Przedstawiamy premiery kinowe tygodnia!

Cosmopolis (od 22 czerwca)

Cosmopolis to film z 2012 roku w reżyserii Davida Cronenberga ze zrywającym z wizerunkiem bladego wampira Robertem Pattinsonem w roli głównej. Obraz powstał na podstawie powieści Dona DeLillo pod tym samym tytułem. Scenariusz napisał David Cronenberg, zaś muzykę Howard Shore – kompozytor nagradzanej ścieżki dźwiękowej do trylogii Władca pierścieni. Za produkcję odpowiadają Paulo Branco, Renee Tab, David Cronenberg.

Bohaterem filmu Cosmopolis jest 28-letni miliarder Erik Packer, który przemierza Manhattan w swej supernowoczesnej limuzynie. Pewnego dnia mężczyzna postanawia udać się do fryzjera na końcu 47. ulicy w Nowym Jorku. W trakcie podróży zauważa, że kamera z jego limuzyny pokazuje jego zachowanie kilka sekund wcześniej niż ono naprawdę ma miejsce. W ciągu doby udaje mu się stracić miliony i zdradzić żonę. Przy okazji odkrywa również, że jest śledzony przez dwóch mężczyzn szukających zemsty.

W rolach głównych zagrali: Robert Pattinson jako Eric Packer, Jay Baruchel – Shiner, Paul Giamatti – Benno Levin, Kevin Durand – Torval, Juliette Binoche – Didi Fancher, Samantha Morton – Vija Kinsky, Sarah Gadon oraz Mathieu Amalric.

Zobacz przyszłość.

{youtube}mk8HiT9wQek{/youtube}

Tytuł oryginału: Cosmopolis
Reżyseria: David Cronenberg
Scenariusz: David Cronenberg
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 22 czerwca 2012
Gatunek: dramat, thriller, s-f
Kraje produkcji: Francja, Kanada, Portugalia, Włochy
Czas trwania: 108 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

wielki-rokWielki rok (od 22 czerwca)

Wielki rok to amerykańska komedia z 2011 roku. Reżyserią obrazu według scenariusza Howarda Franklina zajął się David Frankel. Za produkcję odpowiadają Karen Rosenfelt, Ben Stiller, Stuart Cornfeld, Curtis Hanson oraz Carol Fenelon. Muzykę skomponował Theodore Shapiro. Budżet produkcji wynosił 41 milionów dolarów.

Film jest ekranizacją powieści Marka Obmascika, która rozgrywa się w środowisku obserwatorów ptaków. Owen Wilson, Jack Black i Steve Martin wcielają się w role przyjaciół zmęczonych życiem, którzy w ramach odpoczynku od problemów próbują prześcignąć się nawzajem w dostrzeganiu najrzadszych gatunków ptaków. Współzawodnictwo odzwierciedla stosunek bohaterów do życia. Pewnego dnia postanawiają wziąć udział w corocznym konkursie obserwacji najrzadszych ptaków w Ameryce Północnej.

W Wielkim roku w rolach głównych zagrali: Steve Martin jako Stu Preissler, Jack Black – Brad Harris, Owen Wilson – Kenny Bostick, Rashida Jones – Ellie, Anjelica Huston – Annie Auklet, Jim Parsons – Crane, Rosamund Pike – Jessica, JoBeth Williams – Edith Preissler, Brian Dennehy – Raymond Harris.

Każdy czegoś wypatruje.

{youtube}kZVeB7XPMfY{/youtube}

Tytuł polski: Wielki rok
Tytuł oryginału: The Big Year
Reżyseria: David Frankel
Scenariusz: Howard Franklin
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 22 czerwca 2012
Gatunek: Komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 100 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

nie-ma-tego-zlegoNie ma tego złego (od 22 czerwca)

Cztery zagubione dusze i cztery zupełnie inne rodzaje samotności. Każda z nich podszyta strachem i iluzją. Ingeborg ubolewa, że wiek zniszczył jej atrakcyjność. Siedząc w sterylnym wnętrzu swojego mieszkania, szuka w myślach choćby jednej osoby, do której mogłaby się odezwać.

Jej córka Anna nie może pogodzić się z utratą jednej piersi; wraz z nią straciła także pewność siebie i ochotę na seks. Chce znowu czuć się pożądana, wybiera więc najprostszą drogę: porno.

Anders obnaża się przed kobietami, co rujnuje jego życie kawałek po kawałku. Kiedy szuka pomocy u seksuologa, jego syn Jonas, chłopiec o aparycji cherubina, nie wybrzydza wśród potencjalnych klientów. Godzi się na wszystkich – kobiety, mężczyzn, starych, młodych, pary… To jego sposób na samodzielność.

Wszyscy są na swój sposób samotni, wszyscy pragną miłości i bliskości. Życie bywa boleśnie śmieszne, więc w końcu ich ścieżki zejdą się w najbardziej nieoczekiwanym dla nich miejscu.

Niepoprawna komedia o samotności i seksie.

{youtube}TZqlspAR51c{/youtube}

Tytuł polski: Nie ma tego złego
Tytuł oryginału: Smukke mennesker
Tytuł międzynarodowy: Nothing’s all bad
Reżyseria: Mikkel Munch-Fals
Scenariusz: Mikkel Munch-Fals
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 22 czerwca 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Dania
Czas trwania: 93 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

jak-urodzicJak urodzić i nie zwariować (od 22 czerwca)

Amerykańska komedia romantyczna z 2012 roku. Film powstał w oparciu o poradnik dla ciężarnych kobiet autorstwa Heidi Murkoff. Obraz wyreżyserował Kirk Jones, a scenariusz napisała Shauna Cross. Za produkcję odpowiadają Arnie Messner, David Thwaites oraz Mike Medavoy.

Głównymi bohaterkami jest pięć kobiet spodziewających się dziecka. Elizabeth Banks wcieliła się w pisarkę, która napisała książkę dla dzieci o karmieniu piersią i ma bardzo sprecyzowane poglądy na temat wychowywania dzieci dopóki… sama nie zachodzi w ciążę. Z kolei Cameron Diaz zagrała trenerkę prowadzącą telewizyjny program fitness, która niespodziewanie zachodzi w ciążę.

Ponadto w filmie zobaczymy samą plejadę gwiazd, prócz Banks i Diaz w filmie zagrali: Jennifer Lopez jako Holly, Chace Crawford – Marco, Brooklyn Decker – Skyler, Joe Manganiello – Davis, Anna Kendrick – Rosie, Dennis Quaid – Ramsey, Matthew Morrison – Evan.

Komedia poczęta z bestsellera.

{youtube}-pP3K3In6Xo{/youtube}

Tytuł polski: Jak urodzić i nie zwariować
Tytuł oryginału: What to Expect When You’re Expecting
Reżyseria: Kirk Jones
Scenariusz: Heather Hach, Shauna Cross
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 22 czerwca 2012
Gatunek: dramat, komedia, romans
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 110 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

czarnobylCzarnobyl. Reaktor strachu (od 22 czerwca)

Czarnobyl. Reaktor strachu to amerykański horror z 2012 roku opowiadający o słynnym Czarnobylu na Ukrainie. Reżyserem projektu jest Bradley Parker, zaś scenariusz napisali Oren Peli, Carey Van Dyke oraz Shane Van Dyke. Za produkcję odpowiadają: Broderick Johnson i Andrew A. Kosowe.

Film opowiada o grupie sześciu młodych turystów, którzy chcą zejść z utartego szlaku i zatrudnić specjalnego przewodnika. Ignorując ostrzeżenia, przewodnik zabiera ich do miasta Prypeć, dawnego kompleksu domów dla pracowników reaktora jądrowego w Czarnobylu. Miasto od czasu katastrofy jest opuszczone, czyli od ponad 25 lat. Po krótkiej eksploracji opuszczonego miasta, grupa zaczyna sobie zdawać sprawę, że nie jest sama w tym zapomnianym miejscu.

W filmie Czarnobyl. Reaktor strachu w rolach głównych wystąpili: Jesse McCartney, Jonathan Sadowski, Nathan Phillips, Olivia Dudley, Ingrid Bolsø Berdal, Devin Kelley.

Wszystko, co ludzkie, będzie tu obce.

{youtube}3pLfLBaOFYw{/youtube}

Tytuł polski: Czarnobyl. Reaktor strachu
Tytuł oryginału: Chernobyl Diaries
Reżyseria: Bradley Parker
Scenariusz: Oren Peli, Shane Van Dyke, Carey Van Dyke
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 22 czerwca 2012
Gatunek: horror
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 90 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

chwala-dziwkomChwała dziwkom (od 22 czerwca)

Chwała dziwkom to austriacko-niemiecki film dokumentalny z 2011 roku. To trzecia część filmowej trylogii Michaela Glawoggera, poświęcona globalizacji oraz relacji człowieka i środowiska, w którym przyszło mu żyć (pierwsza część – Megacities, 1998, druga – Śmierć człowieka pracy, 2005). Scenariusz napisał Michael Glawogger, zaś za produkcję odpowiadają Pepe Danquart, Erich Lackner oraz Mirjam Quinte.

Film pokazuje nam życie prostytutek, jak również przedstawia ich stosunek do wykonywanego zawodu, konfrontując wypowiedzi kobiet i odwiedzających ich klientów, film pozbawiony jest taniej moralistyki. Zamiast łatwo wartościujących ocen, reżyser po raz kolejny podsuwa nam własne spostrzeżenia na temat wpływu, jaki wywierają na świat komercja i globalizacja.

W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za szklanymi weneckimi lustrami, w których zalotnie przeglądają się, nie widząc kto je ogląda. Mizdrzą się, jakby brały udział w konkursie na miss prostytutek. W Bangladeszu mężczyźni udają się do brudnych slumsów, gdzie tanie kobiety lekkich obyczajów realizują ich seksualne marzenia. Z kolei w Meksyku prostytutki modlą się do Świętej Pani Śmierci, aby ta uchroniła ich od nieszczęść i zguby.

W świecie, w którym intymne życie człowieka stało się łatwo dostępnym towarem, prostytutki psychicznie i fizycznie doświadczają wszystkiego, co może wydarzyć się pomiędzy kobietą a mężczyzną. Co prawda biorą za to pieniądze, ale w ich życiu, zamiast fortuny, pojawiają się tylko nowe, nic nieznaczące, ludzkie historie.

Film Chwała dziwkom był nominowany do wielu prestiżowych nagród. W 2011 roku otrzymał Wyróżnienie Specjalne Jury Nagrody Orizzonti na MFF w Wenecji, a także Nominację do Nagrody Griersona Brytyjskiego Instytutu Filmowego.

{youtube}RHEyCs-x_4U{/youtube}

Tytuł polski: Chwała dziwkom
Tytuł oryginału: Whores’ Glory
Reżyseria: Michael Glawogger
Scenariusz: Michael Glawogger
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 22 czerwca 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraje produkcji: Australia, Niemcy
Czas trwania: 114 min
Przedział wiekowy: od 18 lat

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *