Barbara Brylska – jedna z najpiękniejszych polskich aktorek filmowych, ceniona nie tylko przez polskich widzów, ale także przez rosyjską publiczność.

Urodziła się 5 czerwca 1941 roku w Skotnikach niedaleko Zgierza. W 1967 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi, miała już wówczas status gwiazdy.

Debiutowała w epizodzie komedii Antoniego Bohdziewicza Kalosze szczęścia. Jej pierwszą znaczącą rolą był występ w filmie Aleksandra Ścibora-Rylskiego Ich dzień powszedni, u boku Zbyszka Cybulskiego.

Drogę do kariery otworzyła jej rola egipskiej kapłanki Kamy w Faraonie (1966) Jerzego Kawalerowicza, zaś wielką popularność zyskała w 1969 roku jako Krzysia w Panu Wołodyjowskim i Przygodach pana Michała. W latach 70′ była popularną amantką w filmach radzieckich, bułgarskich, niemieckich i czechosłowackich. Po filmie Ironia losu (1975) Eldara Riazanowa, w Polsce rozpowszechnianym pod tytułem Szczęśliwego Nowego Roku, stała się najbardziej znaną polską aktorką w krajach byłego bloku wschodniego.

brylska2W latach 70’ i 80’ zagrała w wielu filmach. Najważniejsze z nich to: dramat Anatomia miłości Romana Załuskiego, gdzie partnerowała Jerzemu Nowickiemu i tytułowa rola w obrazie Romans Teresy Hennert.

Była dwukrotnie zamężna, z informatykiem Janem Borowcem (od 1961) i Ludwikiem Kosmalem (od 1970). Jej córka, aktorka i modelka Barbara Kosmal (ur. 1973), zginęła tragicznie 15 maja 1993 roku w wypadku samochodowym w Brzezinach. Po tej tragedii aktorka miała długą przerwę w karierze, pojawiała się tylko epizodycznie w serialach. Mówiła wówczas: Żyję już tylko połową życia, nie jestem tą samą osobą. Aktorka ma również syna Ludwika (ur. 1982).

Od pewnego czasu znów możemy ją oglądać na dużym ekranie. Zagrała między innymi w Miłości na wybiegu (2009) w reżyserii Krzysztofa Langa. W 2010 roku ukazała się biografia aktorki zatytułowana Barbara Brylska w najtrudniejszej roli, spisana i uzupełniona o nowe rozdziały przez Barbarę Rybałtowską. W tym samym roku Barbara Brylska otrzymała od szefów dyplomacji Polski i Rosji dyplom za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zrozumienia i zbliżenia społeczeństw Polski i Rosji.

Źródło: Rp.pl, Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *