Kinowe premiery tygodnia:

 Paryż – Manhattan (od 5 października)

Paryż – Manhattan to francuska komedia romantyczna w reżyserii Sophie Lellouche, ktra napisała także scenariusz do obrazu. Za produkcję odpowiadają Jean-Jacques Albert, Étienne Comar oraz Philippe Rousselet. Muzykę skomponował Jean-Michel Bernard. Premiera filmu odbyła się w kwietniu 2012 roku na Festiwalu Filmów Francuskich w Australii.

Paryż – Manhattan to najbardziej „allenowska” ze wszystkich komedii, w których wystąpił Woody Allen. Mistrz ciętej riposty i absurdalnego poczucia humoru, który twierdzi, że o związkach damsko-męskich wie wszystko, powraca. Niezawodny Woody Allen, tym razem doradza, szukającej idealnego mężczyzny (niekoniecznie przystojnego bruneta) – romantycznej Alice. Dzięki zabawnym spostrzeżeniom Allena, Alice zrozumie, że prawdziwa miłość, mimo że jest wieczna, to wieki czekać nie będzie.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Alice Taglioni jako Alice, Patrick Bruel jako Victor, Marie-Christine Adam jako Nicole, Louis-Do de Lencquesaing jako Pierre, Jacques Ciron jako Adwokat, Marine Delterme jako Hélène, Michel Aumont jako Ojciec, Yannick Soulier jako Vincent, Margaux Châtelier jako Laura oraz oczywiście Woody Allen we własnej osobie.

{youtube}9Flp7Szwzus{/youtube}

Tytuł polski: Paryż – Manhattan
Tytuł oryginału: Paris Manhattan
Reżyseria: Sophie Lellouche
Scenariusz: Sophie Lellouche
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 października 2012
Gatunek: komedia, pomans
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 77 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

uprowadzona2Uprowadzona 2 (od 5 października)

Druga część kinowego hitu.

Akcja filmu rozgrywa się jakiś czas po wydarzeniach, o których opowiadała część pierwsza. Rodzina Bryana Millsa (Liam Neeson) zapomniała już o przeżyciach jakie spowodowane były niefortunnymi wakacjami ich córki w Paryżu. Niespodziewanie jednak pojawia się ojciec jednego z zabitych porywaczy, który poprzysięga zemstę…

Rodzina granego przez Liama Neesona Bryana Millsa znów znajduje się w niebezpieczeństwie. Czy i tym razem Bryan da sobie sam radę z przeciwnikami i uratuje rodzinę?

 

 

{youtube}Isno9Q-OFGY{/youtube}

Tytuł polski: Uprowadzona 2
Tytuł oryginału: Taken 2
Reżyseria: Olivier Megaton
Scenariusz: Robert Mark Kamen, Luc Besson
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 października 2012
Gatunek: akcji, dramat, kryminał, sensacyjny, thriller
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 91 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

marina-abramovicMarina Abramović: Artystka obecna (od 5 października)

Marina Abramović – ikona body artu i performance’u – jest supergwiazdą świata sztuki.

Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne.

Artystka konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.

Marina Abramović (ur. 30 listopada 1946 w Belgradzie) – serbska artystka intermedialna. Twórczość Mariny Abramović jest związana w dużej mierze z miejscem jej pochodzenia, sytuacją na Bałkanach i z doświadczeniem XX wieku. Prace wideo często połączone są z aktywnością (występ), w którym ciało artystki jest podstawowym medium i jednocześnie częstym tematem (body art). (za: Wikipedia.org)

{youtube}7EP-dol3AwE{/youtube}

Tytuł polski: Marina Abramović: Artystka obecna
Tytuł oryginału: Marina Abramovic: The Artist Is Present
Reżyseria: Matthew Akers
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 października 2012
Gatunek: biograficzny, dokumentalny
Kraj produkcji: USA

piekne-i-bestiaPiękne i bestia (od 5 października)

Film dokumentalny, Piękne i bestia, rozpoczyna się historią kilku pacjentek, których początkowe objawy raka są lekceważone. Kobiety, zagubione w nieczułym i sterylnym świecie lekarskim, są przerażone i bezradne. W dotarciu do prawdy pomagają im czasem lęk, upór i kobieca intuicja.

Film pokazuje jak zaakceptować porażającą diagnozę, zwracając jednocześnie uwagę na komplikacje poszczególnych stadiów raka, nieodwracalne decyzje leczenia i życie z ich konsekwencjami. Mikroświat pacjentek jest rozdzielony na przeróżne doświadczenia, ale ogniwem łączącym jest chęć przeżycia. W każdej odmianie raka piersi stosuje się inne metody leczenia i terapii, próbując tym samym zahamować chorobę do całkowitego jej zaleczenia. Doświadczenia i emocje z nimi związane odmieniają osobowość bohaterek filmu, które doznają przemiany. Niosą brzemię choroby z godnością ukazując na ekranie swoje zranione wnętrza. Niezależnie od ich statusu socjalnego, wyglądu czy wieku, są w stanie doszukać się prawdy o sobie samych, zastąpić ogólnie przyjęte kanony kobiecego piękna i z ekshibicjonistyczną szczerością zaakceptować swoje okaleczone ciała.

Piękne i bestia jest nie tylko przekazem woli ludzkiego przetrwania, lecz również potwierdzeniem, że nawet w obliczu cierpienia, w tym krzywym zwierciadle choroby, można osiągnąć ponadczasową mądrość.

Piękne i bestia to debiutancki film dokumentalny Liliany Komorowskiej (Głąbczyńskiej). Jest on zbiorowym portretem dziewięciu kobiet, które próbują wygrać walkę z rakiem piersi. Przedstawia specyficzny obraz tej strasznej choroby poprzez prawdziwe, wzruszające losy bohaterek, które walczą o przeżycie z zaskakującą dozą siły i humoru, mieszając często śmiech i łzy.

{youtube}pfZcNPmIsyU{/youtube}

Tytuł polski: Piękne i bestia
Tytuł oryginału: Beauty and the breast
Reżyseria: Liliana Głąbczyńska-Komorowska
Scenariusz: Liliana Głąbczyńska-Komorowska
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 października 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Kanada
Czas trwania: 86 min

gra2011Gra (od 5 października)

Gra to szwedzko-duńsko-finlandzki dramat kryminalny z 2011 roku w reżyserii Rubena Östlunda, który wraz z Erikiem Hemmendorffem napisał scenariusz. Muzykę skomponowali Saunder Jurriaans i Daniel Bensi, zaś za produkcję odpowiadają Erik Hemmendorff i Philippe Bober. W filmie w rolach głównych zagrali: Kevin Vaz, Yannick Diakité, Abdiaziz Hilowle, John Ortiz, Nana Manu, Anas Abdirahman, Sebastian Hegmar, Sebastian Blyckert.

Gra opowiada historię grupy ciemnoskórych chłopców z biedniejszych środowisk, którzy, wykorzystując panujące na ich temat stereotypy, okradają dzieci z dobrych rodzin. Młodociani oprawcy pogrywają stereotypami na temat swoich ofiar, a reżyser robi to samo wobec widzów, którym trudno zająć jednoznaczną postawę i ocenić, po której stronie mają się opowiedzieć.

W centrum handlowym w Göteborgu pięciu nastolatków podchodzi do grupy trzech młodszych chłopców i pyta która jest godzina. Gdy jeden z nich wyciąga telefon komórkowy, aby im odpowiedzieć, zostaje oskarżony, że ukradł go młodszemu bratu starszego chłopca. I choć oskarżony gwałtownie zaprzecza, zgadza się, aby wyjść razem z grupą z centrum handlowego i skonfrontować się z domniemanym właścicielem telefonu.

Inspiracją dla Gry były prawdziwe zdarzenia. Parę lat temu w Göteborgu grupa nastoletnich ciemnoskórych chłopców okradała dzieci, stosując wobec nich przemoc psychiczną. Film wywołał ożywioną dyskusję w Szwecji. Obrazując współczesne szwedzkie społeczeństwo klasowe, reżyser Ruben Östlund chciał wywołać debatę nie tylko na temat rasizmu, ale również agresji, przemocy nieletnich i ich zachowania w grupie.

{youtube}6UsE80g0qeE{/youtube}

Tytuł polski: Gra
Tytuł oryginału: Play
Reżyseria: Ruben Ostlund
Scenariusz: Ruben Ostlund Erik Hemmendorff
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 5 października 2012
Gatunek: dramat, kryminał
Kraje produkcji: Dania, Finlandia, Szwecja
Czas trwania: 118 min

szybki-cashSzybki Cash (od 5 października)

Szybki Cash to szwedzki thriller z 2010 roku wyreżyserowany przez Daniela Espinosa. Scenariusz napisała Maria Karlsson na podstawie powieści znanej w Polsce pod tytułem Szybki cash, autorstwa Jensa Lapidusa. Za produkcję odpowiada Fredrik Wikström. Za rok 2012 zapowiedziano pierwszy sequel produkcji, a na rok 2013 kolejny. Warner Bros wykupiło prawa do amerykańskiego remake’u obrazu, w którym ma zagrać Zac Efron.

Film opowiada o Johanoe JW Westlundzie, który wiedzie podwójne życie: raz jest zwykłym studentem, raz podejmującym najważniejsze decyzje przestępcą. Z kolei Jorge czuje na plecach oddech zarówno policji, jak i mafii. Układa plan, jak wydobyć się z tarapatów: wykradnie duży ładunek narkotyków i dzięki temu będzie mógł zniknąć. Mardo jest o krok od wykonania wyroku na Jorze, ale los krzyżuje jego plany. W ostatecznym rozrachunku okazuje się, że to niedoświadczony i młody student będzie trzymał w garści ich życie.

W filmie Szybki Cash w rolach głównych zagrali: Joel Kinnaman jako Johan „JW” Westlund, Matias Padin Varela – Jorge Salinas Barrio, Dragomir Mrsic – Mrado Slovovic, Lisa Henni – Sophie, Mahmut Suvakci – Abdulkarim, Jones Danko – Fahdi, Lea Stojanov – Lovisa, Dejan Čukić – Radovan Kranjic, Miodrag Stojanovic – Nenad.

{youtube}vwC8q2zQE1s{/youtube}

Tytuł polski: Szybki Cash
Tytuł oryginału: Snabba Cash
Reżyseria: Daniel Espinosa
Scenariusz: Jens Lapidus
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 5 października 2012
Gatunek: dramat, kryminał, thriller
Kraj produkcji: Szwecja
Czas trwania: 124 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

take-this-waltzTake This Waltz (od 5 października)

Tytuł filmu nawiązuje do piosenki Leonarda Cohena. Take This Waltz to kanadyjski komediodramat z 2011 roku. Sarah Polley wyreżyserował projekt na podstawie własnego scenariusza. Muzykę skomponował Jonathan Goldsmith, zaś produkcją zajęli się Susan Caban oraz Sarah Polley.

Film miał swoja premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2011 roku. Można go było również zobaczyć na następujących festiwalach: Vancouver International Film Festival, Calgary International Film Festival, Sudbury’s Cinéfest oraz Tribeca Film Festival.

Margot, mężatka z pięcioletnim stażem, odczuwa znużenie w związku, który nie dostarcza jej już nowych, ekscytujących wrażeń. Mąż nie pali się do powiększania rodziny – jest zajęty przygotowaniem swojej pierwszej książki kucharskiej, poświęconej w całości daniom z drobiu. Mimo wzajemnej miłości, o jakiej małżonkowie zapewniają się w co drugiej scenie, Margot doskwiera nuda. Pewnego dnia poznaje atrakcyjnego Daniela i z miejsca się w nim zakochuje. Margot nie potrafi dochować wierności kolejnym partnerom, chociaż bardzo tego chce. Wkrótce dziewczyna uświadamia sobie, że jest uzależniona od fascynacji towarzyszącej każdemu nowemu uczuciowi.

W filmie Take This Waltz w rolach głównych zagrali: Michelle Williams jako Margot, Seth Rogen – Lou Rubin, Luke Kirby – Daniel, Sarah Silverman – Geraldine, Aaron Abrams – Aaron Rubin, Raoul Bhaneja, Albert Howell, Diane Flacks, Diane D’Aquila.

{youtube}8W73JOzYU84{/youtube}

Tytuł oryginału: Take This Waltz
Reżyseria: Sarah Polley
Scenariusz: Sarah Polley
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 5 października 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Kanada
Czas trwania: 116 min
Przedział wiekowy: od 18 lat

zolwik-sammy-2Żółwik Sammy 2 (od 5 października)

Tym razem w filmie Żółwik Sammy 2 dzielny żółwik wpada w sidła podstępnych łowców i trafia do luksusowego oceanarium, gdzie u boku najbardziej malowniczych mieszkańców rafy koralowej zabawia turystów z różnych zakątków globu.

Niepoprawny optymista i wytrawny pirat podmorskich głębin nie byłby jednak sobą, gdyby kilka chwil po uwięzieniu nie zaczął szykować błyskotliwego planu ucieczki.

Pomyślność brawurowej akcji zależy jednak od pomocy trzęsącego koralową fauną konika morskiego o nieadekwatnym do postury przydomku Big Boss, a także od wsparcia wysoce kapryśnej, acz niezawodnej drużyny pingwinów.

 

 

{youtube}EZMAbsqtCao{/youtube}

Tytuł polski: Żółwik Sammy 2
Tytuł oryginału: Sammy’s avonturen 2
Reżyseria: Ben Stassen
Scenariusz: Domonic Paris
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 października 2012
Gatunek: animowany, familijny
Kraj produkcji: Belgia
Przedział wiekowy: b/o

kronika-opetaniaKronika opętania (od 5 października)

Kronika opętania (ang. The Possession, wcześniejszy tytuł roboczy – The Dibbuk Box) to amerykański horror z 2012 roku. Za kamerą projektu stanął Ole Bornedal. Produkcją zajęli się Sam Raimi i Rob Tapert. Scenariusz z kolei napisali Juliet Snowden i Stiles White, zaś muzykę skomponował Anton Sanko.

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami film przedstawia historię mężczyzny, którego córka kupuje na wyprzedaży bardzo stare, drewniane pudełko. W domu dziewczynka otwiera je i znajduje zagadkowe przedmioty. Wkrótce dziewczynka zaczyna zachowywać się niepokojąco, co skłania jej ojca do zbadania tajemnicy pudełka. Okazuje się, że w kawałku drewna mieszka dibbuk, pradawny duch, który pożera dusze. Ojciec dziewczyny oraz jego była żona jednoczą siły, aby przerwać klątwę, która opętała ich córkę.

Amerykanów zafascynowała ta opowieść o niesamowitych wydarzeniach z życia pewnej rodziny, podpisana przez reżysera Ole Bornedala (Księga Diny) i mistrza horroru, cenionego producenta Sama Raimiego (Wrota do piekieł, Spider-Man). Film eksploruje wątki z żydowskiego folkloru i mistycyzmu, a jego fabuła opiera się na losach tajemniczego przedmiotu, który trafił na aukcję na Ebayu, a który został określony mianem „autentycznej skrzynki dybuka”.

W filmie w rolach głównych zagrali: Jeffrey Dean Morgan jako Clyde, Kyra Sedgwick – Stephenie, David Hovan – Adan, Madison Davenport – Hannah, Quinn Lord – Student, Rob LaBelle – Russell, John Cassini – Adwokat Stephanie, Erin Simms – Opętana Włoszka.

{youtube}RT8mbPQeMHw{/youtube}

Tytuł polski: Kronika opętania
Tytuł oryginału: The Possession
Reżyseria: Ole Bornedal
Scenariusz: Stiles White, Juliet Snowden
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 5 października 2012
Gatunek: horror
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 92 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *