Zapraszamy do zapoznania się z premierami tygodnia!

Prometeusz (od 20 lipca)

Prometeusz to amerykański film science fiction z 2012 roku w reżyserii Ridley Scotta. Scenariusz napisali Damon Lindelof (producent serialu Lost: Zagubieni) oraz Jon Spaihts, zaś muzykę skomponował Marc Streitenfeld. Autorem zdjęć jest Dariusz Wolski, polski operator filmowy, mieszkający i pracujący w Hollywood.

Początkowo film miał być prequelem Obcego: ósmego pasażera Nostromo z 1979 roku (także w reżyserii Ridley Scotta), jednak ostatecznie nowy film tylko luźno nawiązuje do postaci i fabuły klasyka.

Prometeusz opowiada o grupie naukowców, którzy natrafiają na wskazówkę dotyczącą początków ludzkości na Ziemi. W odległej przyszłości dwa supermocarstwa kontrolują Ziemię, jednocześnie walcząc o wszystkie naturalne zasoby, dostępne w Układzie Słonecznym. Jedno z nich wysyła na odległą planetę zespół naukowców na pokładzie Prometeusza, którego zadaniem będzie ujarzmienie panujących na niej warunków, dostosowując je na potrzeby kolonizacji. W mrocznym zakątku wszechświata naukowcy napotykają obcą rasę biomechanicznych zabójców, z którymi muszą stoczyć przerażającą bitwę. Jej stawką jest przyszłość ludzkości.

W filmie Prometeusz w rolach głównych zagrali: Noomi Rapace jako Elizabeth Shaw, Michael Fassbender – David, Charlize Theron – Meredith Vickers, Guy Pearce – Peter Weyland, Idris Elba – Captain Janek, Logan Marshall-Green – Holloway, Patrick Wilson – Ojciec Shaw. Za produkcję odpowiadają: Ridley Scott, Walter Hill oraz David Giler.

{youtube}yS6tS5NygGU{/youtube}

Tytuł polski: Prometeusz
Tytuł oryginału: Prometheus
Reżyseria: Ridley Scott
scenariusz: Damon Lindelof, Jon Spaihts
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 20 lipca 2012
Gatunek: akcji, dramat, s-f, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 124 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

 

oburzeniOburzeni (od 20 lipca)

Oburzeni to francuski film fabularny z 2012 roku, którego fabuła spleciona została z dokumentalnym zapisem rzeczywistości. Reżyserem projektu jest Tony Gatlif (twórca Exils, Gadjo dilo i Vengo), zaś scenariusz napisał Stéphane Hensel. Film Oburzeni był pokazywany premierowo na Berlinale 2012, i okazał się jednym z najżywiej dyskutowanych tytułów festiwalu.

Film opowiada o masowym proteście Ruchu Oburzonych, rozpoczętym 15 maja 2011 roku na placu Puerta del Sol w Madrycie. Betty, młoda dziewczyna z Afryki, zostaje wyrzucona u wybrzeży Grecji z łodzi nielegalnych emigrantów. Tak rozpoczyna się jej podróż przez kolejne kraje Europy. Po krótkim pobycie w Paryżu, dziewczyna dostaje się do Hiszpanii, gdzie trafia w sam środek Ruchu Oburzonych i przyłącza się do manifestujących na ulicach Madrytu ludzi.

Film Oburzeni powstał w oparciu o 13-stronicowy esej Czas oburzenia! Stéphane’a Hessela – 93-letniego weterana ruchu oporu we Francji, dyplomaty i duchowego ojca Oburzonych, w którym wzywa on czytelników do zakwestionowania aktualnego niesprawiedliwego systemu społecznego. Gatlif, łącząc dokumentalne zdjęcia z fabularnymi scenami, w doskonały sposób pokazuje dzisiejszą zbuntowaną Europę widzianą oczyma nielegalnej imigrantki.

{youtube}MWXPZWlttwo{/youtube}

Tytuł polski: Oburzeni
Tytuł oryginału: Indignados
Reżyseria: Tony Gatlif
Scenariusz: Stephane Hessel
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 20 lipca 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 88 min

rzecz-o-mych-smutnych-dziwkachRzecz o mych smutnych dziwkach (od 20 lipca)

Rzecz o mych smutnych dziwkach to hiszpańsko-duńsko-meksykańsko-amerykański melodramat z 2011 roku. Reżyserem obrazu jest Henning Carlsen, który wraz z Jean’em-Claude’em Carrière’em napisał scenariusz. Produkcją zajął się Raquel Guajardo, Leonardo Villareal i Nina Crone. Dzieło, obsadzone hiszpańskimi i meksykańskimi aktorami, powstało w języku hiszpańskim.

Film jest ekranizacją powieści Rzecz o mych smutnych dziwkach Gabriela Garcíi Márqueza. Książka z 2004 roku przedstawia historię dziennikarza, który w dniu dziewięćdziesiątych urodzin zakochuje się po raz pierwszy w życiu. Wybranką bohatera jest nieletnia prostytutka.

Reżyser projektu, Duńczyk Henning Carlsen, zdobył uznanie dzięki filmowi Głód, prezentowanemu podczas festiwalu w Cannes w 1966 roku. W roku 1986 reżyser zrealizował obraz Głodny wilk z Donaldem Sutherlandem w roli głównej. Filmografię twórcy zamyka dramat Springet z 2005 roku.

W filmie Rzecz o mych smutnych dziwkach w rolach głównych zagrali: Geraldine Chaplin, Ángela Molina jako Casilda, Emilio Echevarría – El Sabio, Dominika Paleta – Ximena, Alejandra Barros – Florina de Dios, Olivia Molina.

{youtube}Wk-6WnGJEsI{/youtube}

Tytuł polski: Rzecz o mych smutnych dziwkach
Tytuł oryginału: Memoria de mis putas tristes
Reżyseria: Henning Carlsen
Scenariusz: Jean-Claude Carriere, Henning Carlsen
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 lipca 2012
Gatunek: melodramat, romans
Kraje produkcji: Dania, Hiszpania, Meksyk, USA
Czas trwania: 90 min

roman-barbarzyncaRoman Barbarzyńca 3D (od 20 lipca)

Roman Barbarzyńca 3D to duński komediowy film animowany z 2011 roku. Za reżyserię, produkcję oraz scenariusz odpowiadają Kresten Vestbjerg Andersen, Thorbjørn Christoffersen oraz Philip Einstein Lipski. Muzykę skomponował Nicklas Schmidt. Film jest parodią gier RPG oraz takich marek jak Conan barbarzyńca i Dungeons & Dragons.

Plemię kulturystycznych barbarzyńców cieszy się w krainie Wszechściemia sławą niepokonanych wojowników. Jednak pewnego dnia, wskutek zdradzieckiej intrygi, prawie wszyscy bitni pakerzy trafiają do niewoli okrutnego księcia, chorobliwie napalonego na władzę nad światem.

Obdarzony wąskimi barami i szerokim uśmiechem Roman, wieczny przedmiot kpin współplemieńców, pozostał na wolności i musi zebrać w sobie nadludzką odwagę, aby ruszyć z odsieczą uwięzionym barbarzyńcom. W pełnej przygód i śmiechu wyprawie herosowi z przypadku towarzyszyć będą: bard zdolny do wszystkiego (poza śpiewaniem), dziewica, która świetnie radzi sobie z każdym orężem oraz wiedziony proroczymi wizjami elf-niedorajda.

W polskiej wersji językowej wzięła udział sama plejada gwiazd. Maciej Stuhr to głos tytułowego Romana, Anna Mucha to Ksenia, Tatiana Okupnik – królowa amazonek, Jacek Braciak – Lamera, Czesław Mozil – Wrzaskier. W duńskim dubbingu udział wzięli m.in.: Thure Lindhardt, Lars Bom, Ole Ernst, Brigitte Nielsen, Sven-Ole Thorsen, Lars Mikkelsen, Rune Klan. Z kolei w angielskiej wersji: Ben Bledsoe, Dee Snider, Ashley Acarino, Pierce Cravens i Louis Lombardi.

{youtube}l_CG9O7BxCI{/youtube}

Tytuł polski: Roman Barbarzyńca 3D
Tytuł oryginału: Ronal barbaren
Reżyseria: Kresten Vestbjerg Andersen, Thorbjorn Christoffersen
Scenariusz: Kresten Vestbjerg Andersen, Philip Einstein Lipski, Thorbjorn Christoffersen
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 lipca 2012
Gatunek: animowany, fantasy, przygodowy
Kraj produkcji: Dania
Czas trwania: 89 min
Przedział wiekowy: b/o

bez-wstyduBez wstydu (od 20 lipca)

Bez wstydu to polski film dramatyczny z 2012 roku. Jest to reżyserski debiut Filipa Marczewskiego. Scenariusz napisał Grzegorz Łoszewski, zaś muzykę skomponował Paweł Mykietyn. Za produkcję odpowiada Michał Kwieciński. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film Bez wstydu opisuje historię „grzesznej miłości” pomiędzy siostrą Anką (Agnieszka Grochowska), a bratem Tadkiem (Mateusz Kościukiewicz). Podejmuje ponadto temat sprzeciwu wobec kulturowego tabu, a także prawa do wolności własnego życiowego wyboru. Tadek jest zbuntowanym przeciwko światu chłopcem. Tuż przed końcem roku szkolnego ucieka od swojej ciotki do mieszkającej na południu Polski siostry. Anka to jedyna miłość samotnego chłopaka, który nieoczekiwanie uświadamia sobie swoją erotyczną fascynację siostrą.

W filmie w rolach głównych zagrali: Mateusz Kościukiewicz (Tadek), Agnieszka Grochowska (Anka, siostra Tadka), Anna Próchniak (Irmina), Maciej Marczewski (partner Anki), Paweł Królikowski, Dariusz Majchrzak, Michał Filipiak, Miklosz Czureja, Bożena Paczkowska, Jacek Beler.

{youtube}DhwfNJYWl-4{/youtube}

Tytuł oryginału: Bez wstydu
Reżyseria: Filip Marczewski
Scenariusz: Grzegorz Łoszewski
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 lipca 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 84 min

i-sprawiedliwosc-nie-dla-wszystkichI sprawiedliwość nie dla wszystkich (od 20 lipca)

Sotiris zajmuje się przesłuchiwaniem podejrzanych na jednym z ateńskich posterunków policji. Pewnego dnia, po kolejnym wieczorze picia na umór, budzi się na ławce w parku i czuje, że ma już dość. Od tej pory, jeśli tylko dostrzeże u przesłuchiwanego choćby ślad tego, że życie było dla niego okrutne, puszcza go wolno.

Obsesja ratowania niewinnych kończy się dla Sotirisa wyjątkowo niefortunnie: przez przypadek zabija skorumpowanego policyjnego strażnika. Jedynym świadkiem tej zbrodni jest sprzątaczka Dora, którą codzienna walka o przetrwanie nauczyła nieuczciwości. Sotiris lubi Dorę, a ona lubi jego. Jednak miłość, uczciwość i sprawiedliwość wcale nie tak łatwo połączyć.

 

{youtube}ksWygtNC43c{/youtube}

Tytuł polski: I sprawiedliwość nie dla wszystkich
Tytuł oryginału: Adikos kosmos
Tytuł międzynarodowy: Unfair world
Reżyseria: Filippos Tsitos
Scenariusz: Filippos Tsitos
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 lipca 2012
Kraje produkcji: Grecja, Niemcy
Czas trwania: 107 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *