Akcja opery rozgrywa się w Pekinie. Opowiada historię okrutnej chińskiej księżniczki Turandot, która poprzysięgła nigdy nie oddać się mężczyźnie. Aby uchronić się przed zamążpójściem, każdemu kandydatowi do jej ręki zadaje trzy arcytrudne zagadki. Karą za udzielenie błędnej odpowiedzi jest śmierć.

Sztukę po śmierci Pucciniego dokończył Franco Alfano. Światowa prapremiera Turandot odbyła się 25 kwietnia 1926 roku w mediolańskiej La Scali. Dyrygował Arturo Toscanini, który przerwał przedstawienie po ostatnich taktach napisanych przez Pucciniego. Następnego dnia wystawiono przedstawienie w wersji dokończonej przez Franco Alfano.

Z opery Turandot pochodzi jedna z najbardziej znanych arii operowych świata – Nessun dorma.

Emisja opery Turandot odbędzie się w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań (Stary Browar), Szczecin, Warszawa (Ursynów i Złote Tarasy), Wrocław (Pasaż Grunwaldzki), Zabrze.

Dyrygent: Zubin Mehta
Reżyser: Chen Kaige
Obsada: Maria Guleghina | Marco Berti Alexia Voulgaridou

Szczegóły: www.multikino.pl i www.operawkinie.pl  

turandot-multikino-baner

Streszczenie:

Opera w trzech aktach, śpiewana po włosku

Akt I
Przed cesarskim pałacem w Pekinie Mandaryn obwieszcza, że kolejny pretendent do ręki księżniczki Turandot, perski książę, nie odgadł trzech zagadek i zostanie stracony. Tłum, stłoczony u wejścia do Zakazanego Pałacu, skandując, by egzekucja odbyła się jak najszybciej, przewraca starego Timura. Towarzysząca starcowi Liu wzywa pomocy. Na jej wołanie odpowiada młodzieniec – książę Kalaf, w którym Timur rozpoznaje syna. Król Timur jest wciąż ścigany przez wrogów, którzy wypędzili go z ojczyzny. Gdy straż przyprowadza perskiego księcia, tłum, wzruszony jego szlachetnością, błaga o litość dla niego. Księżniczka mimo wszystko nakazuje wykonanie egzekucji. Kalaf oczarowany urodą Turandot postanawia zdobyć jej rękę. Na próżno usiłują go powstrzymać ojciec, dostojnicy Ping, Pang i Pong oraz Liu. Dźwięk rytualnego gongu obwieszcza przystąpienie do konkursu Kalafa. Wszyscy sądzą, że księcia czeka śmierć.

Akt II
W pałacu Ping, Pong i Pang wspominają czasy, kiedy życie toczyło się spokojnym rytmem. Odkąd narodziła się Turandot, wciąż płynie krew. Mają oni jednak nadzieję, że miłość skruszy serce księżniczki i w państwie zapanuje pokój. Przed pałacem tłum wita mędrców, dostojników i cesarza, który bezskutecznie próbuje namówić Kalafa, aby się wycofał. Mandaryn przypomina, iż ten, kto odgadnie trzy zagadki, zdobędzie rękę pięknej władczyni, jeśli ich nie rozwiąże – zginie. Turandot opowiada dzieje księżniczki Lou-Liong, którą dawno temu okrutnie potraktował barbarzyński najeźdźca. To jej krzywda jest mszczona obecnie. Turandot zadaje pierwszą zagadkę, Kalaf zna poprawną odpowiedź, podaje rozwiązanie również dwóch następnych. Tłum wiwatuje, księżniczka nie może pogodzić się z przegraną i prosi ojca, by nie oddawał jej obcemu przybyszowi. Książę nie chce zdobyć Turandot wbrew jej woli i stawia warunek: jeśli do świtu odgadnie jego imię, może skazać go na śmierć.

Akt III
Ogród pałacowy nocą. Heroldowie przekazują rozkaz: nikomu nie wolno zasnąć, a kto zna imię księcia, musi je wyjawić pod groźbą śmierci. Pewny zwycięstwa Kalaf oczekuje świtu. Ping, Pong i Pang oferują mu piękne kobiety, bogactwo i sławę, byle wyjawił imię. On jednak odmawia. Turandot postanawia poddać torturom Timura; Liu chcąc go ocalić oznajmia, że zna imię młodzieńca. Poddana mękom uparcie milczy. Zdumiona władczyni pyta, kto jej daje tyle siły. Miłość — odpowiada Liu, to dla niej warto oddać życie. Kalaf postanawia pocałunkami skruszyć lód w sercu księżniczki. Turandot ulega uczuciu. Książę oddaje swój los w ręce ukochanej. Księżniczka wyznaje ojcu, że poznała imię cudzoziemca. Brzmi ono: Miłość.

Opery HD w Multikinie, to najważniejsze tytuły i najwięksi śpiewacy, na najważniejszych scenach operowych świata m.in.: La Scala w Mediolanie, Teatr Real w Madrycie czy Opery National de Paris. W Polsce Multikino jako jedyna sieć transmituje na żywo najlepsze widowiska operowe w technologii High Definition. Pierwsza transmisja opery HD w Multikinie odbyła się w 2009 roku. Była to La Traviata. Od tego czasu sieć przeprowadziła ponad 50 transmisji live bądź retransmisji spektakli, które obejrzało kilkadziesiąt tysięcy widzów w całej Polsce. Na początku transmisje odbywały się jedynie w trzech Multikinach. W tej chwili spektakle są transmitowane już w ośmiu. Projekt Opery HD, to również balet, transmisje koncertów z filharmonii na całym świecie oraz spektakli. W kwietniu 2011 roku Multikino po raz pierwszy przeprowadziło transmisję baletu Giselle live w technologii 3D, a miesiąc później w tym samym roku został wyświetlony również po raz pierwszy spektakl Flamenco prosto z Madrytu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się również Pina w 3D.

Program Oper HD w Multikinie w 2013 roku

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *