Uwielbiamy się bać. Fascynuje nas to, co nieznane i niesamowite, intryguje niewyjaśnione i tajemnicze.

Wychodząc naprzeciw naturalnej ludzkiej skłonności ku rzeczom mrocznym, groźnym i niepojętym, Piotr Małyszko proponuje nam coś, co z pewnością rozbudzi apetyty u każdego czytelnika spragnionego nadzwyczajnych doznań i mocnych wrażeń.

Podróże z dreszczykiem to oryginalny przewodnik turystyczny, którego motywem przewodnim są miejsca słynące z zagadkowych wydarzeń, mrocznych tajemnic, ponurych legend, niesamowitych zjawisk oraz owianych złą sławą postaci. Autor zabiera czytelnika na fantastyczną wyprawę śladem miejsc emanujących magiczną mocą niewyjaśnionego pochodzenia będących dziełem natury (Uluru – święta skała Aborygenów; Wisząca Skała, w obrębie której czas staje w miejscu; Ślęża – miejsce kultu pogańskich plemion; Łysa Góra, gdzie na sabat zlatywały się czarownice; świątynia Apollina w Delfach) oraz tych naznaczonych tragedią, będących świadkami przerażających wydarzeń (Wybrzeże Szkieletów w Namibii, Pompeje i Herkulanum zasypane popiołami z Wezuwiusza), jak również takich, w których zaobserwowano oddziaływanie sił wymykających się racjonalnym wyjaśnieniom i przeczących prawom fizyki (Trójkąt Bermudzki, Barbados i trumny z grobowca rodziny Chase’ów, Wir Oregoński). Poznamy zagadkowe, pradawne budowle od stuleci rozpalające ludzką wyobraźnię (Stonehenge, Machu Picchu, piramidy w Gizie, Hypogeum na Malcie) oraz miejsca skrywające niewyjaśnione po dziś dzień tajemnice (twierdza katarów Montsegur, Wyspa Wielkanocna). Kolejnym frapującym aspektem lektury jest możliwość zgłębiania sekretów postaci cieszących się złą sławą – czy to w wymiarze lokalnym, jak np. Biała Dama z niedzickiego zamku, czy też masowym, jak hrabia Dracula, Elżbieta Batory czy Latający Holender. Na kartach przewodnika spotkamy całą galerię duchów i zjaw oraz zwiedzimy nawiedzane przez nie miejsca (korowód duchów w londyńskiej Tower, pokutnica z Grodna), a także całe mnóstwo stworzeń od dawna królujących w zbiorowej wyobraźni (Yeti, Nessie, Minotaur, Golem, łęczycki Boruta), legendy, jakie wokół nich narosły oraz miejsca z nimi związane.

Podróże z dreszczykiem to nie tylko nadzwyczajny tematyczny przewodnik, ale jednocześnie starannie dopracowany, cieszący oko wysmakowaną szatą graficzną album zawierający całe mnóstwo przepięknych, klimatycznych fotografii silnie oddziałujących na czytelniczą wyobraźnię. Są one rewelacyjnym uzupełnieniem przewodnika, nieodparcie kuszącym i skutecznie zachęcającym do bliższego zapoznania się z jego treścią. Jej oszałamiająca różnorodność, rozpiętość tematyczna oraz czasowo – przestrzenna z pewnością zaintryguje każdego czytelnika, zainspiruje do planowania podróży lub też po prostu do pogłębiania znajomości wątków, które szczególnie zwróciły naszą uwagę. Jako że autor pisze zarówno o miejscach bardzo popularnych, jak i tych mniej znanych, rodzimych oraz zagranicznych, jestem przekonana, że ta barwna różnorodność stanowić będzie wystarczającą gwarancję nie tylko czytelniczej satysfakcji, ale i niezapomnianych wrażeń.

Publikacja zawiera istne zatrzęsienie przeróżnych ciekawostek i anegdot, interesująco podanych mitów i legend, naukowych oraz pseudonaukowych hipotez, a poza tym garść praktycznych informacji turystycznych (kwestia dojazdu, ceny biletów, itp.). Napisana jest przystępnie, a zarazem z pasją i zaraźliwym entuzjazmem, który sprawia, że w trakcie lektury nie tylko przeszywa Was raz po raz dreszcz emocji, ale też macie ochotę natychmiast zerwać się z fotela i zacząć się pakować w podróż w któreś z opisanych miejsc.

Nie mogłabym nie wspomnieć o wyjątkowo atrakcyjnej cenie tego oryginalnego przewodnika. Staranne i dopracowane do ostatnich szczegółów albumy Wydawnictwa Publicat nie tylko zachwycają swoją szatą graficzną, ale też sugerują cenę co najmniej dwukrotnie wyższą – Podróże z dreszczykiem nie są wyjątkiem. Jestem przekonana, że zarówno cena, jak i strona wizualna oraz merytoryczna mile i pozytywnie Was zaskoczą. Ten album z pewnością okaże się trafionym i nietuzinkowym prezentem dla każdego, niezależnie od płci i wieku, a także rewelacyjną propozycją na spędzenie niezapomnianych wakacji – oczywiście z dreszczykiem…
 
Moja ocena: 5/5

Autor: Piotr Małyszko
Tytuł: Podróże z dreszczykiem
Wydawnictwo: Publicat
Data wydania: 2012
Liczba stron: 255
Okładka: twarda
Gatunek: przewodnik

 

Tekst pierwotnie ukazał się na blogu Autorki: Zwiedzamwszechswiat.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *