Już niebawem w Warszawie wielkie święto czytelnicze. 3 edycja Warszawskich Targów Książki odbędzie się w dniach 10 – 13 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

W Targach weźmie udział kilkuset wystawców z Polski i 18 krajów: Australii, Armenii, Azerbejdżanu, Belgii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Rosji, Szwecji, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Na tegorocznych targach nie zabraknie gwiazd światowej i polskiej literatury. W stoiskach wydawców oraz na specjalnie w tym celu zaaranżowanej „Kanapie Literackiej” będzie można spotkać ponad 300 autorów.

Na targach odbędzie się 500 wydarzeń towarzyszących skierowanych zarówno specjalistów branży wydawniczej wśród których są: autorzy, wydawcy, poligrafowie, księgarze, bibliotekarze ci, którzy książkę promują i o niej piszą. Przede wszystkim zaś do czytelników – zarówno młodych, jak i dojrzałych miłośników słowa drukowanego.

Tradycyjnie już wystawcy dokładnie zapełnią powierzchnię parteru i piętra Pałacu Kultury i Nauki (zgodnie z nazewnictwem PKiN – poziom II i IV), górne kuluary Sali Kongresowej, czasowo wykorzystywane będą także dolne kuluary Sali Kongresowej. We wszystkich salach konferencyjnych odbywać się będą spotkania, seminaria i debaty.

warszawsie-targi-2011

Kalendarz targowych wydarzeń pęka w szwach. Nie licząc spotkań autorskich w stoiskach wydawców, jest ich blisko 200 z czego około 50 przygotowanych z myślą o dzieciach i młodzieży. Między innymi odbędzie się publiczna debata Koniec świata jaki znaliśmy. Utopie przyszłości – z udziałem prof. Haralda Welzera, wybitnego psychologa społecznego, współautora (wraz z Clausem Leggewie) książki Koniec świata, jaki znaliśmy. Klimat, przyszłość i szanse demokracjiwydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej (premiera na Targach).

Teatr na Woli zaprasza na one man show Wojciecha Solarza Rekonstruktor autorstwa i w reżyserii  Michała Walczaka pod tytułem Wielkie Rekonstrukcje Warszawskie. Spotkanie nawiązuje do historii związanych z pomnikami w Warszawie.

Forum Nowych Technologii

Ważną rolę na Warszawskich Targach Książki od pierwszej edycji odgrywa wykorzystanie i użytkowanie nowych technologii. Specjaliści z branży wydawniczej będą mogli wziąć udział w całodniowych piątkowych warsztatach poświęconych książce cyfrowej.

W sobotę czytelnicy i użytkownicy książki cyfrowej będą mogli osobiście testować różne rodzaje nośników książki cyfrowej i poznać zalety różnych ich rodzajów. W sektorze nowych technologii znajdzie się też kawiarenka – e-book cafe, gdzie przy dobrej kawie można będzie skorzystać z czytników e-booków.

Nominacje. Nagrody. Konkursy

Na tę część programową składa się 12 przedsięwzięć, a wśród nich: nominacje do Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej NIKE; Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR; Międzynarodowa Nagroda  im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumaczy literatury naukowej, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Mistrz promocji czytelnictwa, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną oraz Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia  52 edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku, 1 edycji Międzynarodowego Konkursu ILLUSTRATION STARTUP i 3 edycji Konkursu  na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i kropka.

warszawskie-targi-koper2011

Na targach można będzie obejrzeć 9 wystaw, wśród nich m.in. wystawę poświęcona szwedzkiemu nobliście Tomasowi Tranströmerowi, wystawa prac plastycznych uczniów szkół podstawowych dedykowana Astrid Lindgren, wystawa książek i ilustracji Tabu w sztuce dla dzieci, XXIII Biennale Ilustracji Bratysława – międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży, wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi Teatru Lalka, wystawa jubileuszowa Wydawnictwa Muchomor i ilustracji dziecięcych organizowana przez DużeK czy wystawa kreacji inspirowanych książką, związana z projektem Moda na czytanie.

Warszawskie Targi Ksiki 2011 4

Dla dzieci i młodzieży

Warszawskie Targi Książki to impreza dla dużych i… małych Czytelników. Dla młodzieży gimnazjalnej powstał projekt zajęć edukacyjnych w cyklu Lekcje literatury. A dla młodszych i najmłodszych gości: animacje literackie na dziecięcej scenie, warsztaty, gry, zabawy, konkursy, pokazy, przedstawienia teatralne i akcja dzielenia się książkami.

Młodzież gimnazjalna będzie mogła porozmawiać o twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, ks. Piotra Skargi i Bolesława Prusa. Redakcje Cogito i Victora Gimnazjalisty zapraszają na Dzień Otwarty, podczas którego młodzież szkolna będzie mogła poznać świat mediów z bliska i zobaczyć, jak wygląda praca w redakcjach młodzieżowych czasopism.

Warszawskie Targi Ksiki 2011 7

Warszawskie Targi Książki w szczególny sposób przygotowały się na odwiedziny najmłodszych czytelników. Obok bogatej i różnorodnej oferty wydawnictw z literaturą dziecięcą będą też liczne wydarzenia adresowane do najmłodszych – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Podczas Targów dzieci będą mogły słuchać lubianych utworów w wykonaniu znanych aktorów i brać udział w licznych animacjach literackich przygotowanych we współpracy z wydawcami. Organizatorzy zadbali też o akcenty warszawskie. Najmłodsze dzieci obejrzą przedstawienie teatralne Zgaduj zgadula jak było za króla – legendy warszawskie.

warszawskie-targi-wczesniejsza-edycja

Festiwal Komiksowa Warszawa na WTK już po raz drugi

Komiksowa Warszawa to jedyny festiwal w Stolicy, pozwalający zanurzyć się w bogatym świecie narracji obrazkowej. Podczas czterech dni festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski (T. Baranowski, G. Rosiński, M. Śledziński, M. Skutnik) i z zagranicy (R. Surżenko, B. Bolland), uczestniczyć w dyskusjach, prelekcjach i wykładach.  Warto nadmienić, że Komiksowa Warszawa to nie tylko spotkania i giełda, ale także wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawa komiksu iberyjskiego, „flamastrowa” Bitwa Komiksowa oraz wieńcząca imprezę gala z wręczeniem branżowych nagród, przyznawanych przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe. To tylko wybrane wydarzenia targowe.

warszawskie-targi-2010

O książce inaczej…

Na targach planowane są także niecodzienne wydarzenia promujące czytelnictwo – pokaz mody „Reading is a Fashion”. Studenci MSKPU specjalnie na ten wieczór zaprojektują kreacje inspirowane wybranym przez siebie utworem literackim, kreacje powstaną z papieru w połączeniu z tkaniną. Projekty zostaną zaprezentowane najpierw na wystawie w dniach 10-13 maja 2012 oraz na pokazie finałowym, podczas którego jury wybierze 3 najlepszych projektantów, którzy zostaną nagrodzeni. Finał konkursu poprowadzi modelka Ilona Felicjańska.

Wirtualne Targi Książki

Wirtualna edycja Warszawskich Targów Książki jest niezwykle ważnym elementem całego wydarzenia. 3. Wirtualne Targi Książki odbędą się w dniach 7 -20 maja 2012 roku (dostępne na stronie organizatorów). Są one dopełnieniem Warszawskich Targów Książki, odbywających się w dniach 10 – 13 maja 2012 w Pałacu Kultury i Nauki. Osoby, które nie mogą z różnych przyczyn odwiedzić osobiście Warszawskich Targów Książki będą mogły odwiedzić wirtualne stoiska wydawnictw w Internecie. Wirtualne Targi Książki są świetną okazją do zapoznania się z bieżącą ofertą wydawnictw i innych podmiotów związanych z tworzeniem i obiegiem książek.

Warszawskie Targi Ksiki 2011

Trzeci Warszawski Kiermasz Książki

Dwa tygodnie po zakończeniu Warszawskich Targów Książki odbędzie się III Warszawski Kiermasz Książki, który  dokładnie 26 i 27 maja 2012 odbędzie się na Rynku Mariensztackim w Warszawie.

warszawskie-targi-ksikiW wiosennej, plenerowej atmosferze wszyscy, którzy wybiorą się na Warszawski Kiermasz Książki będą mogli zagłębić się w ulubionej lekturze. Podczas imprezy swoją ofertę zaprezentują księgarnie oraz czołowi polscy wydawcy, nie zabraknie też warszawskich antykwariatów i promocji nowości wydawniczych. Podobnie jak w zeszłym roku imprezę urozmaici ciekawy program artystyczno-rozrywkowy przygotowany w porozumieniu ze Stołeczną Estradą, z myślą o odwiedzających, starszych i młodszych miłośnikach dobrej literatury.

Szczegółowe informacje o wystawcach, autorach, programie, planie targów i wydarzeniach towarzyszących – na stronie organizatora: Targi-ksiazki.waw.pl

Data i miejsce:

10 – 13 maja 2012
Pałac Kultury i Nauki
Warszawa, pl. Defilad 1
 
Warszawskie Targi Książki czynne będą w dniach i godzinach:

10 maja 2012 (czwartek) od 10.00 do 18.00
11 maja 2012 (piątek) od 10.00 do 19.00
12 maja 2012 (sobota) od 10.00 do 19.00
13 maja 2012 (niedziela) od 10.00 do 17.00
 
Cennik biletów:

Bilet normalny jednokrotnego wstępu 10 zł
Bilet ulgowy jednokrotnego wstępu 5 zł
Bilet rodzinny jednokrotnego wstępu 18 zł
Imienny karnet wielokrotnego wstępu dla jednej osoby 20 zł

Źródło: materiały informacyjne organizatora. Zdjęcia pochodzą z poprzednich edycji imprezy (2010 i 2011).