Oto premiery, które od dziś wzbogacają repertuary naszych kin:

Zabić, jak to łatwo powiedzieć

Zabić, jak to łatwo powiedzieć to amerykański thriller kryminalny z 2012 roku z udziałem Brada Pitta. Obraz powstał w oparciu o powieść George’a V. Higginsa pt. Cogan’s Trade. Za produkcję odpowiadają Dede Gardnem, Brad Pitt, Paula Mae Schwarz oraz Steve Schwartz. Film był w 2012 roku nominowany do Złotej Palmy na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Głównym bohaterem filmu jest płatny zabójca Jackie Cogan (Brad Pitt). Lubi pracować szybko i bez zbędnych słów. Nie znosi spoufalać się z ofiarą: Nie lubię, gdy błagają o litość, wołają swoje matki, padają na kolana. Wolę zabijać delikatnie, z dystansu. Cogan nie jest tani, ale jest najlepszy. Zostaje wynajęty, by odzyskać pieniądze skradzione podczas mafijnej gry w pokera i wymierzyć karę tym, którzy zdecydowali się na tak bezczelnie głupi skok. Przemierzając ulice Nowego Orleanu ze spokojem niesie zagładę tym, którzy na nią zasłużyli – a także tym, którzy po prostu nie mają szczęścia.

Brad Pitt wcielił się w postać Jackiego Cogana. Ray Liotta sportretował z kolei Marka „Markiego” Trattmana, człowieka odpowiedzialnego za organizację i prowadzenie gry, natomiast Richard Jenkins zagrał prawnika gromadzącego informacje na temat rozgrywki. W filmie zobaczymy także Jamesa Gandolfiniego oraz Vincenta Curatola, który zagrał mężczyznę, który właśnie wyszedł z więzienia i szuka zemsty na swoich wrogach.

{youtube}QttUmPaE_ok{/youtube}

Tytuł polski: Zabić, jak to łatwo powiedzieć
Tytuł oryginału: Killing Them Softly
Reżyseria: Andrew Dominik
Scenariusz: Andrew Dominik
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 7 grudnia 2012
Gatunek: kryminał, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 97 min
Przedział wiekowy: od 18 lat

zadze-i-pieniadzeŻądze i pieniądze

Lay the Favorite to amerykański komediodramat z 2012 roku. Za kamerą projektu stanął Stephen Frears. Scenariusz, na podstawie bestsellera Beth Raymer pt. Lay The Favorite: A Memoir Of Gambling, napisał D.V. DeVincentis, nominowany do BAFTA i prestiżowej WGA Award za hitową komedię Frearsa Przeboje i podboje. Muzykę skomponował James Seymour Brett.

Beth (Rebecca Hall) rzuca karierę striptizerki na Florydzie i rusza na podbój Las Vegas, podejmując pracę w kasynie. Jej niezwykły talent do liczb i nietuzinkowa uroda zwracają uwagę Dinka (Bruce Willis) – speca od zakładów bukmacherskich. Proponuje Beth posadę u siebie. Wkrótce dziewczyna – za sprawą Dinka, jego zazdrosnej żony Tulip (Catherine Zeta Jones) i Jeremy’ego (Joshua Jackson) znajdzie się w środku intrygi, która może zaprowadzić ją na szczyty bogactwa, albo za kratki.

W filmie występują: Rebecca Hall, nominowana do Złotego Globu za Vicky, Cristina, Barcelona Woody’ego Allena, laureatka Oscara Catherine Zeta-Jones (Chicago), jeden z ulubionych komików Ameryki – Vince Vaughn (Polowanie na druhny, Sztuka zrywania), gwiazda serialu Fringe Joshua Jackson oraz niezawodny Bruce Willis (Włamanie na śniadanie, Red).

{youtube}MWJJlVfIm84{/youtube}

Tytuł polski: Żądze i pieniądze
Tytuł oryginału: Lay the Favorite
Reżyseria: Stephen Frears
Scenariusz: D.V. DeVincentis
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 7 grudnia 2012
Gatunek: dramat, komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 94 min
Przedział wiekowy: od 18 lat

frankenweenieFrankenweenie

Frankenweenie to amerykański, czarno-biały film animowany w reżyserii Tima Burtona. Inspiracji do filmu dostarczyło krótkometrażowe dzieło zrealizowane przez Burtona w roku 1984. Scenariusz napisali John August, Tim Burton oraz Leonard Ripps, zaś muzykę skomponował Danny Elfman. Obraz wyprodukowali Tim Barton oraz Allison Abbate. Oprócz technologii 3D w produkcji wykorzystana została również technika poklatkowa.

Frankenweenie to opowieść o chłopcu i jego wiernym psie Sparkym. Pewnego dnia podczas zabawy Victora i Sparky’ego, psa potrąca samochód. Młody Victor nie może pogodzić się ze stratą najlepszego przyjaciela, jednak podczas lekcji fizyki dowiaduje się, że jest jeszcze nadzieja. Wykorzystując moce nauki, udaje mu się przywrócić Sparky’emu życie. Chłopiec obawia się jednak, że jego pupil w nowym obliczu może wywołać przerażenie wśród okolicznych mieszkańców, więc ukrywa jego istnienie. Okazuje się to jednak bardzo trudne.

Głosów postaciom użyczyli m.in. Winona Ryder, Martin Short, Catherine O’Hara, Martin Landau, Charlie Tahan, Atticus Shaffer, Robert Capron i Conchata Ferrell. Z kolei w polskiej wersji językowej usłyszymy głosy następujących osób: Maciej Falana, Grzegorz Damięcki, Magdalena Kumorek, Aleksandra Kowalicka, Olgierd Łukaszewicz, Kacper Cybiński.

 

{youtube}Fk3kd5j9jR4{/youtube}

 

Tytuł polski: Frankenweenie 3D
Tytuł oryginału: Frankenweenie
Reżyseria: Tim Burton
Scenariusz: Tim Burton
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 7 grudnia 2012
Gatunek: animowany, horror, komedia, s-f
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 87 min
Przedział wiekowy: b/o

niebo-w-gebieNiebo w gębie

Niebo w gębie to francuski film biograficzny z 2012 roku. Za reżyserię odpowiada Christian Vincent, który wraz z Étienne Comar napisał scenariusz. Produkcją zajęli się Jean-Jacques Albert, Étienne Comar oraz Philippe Rousselet.

Film inspirowany prawdziwą, niezwykłą historią prezydenta Francji François Mitteranda i jego szefa kuchni w spódnicy. Hortense Laborie, mistrzyni kuchni z Dordonii, dostaje propozycję nie do odrzucenia. Obejmie stanowisko osobistego kucharza prezydenta i przejmie odpowiedzialność za menu w Pałacu Elizejskim.

Pomimo zazdrości kolegów po fachu, którzy nie życzą nowej szefowej najlepiej i dzięki swojej sile charakteru, Hortense jednak szybko zyskuje autorytet. Jej niezwykłe potrawy, trafiają nie tylko do podniebienia, ale i do serca prezydenta. Na szczytach władzy czeka na nią jednak wiele pułapek.

W filmie Niebo w gębie w rolach głównych zagrali: Catherine Frot jako Hortense, Jean d’Ormesson – Prezydent, Hippolyte Girardot – David Azoulay, Arthur Dupont – Nicolas Bauvois, Brice Fournier – Pascal Le Piq, Déborah Révy, Arly Jover – Mary, Thomas Chabrol, Philippe Uchan – Coche-Dury.

{youtube}MckaJ7tBZso{/youtube}

Tytuł polski: Niebo w gębie
Tytuł oryginału: Les saveurs du palais
Reżyseria: Christian Vincent
Scenariusz: Etienne Comar, Christian Vincent
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 7 grudnia 2012
Gatunek: biograficzny
Kraj produkcji: Francja

to-tylko-wiatrTo tylko wiatr

Jest piękny słoneczny, letni dzień. Choć wczoraj w okolicy doszło do kolejnego zabójstwa, Mari jak co dzień wstaje o świcie, szykuje jedzenie, wychodzi do pracy – do południa będzie sprzątać przydrożne rowy, po południu szkolne korytarze. Po niej budzi się i zbiera do szkoły nastoletnia Anna. Młodszy brat Anny, Rio też  wybiega z domu, choć akurat dziś zamierza opuścić lekcje. W chałupie zostaje schorowany dziadek.

Przez pięć ostatnich miesięcy, gang „łowców” dokonywał rasistowskich zbrodni. Szajka bandytów zabija romskie rodziny i pali ich domy. Anna, Rio i Mari muszą obcować z niewidzialnym niebezpieczeństwem. Do dnia, w którym pojawią się „łowcy”. Film oparty na faktach.

Intensywny w obrazach, esencjonalny, skupiony To tylko wiatr nie uwodzi romską egzotyką, ani nie epatuje obrazami cygańskiej nędzy. Pokazuje ludzi żyjących na obrzeżach; na granicy kultur i społeczności, która w ich wypadku bywa też granicą życia i śmierci.

Nagroda Specjalna Jury, Srebrny Niedźwiedź, MFF w Berlinie, 2012

Nominacja do nagrody filmowej LUX Prize: The European Parliament is committed to culture, 2012  

{youtube}3de_TU6xUg0{/youtube}

Tytuł polski: To tylko wiatr
Tytuł oryginału: Csak a szel
Tytuł międzynarodowy: Just the Wind
Reżyseria: Benedek Fliegauf
Scenariusz: Benedek Fliegauf
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 7 grudnia 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Francja, Niemcy, Węgry
Czas trwania: 86 min

biala-nocBiała noc

Biała noc to francuski thriller akcji z 2011 roku. Obraz jest przepełniony dynamicznymi i wartkimi ujęciami pościgów samochodowych, strzelanin i bijatyk, który trzyma widza w napięciu aż do ostatniej minuty. Reżyserem filmu jest Frédéric Jardin, zaś scenariusz prócz niego napisali Olivier Douyère i Nicolas Saada. Muzykę skomponował Nicolas Errèra.

Dramatyczny pościg samochodowy pustymi ulicami Paryża. Torba z pokaźną ilością kokainy zmienia właściciela. Jeden z napastników zostaje rozpoznany. Sprawa się komplikuje. Vincent otrzymuje wiadomość, że jego syn został porwany. Chcąc go uratować, musi oddać towar. Jednocześnie okazuje się, że sam padł ofiarą spisku. Wielki nocny klub taneczny Le Tarmac staje się sceną skomplikowanej intrygi, w której głośna muzyka towarzyszy walce o dziecko i reputację Vincenta.

W świecie, w którym nikt nikomu nie ufa, Vincent nie ma wyjścia i musi grać na dwa fronty. W ostatniej chwili niespodziewanie otrzymuje jednak pomoc z najmniej oczekiwanej strony. Długa, biała noc nie dla wszystkich zakończy się jednak szczęśliwie…

W filmie Biała noc w rolach głównych zagrali: Birol Ünel jako Yilmaz, Tomer Sisley (znany polskim widzom m.in. z filmu Largo Winch) jako Vincent, Joey Starr – Feydek, Julien Boisselier – Lacombe, Serge Riaboukine – Marciano, Laurent Stocker – Manuel, Samy Seghir – Thomas, Dominique Bettenfeld – Alex, Adel Bencherif – Abel.

{youtube}kyFf2rQlEPM{/youtube}

Tytuł polski: Biała noc
Tytuł oryginału: Nuit blanche
Reżyseria: Frederic Jardin
Scenariusz: Frederic Jardin, Olivier Douyere, Nicolas Saada
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 7 grudnia 2012
Gatunek: akcji, thriller
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 98 min

biec-w-strone-tyBiec w stronę Ty

Biec w stronę Ty … i odnaleźć  siebie. Tak lakonicznie można zapowiedzieć debiutancki film Hanki Brulińskiej. Niezwykła opowieść o kobiecie, która odbywa alegoryczny bieg w przyszłość. Fabuła filmu wykorzystuje doświadczenia bohaterki i jej otoczenia, relacje z dzieciństwa i obrazy z dojrzałego życia. Dominantą przekazu stają się jednak symbole, wyraźnie współtworzące treść i sprawiające, że film staje się ważny dla każdego i inny dla każdego. „Biec w stronę Ty” jest zapisem zmagań człowieka z samym sobą, ze swoją historią i bagażem życiowych doświadczeń, ale jednocześnie daje odpowiedź, gdzie szukać oparcia i siły. Niespotykana we współczesnym dyskursie /lub kinie/ optymistyczna, ale niebanalna, opowieść o prawdziwym, wolnym wymiarze życia.

Reżyseria: Hanka Brulińska (dotychczas aktorka teatralna i filmowa, wykładowca w szkole aktorskiej w Lublinie. Biec w stronę Ty jest jej debiutem reżyserskim i scenariuszowym. Pasjonatka kina. Swoje inspiracje czerpie z Bergmana, Kieślowskiego, Greenawaya, oraz z malarstwa surrealistów).

{youtube}i_6vhBZYm0k{/youtube}

Tytuł oryginału: Biec w stronę Ty
Reżyseria: Hanka Brulińska
Scenariusz: Hanka Brulińska
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 7 grudnia 2012
Gatunek: krótkometrażowy, psychologiczny
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 31 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów i twórców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *