16 czerwca minie rok od założenia facebookowego profilu popularyzującego czytelnictwo Czytam – Kupuję. W tej chwili zrzesza on ponad 12,5 tysiąca osób.

U początków Czytam – Kupuję stał apel: Jeśli czytanie książek jest dla Ciebie wartościowe i nie chcesz, by spadała liczba tytułów na rynku, a kolejne firmy upadały, weź sprawę w swoje ręce. Jedna książka to koszt dużej pizzy, trzech paczek papierosów, kilku piw w pubie. Rozrywek, na które większość ludzi sobie pozwala. Zrezygnuj z jednej imprezy i kup książkę ulubionego wydawnictwa, zostanie ona w Twoim domu na dłużej i nie pozostawi po sobie kaca. To działanie jednostkowe, ale jeśli przyłączy się do niego wiele osób, może uda nam się zmniejszyć zapaść na rynku książki?

Obecnie na profilu ukazują się liczne informacje o zniżkach na książki, ciekawostki z rynku wydawniczego oraz liczne konkursy. Niedawno Czytam – Kupuję wyszło poza Facebooka, zakładając stronę internetową.

W każdy piątek na Czytam – Kupuję pojawia się odcinek webkomiksu WydawNICtwo, rysowanego przez Karolinę Burdę. Współautorami scenariusza są Anna Tess Gołębiowska i Patryk Sadowski, na co dzień prowadzący profil. WydawNICtwo to niekomercyjny projekt, prezentujący w przystępnej formie ciekawostki i anegdotki z rynku wydawniczego. Oprócz trojga ludzkich postaci, ważnymi bohaterami komiksu są dwa koty, NICpoń i Muszkieter. Często to one znajdują się w centrum wydarzeń i cieszą się dużą sympatią czytelników. Pokazały ją zwłaszcza duża frekwencja w sondach, w których wybierane były imiona dla zwierzaków oraz zainteresowanie koszulką z wizerunkiem NICponia.

Czasami gościnnie występują w nim przedstawiciele branży, jak Andrzej Sapkowski, Piotr W. Cholewa czy Jakub Ćwiek. WydawNICtwo rozwinęło się w oddzielny profil, na którym ukazują się wyłącznie kolejne odcinki komiksu. W czasie Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki „Pyrkon 2012” w Poznaniu odbyło się spotkanie twórców WydawNICtwa z czytelnikami.

Zapraszamy do śledzenia profili!

wydawnictwo-konwent

wydawnictwo-dzien-tlumacza

tworcy-wydawnictwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *