Natalie Portman – amerykańska aktorka, uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i najpiękniejszych aktorek Hollywood. Laureatka Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Czarny łabędź. Słynie z dużego zaangażowania w przygotowanie się do kolejnych ról i… wysokiego ilorazu inteligencji. Ma polskie korzenie.

Urodziła się 9 czerwca 1981 roku w Jerozolimie jako Natalie Hershlag. Jej ojciec, Avner Hershlag, jest ginekologiem specjalizującym się w leczeniu niepłodności. Matka, Shelley Stevens, pochodzi z Cincinnati w Ohio (malarka-amatorka). Obydwoje rodzice mają żydowskie korzenie – ojciec jest potomkiem emigrantów z Polski i Rumunii, zaś matka z Austrii i Rosji. Dziadek Natalie Portman ze strony ojca był Polakiem wyznania mojżeszowego pochodzącym z Rzeszowa (jego rodzice zginęli w Auschwitz-Birkenau), natomiast jej prababcia od strony ojca, pochodząca z Rumunii, w czasie II wojny światowej była brytyjskim szpiegiem. Z czasem Natalie przyjęła nazwisko Portman, które było panieńskim nazwiskiem jej babci.

W wieku 3 lat przeniosła się z rodzicami do Waszyngtonu, a potem, w wieku lat 7, do Connecticut. Mając 9 lat, wyjechała do Nowego Jorku na Long Island, gdzie mieszka do dzisiaj. W wieku 11 lat została odkryta przez agenta firmy kosmetycznej Revlon, a niedługo potem zadebiutowała w filmie Luca Bessona Leon zawodowiec, w którym, mając zaledwie 13 lat, udowodniła, że ma niewątpliwy talent aktorski i może partnerować aktorom wielkiego formatu jak Jean Reno czy Gary Oldman.

natalie-portman-leonOd tamtej pory posypały się propozycje, Natalie zagrała wiele różnych ról, a ukoronowaniem jej kariery (na chwilę obecną) jest Oscar za główną rolę w filmie Czarny łabędź (2010). Widzowie pamiętają ją także m. in. jako Amidalę z Gwiezdnych wojen, Alice z Bliżej czy Annę Boleyn z filmu Kochanice króla, a ostatnio także jako dziewczynę Thora. Portman trudno zaklasyfikować – jej role są różnorodne, podobnie jak filmy w których występuje: od kameralnych dramatów psychologicznych, przez filmy kostiumowe, na spektakularnych widowiskach fantasy kończąc. I choć z reguły intuicja podpowiada jej wybór ciekawych scenariuszy, wielu zastanawiało się, co robiła w filmie takim, jak choćby Wasza wysokość z 2011 roku.

Natalie Portman ma na koncie także doświadczenia scenopisarskie i reżyserskie – w 2008 roku wyreżyserowała krótkometrażowy film Eve na podstawie własnego scenariusza, a rok później zrealizowała (scenariusz i reżyseria) jedną z nowel składających się na obraz Zakochany Nowy Jork. Kilka filmów także wyprodukowała.

Aktorka jest znana z bardzo poważnego traktowania przygotowań do roli. Nie liczy, że załatwią za nią wszystko efekty specjalne. Dla potrzeb roli w filmie Duchy Goi pobierała lekcje gry na pianinie i dyrygentury. Na potrzeby filmu V jak Vendetta musiała ogolić głowę na łyso, poddać się drastycznej kuracji odchudzającej oraz nauczyła się mówić z brytyjskim akcentem. Z kolei przygotowując się do występu w obrazie Czarny łabędź, zaczęła trenować balet na rok przed rozpoczęciem zdjęć. Intensywne lekcje baletu u Mary Hahn Bowers (New York City Ballet) były rozszerzone o dodatkowe ćwiczenia palców, tonowanie sylwetki oraz basen (do przepłynięcia mila dziennie). Poza tym Natalie musiała utrzymywać ścisłą dietę, aby swym wyglądem nie odbiegać od sylwetki baletnicy.

-natalie-portman-black

W czerwcu 2003 roku ukończyła Uniwersytet Harvarda z dyplomem z psychologii. Zapisała się także na podyplomowe studia na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jej iloraz inteligencji wynosi 164. 14 czerwca roku 2011 Natalie Portman urodziła syna o imieniu Aleph, którego ojcem jest jej mąż – tancerz Benjamin Millepied.

Wybrana filmografia:

2011: Wasza Wysokość (Your Highness) jako Isabel
2011: Thor jako Jane Foster
2010: Sex Story (No Strings Attached) jako Emma
2010: Czarny łabędź (Black Swan) jako Nina Sayers
2009: Bracia (Brothers) jako Grace Cahill
2009: Miłość i inne komplikacje (Love and Other Impossible Pursuits) jako Emilia Greenleaf
2008: Kochanice króla (The Other Boleyn Girl) jako Anna Boleyn
2007: Pociąg do Darjeeling (The Darjeeling Limited) jako Była dziewczyna Jacka
2007: Hotel Chevalier jako Dziewczyna Jacka
2007: Jagodowa miłość (My Blueberry Nights) jako Leslie
2006: Duchy Goi (Goya’s Ghosts) jako Inés / Alicia
2005: V jak Vendetta (V for Vendetta) jako Evey Hammond
2005: Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith) jako Senator Padmé Amidala
2004: Bliżej (Closer) jako Alice
2003: Wzgórze nadziei (Cold Mountain) jako Sara
2002: Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (Star Wars: Episode II – Attack of the Clones) jako Senator Padmé Amidala
1999: Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace) jako Królowa Amidala / Padmé Amidala
1996: Marsjanie atakują! (Mars Attacks!) jako Taffy Dale
1996: Wszyscy mówią: kocham cię (Everyone Says I Love You) jako Laura Dandridge
1995: Gorączka (Heat) jako Lauren Gustafson
1994: Leon zawodowiec (Léon) jako Matylda

Źródła: Filmweb.pl, Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *