Połów szczęścia w Jemenie (od 20 kwietnia)
Połów szczęścia w Jemenie to romantyczny komediodramat z 2011 roku w reżyserii Lasse Hallströma na podstawie powieści Paula Tordaya. Scenariusz napisał Simon Beaufoy, muzykę skomponował Dario Marianelli, a produkcją zajęli się Paul Webster, Nicky Kentish-Barnes oraz Samuel Haida.
Połów szczęścia w Jemenie to zabawna i wzruszająca opowieść o pewnym niecodziennym przedsięwzięciu, które odmieni losy dwojga ludzi. Obraz opowiada o przygodzie pewnego specjalisty od ryb, który zostaje zaangażowany do projektu mającego na celu wprowadzenie do wód Jemenu łososia. Akcja ma charakter bardziej polityczny, niż ekologiczny.
To historia międzynarodowego skandalu z brytyjskim premierem, jemeńskim szejkiem, wybitnym ichtiologiem, Al-Kaidą i służbami specjalnymi w tle oraz – niczego nieświadomym – łososiem w roli głównej. Jest to też opowieść o nowomowie brytyjskiego rządu, bliskowschodniej otwartości i nieubłaganej nauce, która czasami daje się uwieść głębokiej wierze w cud. Czyli o tym, jak dr Jones uwierzył w połów łososia w Jemenie.
Piękna Harriet Chetwode-Talbot (Emily Bunt) jest energiczną managerką w wielkiej korporacji. Jej życie na pierwszy rzut oka jest idealne. Fred Jones (Ewan McGregor) jest typowym naukowcem całkowicie oddanym swym badaniom. Na skutek nieco szalonego marzenia pewnego nieprzyzwoicie bogatego szejka, Harriet i Jones spotkają się podczas realizacji niezwykłego projektu, który całkowicie odmieni ich życie.
Poza McGregorem i Blunt na ekranie zobaczymy również Kristin Scott Thomas, Amra Wakeda, Catherine Steadman, Toma Misona, Waleeda Akhtara, Pippa Andre, Jamesa Cuttinga.
{youtube}r65B8dYC1TY{/youtube}
Tytuł polski: Połów szczęścia w Jemenie
Tytuł oryginału: Salmon Fishing in the Yemen
Reżyseria: Lasse Hallstrom
Scenariusz: Simon Beaufoy
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012
Gatunek: dramat, komedia, polityczny
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 111 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Battleship: Bitwa o Ziemię (od 20 kwietnia)
Battleship: Bitwa o Ziemię to amerykański film science fiction z 2012 roku. Obraz wyreżyserował Peter Berg, a scenariusz napisali Jon Hoeber i Erich Hoeber. Muzyke skomponował Steve Jablonsky. Produkcja zajęli się Peter Berg, Brian Goldner i Duncan Henderson.
Inspiracji do filmu dostarczy wojenna gra planszowa stworzona przez firmę Hasbro. Opracowana w roku 1967 przez Miltona Bradleya, popularna gra znana jest w Polsce jako „Statki”. Zadaniem graczy jest zidentyfikowane położenia okrętów wojennych przeciwnika, umieszczonych na planszach w formie siatki. Odgadnięcie współrzędnych całego statku równoznaczne jest z jego zatopieniem.
Z budżetem przekraczającym 200 milionów dolarów to skrzyżowanie filmu wojennego i science fiction opowiada historię międzynarodowej floty, która zostaje wplątana w potężnych rozmiarów bitwę z kosmitami. Przybyli oni na Ziemię z misją odkrycia i zagospodarowania źródła energii pod jednym z oceanów pokrywających naszą planetę, jednak krótko po lądowaniu ich zamiary zostały zdemaskowane przez oddziały marynarki morskiej. Konfrontacja okazała się być nieunikniona.
Liam Neeson wcielił się w postać Shane’a, admirała floty. Aktor pojawił się na planie u boku Taylora Kitscha, Alexandra Skarsgarda, Brooklyn Decker, piosenkarki Rihanny oraz Hamisha Linklatera. Początkowo premiera obrazu była zaplanowana na rok 2011, lecz przesunięto ją na rok kolejny.
{youtube}kMTBQh9XAJo{/youtube}
Tytuł polski: Battleship: Bitwa o Ziemię
Tytuł oryginału: Battleship
Reżyseria: Peter Berg
Scenariusz: Erich Hoeber, Jon Hoeber
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012
Gatunek: akcji, s-f
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 131 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Lęk wysokości (od 20 kwietnia)
Lęk wysokości to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka (Marcin Dorociński, nagrodzony Złotymi Lwami za kreację pierwszoplanową na Festiwalu w Gdyni), którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca (Krzysztof Stroiński, laureat Polskiego Orła za wybitną kreację w „Rysie”). Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znowu połączył go kapryśny los?
Film pokazywana w ramach konkursu głównego 36 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Gorąco przyjęty przez publiczność i krytykę na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni Lęk wysokości zaimponował widzom nie tylko znakomitym aktorstwem (Marcina Dorocińskiego i Krzysztofa Stroińskiego wspiera laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego – Magdalena Popławska), ale także dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach stroną wizualną. Twórcy powoli ujawniają tajemnice bohatera za sprawą wirtuozerskiego montażu scen współczesnych i zaskakujących retrospekcji autorstwa Jarosława Barzana (Ciało, Testosteron, Lejdis), wysmakowanych zdjęć Piotra Niemyjskiego (Oda do radości, Nie opuszczaj mnie), za które zdobył specjalne wyrożnienie jury 60. Miedzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mannheim-Heidelberg oraz nagrodzonej na festiwalu w Gdyni charakteryzacji Janusza Kalei.
Życie bez miłości jest szaleństwem.
{youtube}wp3WwrHz9wU{/youtube}
Tytuł oryginału: Lęk wysokości
Reżyseria: Bartosz Konopka
Scenariusz: Bartosz Konopka, Piotr Borkowski
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012
Gatunek: dramat, psychologiczny
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 100 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Wichrowe Wzgórza (od 20 kwietnia)
Wichrowe Wzgórza to brytyjski melodramat z 2011 roku w reżyserii Andrei Arnold (ma w dorobku nagradzane filmy Red Road i Fish Tank). Jest to już kolejna adaptacja najsłynniejszej powieści Emily Brontë. Światowa premiera filmu nastąpiła w 2011 roku podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film został zakwalifikowany do Konkursu Głównego. Polska premiera nastąpiła wiosną 2012 roku.
Wydane po raz pierwszy w 1847 roku Wichrowe wzgórza autorstwa Emily Brontë są opowieścią o wielkiej i niszczącej sile namiętności. Catherine Earnshaw, panna z dobrego domu, kocha z wzajemnością Heathcliffa, człowieka niższego stanu. Niestety, młodzi właśnie ze względu na konwenanse nie mogą wziąć ślubu. Ich niespełnione uczucie wywoła lawinę tragicznych wydarzeń.
Autorką scenariusza jest Olivia Hetreed. Produkcją zajęli się Robert Bernstein, Kevin Loader i Douglas Rae. Za kostiumy odpowiada Steven Noble. Zdjęcia do filmu były realizowane w Yorkshire. W główną postać Cathy Earnshaw wcieliła się Kaya Scodelario. Heathcliffa wykreował natomiast James Howson.
W pozostałych rolach wystąpili: Oliver Milburn jako Pan Linton, Nichola Burley jako Izabela Linton, James Northcote jako Edgar Linton, Amy Wren jako Franciszka Earnshaw, Steve Evets jako Józef, Paul Hilton jako Pan Earnshaw.
{youtube}E0TkAB6LlJc{/youtube}
Tytuł polski: Wichrowe wzgórza
Tytuł oryginału: Wuthering Heights
Reżyseria: Andrea Arnold
Scenariusz: Andrea Arnold, Olivia Hetreed
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012
Gatunek: dramat, melodramat, romans
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 129 min
Przedział wiekowy: od b/o lat
Kajinek (od 20 kwietnia)
Pierwsze lata po upadku socjalizmu w Czechach. Przestępczość rośnie dramatycznie. Bandyci korumpują celników, sędziów i policję.
Jednym z najbardziej znanych przestępców jest Kajinek – potrafi dokonać każdej kradzieży i uciec z każdego więzienia. Ale wszystko do czasu. Pewnego razu zadziera z niewłaściwą osobą…
Młoda i ambitna adwokatka pragnie udowodnić, że Kajinek został wrobiony w podwójne morderstwo. Wierzy jej opinia publiczna oraz media.
Ale to za mało – sąd wciąż odmawia wznowienia procesu. Film jest oparty na prawdziwej historii.
{youtube}E-ITRP5uvJ0{/youtube}
Tytuł oryginału: Kajinek
Reżyseria: Petr Jakl
Scenariusz: Petr Jakl, Marek Dobes
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012
Gatunek: akcji, dramat, kryminał
Kraj produkcji: Czechy
Czas trwania: 118 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
She Monkeys (od 20 kwietnia)
She Monkeys to współczesny western o władzy, kontroli, napięciu seksualnym i zawiłościach dorastania.
Spotkanie głównych bohaterek – Emmy i Cassandry – rozpoczyna relację pełną fizycznych i psychicznych wyzwań, prowadzi do gry bliskości, sił i wytrzymałości, a wreszcie do przemocy.
Film był wielokrotnie nagradzany m.in. na Tribeca Festival i Festiwalu w Goteborgu, a niedawno otrzymał także prestiżową nagrodę Złotego Żuka za Najlepszy Film i Najlepszą Reżyserię, przyznawane przez Szwedzki Instytut Filmowy.
She Monkeys is a modern western about power, sex, and creatures.
{youtube}pqLKeWzBbgs{/youtube}
Tytuł polski: She Monkeys
Tytuł oryginału: Apflickorna
Reżyseria: Lisa Aschan
Scenariusz: Lisa Aschan, Josefine Adolfsson
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012
Gatunek: dramat, sportowy
Kraj produkcji: Szwecja
Czas trwania: 83 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Minister (od 20 kwietnia)
W środku nocy francuskiego ministra transportu – Bertranda Saint-Jeana (Oliver Gourmet – Chłopiec na rowerze, Nic do oclenia i Czarna Wenus) budzi jego sekretarka. Do rowu w ośnieżonych Ardenach wpadł autobus z dziećmi. Jest kilka śmiertelnych ofiar. Minister nie ma wyjścia, musi jechać na miejsce tragedii.
W ten sposób polityk uruchamia szalony wir nieoczekiwanych zdarzeń, które wymagają szybkich i przemyślanych decyzji. Aby przetrwać w brutalnym świecie polityki, trzeba działać strategicznie, bez względu na potencjalne konsekwencje. Minister z jednej strony stara się zachować twarz, musi jednak bronić jednocześnie własnych interesów i pozycji. Do jakich poświęceń jest zdolny? Jak długo utrzyma się na najwyższym szczeblu władzy? Czy będzie musiał złamać zasady i poświęcić lojalność gdy przyjdzie zmierzyć się z przeciwnikiem w rządzie?
Minister to polityczny thriller ukazujący brutalne mechanizmy władzy i kulisy polityki. Film otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes i dziewięć nominacji do Cezara we wszystkich kategoriach.
{youtube}_ToJkquIyq8{/youtube}
Tytuł polski: Minister
Tytuł oryginału: L’ Exercice de l’Etat
Reżyseria: Pierre Schöller
Scenariusz: Pierre Schöller
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012
Gatunek: dramat, komedia
Kraje produkcji: Belgia, Francja
Czas trwania: 115 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Facet do dziecka (od 20 kwietnia)
Facet do dziecka to amerykańska komedia z 2012 roku z Jonah Hillem w roli głównej. Reżyserią obrazu zajął się David Gordon Green. Scenariusz przygotowali Brian Gatewood oraz Alessandro Tanaka. Muzykę skomponowali Jeff McIlwain i David Wingo, za produkcję odpowiadają: Donald J. Lee Jr., Michael De Luca, Lisa Muskat.
Film przedstawia historię studenta zawieszonego w obowiązkach na cały semestr. Bohater, spędzający bezczynne miesiące z samotną matką, zgadza się pilnować przez jeden wieczór dzieci sąsiada – dwóch chłopców i szaloną 8-latkę. Wkrótce bohater odkrywa, że praca babysittera może obfitować w emocjonujące wyzwania. Zadanie okaże się trudniejsze niż się spodziewał. Bohater postanawia zaoferować swym podopiecznym rozrywki, których długo nie zapomną.
W filmie Facet do dziecka wystąpili: Jonah Hill jako Noah Griffith, Ari Graynor – Marisa Lewis, Sam Rockwell – Karl, J. B. Smoove – Julio, Method Man – Jacolby, Max Records – Slater Pedulla, Landry Bender – Blithe Pedulla.
Najgorszy. Opiekun. Świata.
{youtube}IgEEkw7uRGg{/youtube}
Tytuł polski: Facet do dziecka
Tytuł oryginału: The Sitter
Reżyseria: David Gordon Green
Scenariusz: Alessandro Tanaka, Brian Gatewood
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 81 min
Przedział wiekowy: od 18 lat
Rec 3: Geneza (od 20 kwietnia)
Rec 3: Geneza (ang. [REC]3: Genesis) to trzecia część hiszpańskiej serii horrorów z gatunku „zombie-movie” z 2012 roku. Film wyreżyserował Paco Plaza, który był współreżyserem pierwszych dwóch części. Scenariusz napisali Paco Plaza oraz Luis Berdejo. Rec to przy okazji seria filmów grozy, która otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, a wraz z Sierocińcem zapoczątkowała ogólnoświatową modę na hiszpańskie horrory.
W trzeciej części filmu, zaraza, która spustoszyła starą kamienicę w Barcelonie, pomimo kwarantanny, wydostaje się na miasto. Pech chce, że wirus dostaje się m.in. na wesele, gdzie zaczynają rozgrywać się dantejskie sceny. Panna młoda (Leticia Dolera) rozpoczyna desperacką walkę o przetrwanie.
Miłośnicy pierwszych dwóch części filmu nie będą zawiedzeni. Podczas gdy pierwsze dwie części toczyły się w zalanych półmrokiem, zamkniętych pomieszczeniach, trzecia odsłona cyklu straszyć będzie częściowo w blasku słońca. Jak zapowiedzieli producenci, Rec 3 jest po części sequelem, a po części prequelem.
W rolach głównych wystąpili: Leticia Dolera jako Clara, Diego Martín – Koldo, Alex Monner – Adrián, Claire Baschet – Natalie, Mireia Ros – Menchu, Ismael Martínez – Rafa, Emilio Mencheta – Víctor, Ana Isabel Velasquez – Wendy, Blai Llopis – Quiquín, Itziar Castro.
{youtube}Ou1J1YMtWGY{/youtube}
Tytuł polski: Rec 3: Geneza
Tytuł oryginału: [REC]3 Genesis
Reżyseria: Paco Plaza
Scenariusz: Paco Plaza, Luis Berdejo
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 20 kwietnia 2012
Gatunek: dramat, horror
Kraj produkcji: Hiszpania
Czas trwania: 80 min
Przedział wiekowy: od 18 lat
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.