W 2002 amerykański magazyn TV Guide ogłosił Królika Bugsa największą osobowością filmu rysunkowego wszech czasów. Tym samym oficjalnie potwierdził to, co wszyscy chyba wiedzieli od dawna – że ten diablo inteligentny, złośliwy królik jest prawdziwą legendą. I żadna Myszka Mickey mu nie podskoczy…

Królik Bugs – postać z serii kreskówek Warner Brothers, został wymyślony w 1938 roku przez Teksa Avery’ego i Chucka Jonesa. Po raz pierwszy pojawił się nominowanym do Oscara krótkometrażowym filmie w A Wild Hare, 27 lipca 1940 roku.

Po czym go poznać? Bugs chrupie marchewkę i często powtarza Co jest, doktorku? (What’s up, doc?). Jego stałym antagonistą jest myśliwy Elmer Fudd, choć trzeba przyznać, że Kaczor Duffy, zazdrosny o popularnośc długouchego, także za nim nie przepada. Charakterystycznego głosu użyczył mu komik Mel Blanc. Poza nim dubbingowali go także Jeff Bergman, Greg Burson, Billy West, Joe Alaskey, Samuel Vincent i Noel Blanc, a w Polsce m. in. Krzysztof Tyniec i Robert Rozmus.

Inspiracją dla stworzenia postaci Królika Bugsa był Clark Gable w filmie Ich noce z 1934 roku. Scena, w której aktor u boku Claudette Colbert próbuje złapać autostop, jednocześnie chrupiąc marchewkę, przeszła do historii kinematografii.

Od 1940 roku niesforny Królik pojawiał się coraz częściej na ekranach małych i dużych odbiorników. W 1953 roku, postać pojawia się w filmie Bycza sprawa. W 1996 wraz z innymi bohaterami kreskówek wytwórni Warner Brothers „wystąpił” z m.in. Michaelem Jordanem w filmie Kosmiczny mecz, a w 2003 w podobnej, pół-animowanej produkcji Looney Tunes znowu w akcji (Looney Tunes: Back in Action).

Zapraszamy do obejrzenia debiutu słynnego Królika:

{youtube}Hcl2QZWHatA{/youtube}

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *