Miłość i obsesja. Gdzie znajduje się granica pomiędzy tymi pojęciami? A może są one ze sobą nierozerwalnie związane? Hedda H. Robertsen bohaterką książki Kręci mnie Mads Mikkelsen uczyniła dziewczynę u progu dorosłości, zmagającą się z jej własną seksualnością. Jest to studium maniakalnego zadurzenia, które z czasem zaczyna nabierać niepokojącego wymiaru.

Alba, dziewiętnastoletnia pracownica księgarni, w niczym nie odstaje od swych rówieśniczek. Przygotowuje się do rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu, jakim będzie opuszczenie nie tylko rodzinnego domu, ale i kraju. Pewnego dnia, niczym w klasycznym romansie, oczom Alby ukazuje się mężczyzna, który na długo zawładnie jej zmysłami. Nieświadomy wpływu wywieranego na młodej ekspedientce, regularnie odwiedza jeden ze stałych punktów swoich codziennych wędrówek, uzależniając ją tym samym od swej obecności. Alba, dostrzegając podobieństwo do skandynawskiego aktora, określa mężczyznę mianem Madsa Mikkelsena. Nieustanne porównania do Duńczyka sprawiają, że czytelnik traci w pewnym momencie pewność, czy bohaterka w dalszym ciągu mówi o kliencie księgarni. Stale powracające poczucie zagubienia w przedstawionej rzeczywistości doskonale oddaje stan, w którym znalazła się dziewczyna – przepełnione erotyką marzenia zaczynają w niebezpieczny sposób igrać z prawdziwym życiem Alby.

Główna bohaterka powieści Kręci mnie Mads Mikkelsen została stworzona w o tyle ciekawy sposób, że jej charakterystykę zdają się budować dwie zupełnie odrębne jednostki. Czytelnik zostaje zaznajomiony ze zwyczajną nastolatką, której wolne chwile upływają na szlifowaniu znajomości języka niemieckiego, niezbędnego podczas zbliżającego się wyjazdu do Wiednia. Im bliżej poznaje młodą Albę, tym bardziej skonfundowany się staje. Okazuje się bowiem, iż ułożona córka i przyszła studentka może poszczycić się wybujałą fantazją erotyczną, której śmiałość zawstydziłaby niejedną dojrzałą kobietę. W głowie dziewczyny rozgrywają się namiętne sceny pomiędzy nią i Madsem, a których realizacja pozostaje daleko poza jej możliwościami. Stopniowo życie Alby zaczyna podporządkowywać się wyimaginowanemu romansowi, odciągając ją tym samym od rzeczywistości. Fascynacja owym mężczyzną doprowadza ją do granicy obsesji.

Oddanie za pomocą słów zmysłowości stosunku seksualnego tak, aby relacja ta pozbawiona była wulgarności, jest zadaniem wymagającym od pisarza nie lada zdolności. Hedda H. Robertsen w sposób subtelny, acz nieskrępowany zapoznała czytelnika ze sferą erotycznych marzeń bohaterki swojej powieści. Książka nie bez powodu znalazła się w „Zmysłowej serii” wydawnictwa W.A.B. – erotyzm obecny jest niemalże na każdej stronie tej krótkiej i treściwej powieści. Niewielka objętość książki została zrekompensowana przez natężenie wypełniających ją emocji. Nie ma tu miejsca na pruderię. Autorka uświadamia odbiorcy, że potrzeby natury seksualnej nie są w najmniejszym nawet stopniu powodem do wstydu. Przestrzega jednak przed zatraceniem zdrowego rozsądku, którego ewidentnie zabrakło młodej Albie.

„Zmysłową serię” charakteryzuje szczególnego rodzaju wydanie, sugerujące zawartość równie gorącą, jak czerwień widniejąca na okładce. Zapowiedź jest jak najbardziej na miejscu, bowiem temperatura pikantnych treści jest na tyle wysoka, by bez trudu wywołać ogniste rumieńce na twarzy czytelnika. Wśród tytułów wchodzących w skład serii znalazły się zarówno klasyczne już dzieła przesycone erotyką, jak i powieści współczesnych twórców, przed którymi dopiero otwierają się drzwi do kariery.

Tytuł: Kręci mnie Mads Mikkelsen
Autor: Hedda H. Robertsen
Wydawca: W.A.B.
Premiera: 26 września2012
Tytuł oryginału: Skutt i filler av Mads Mikkelsen
Gatunek: powieść
Przekład: Karolina Breś
Oprawa: twarda z półobwolutą
Format: 11,7 x 19,6 cm
Liczba stron: 176

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *