Zapraszamy Was do zapoznania się z premierami tego tygodnia!

Przetrwanie (od 23 marca)

Przetrwanie to amerykański film fabularny z 2012 w reżyserii Joe Carnahana. Scenariusz stworzony został na podstawie opowiadania Ghost Walker przez Joe Carnahana oraz Iana Mackenzie Jeffersa. Muzykę skomponował Marc Streitenfeld.

Przetrwanie to opowieść o grupie mężczyzn, pracujących przy rurociągach na Alasce, którzy w drodze powrotnej do domu rozbijają się samolotem. Na miejscu ginie 117 pasażerów, a tylko ośmiu udaje się przeżyć. Na skutym lodem odludziu, bez kontaktu ze światem, bez ciepłej odzieży i jedzenia każdy z nich musi się zmierzyć z siłami natury i samym sobą.

Uznani za zaginionych, ścigani przez stado wygłodniałych wilków, nie mieliby żadnych szans na przetrwanie, gdyby nie jeden z nich, Ottway. Jeszcze wczoraj chciał umrzeć, dziś będzie walczył, by przeżyć za wszelką cenę, a wszystko dla pewnej kobiety. W głównej roli Ottway’a występuje Liam Neeson, który miał już okazję współpracować z Carnahanem przy okazji filmowej wersji serialu Drużyna A.

Film wyprodukowali Jules Daly, Joe Carnahan, Ridley Scott, Mickey Liddell. W obrazie poza Neesonem wystąpili: Dallas Roberts jako Hendrick, Frank Grillo jako Diaz, Dermot Mulroney jako Talget, Nonso Anozie jako Burke, Joe Anderson jako Flannery, Ben Bray jako Hernandez, James Badge Dale jako Lewenden.

{youtube}4we6WmgapYI{/youtube}

Tytuł polski: Przetrwanie
Tytuł oryginału: The Grey
Reżyseria: Joe Carnahan
Scenariusz: Joe Carnahan, Ian Jeffers
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 marca 2012
Gatunek: akcji, dramat, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 117 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

 

igrzyskaIgrzyska śmierci (od 23 marca)

Igrzyska śmierci to dramat science-ficion z 2012 roku w reżyserii Gary’ego Rossa. Scenariusz napisali Gary Ross, Suzanne Collins oraz Billy Ray. Muzykę skomponowali James Newton Howard i T-Bone Burnett.

Igrzyska śmierci to adaptacja bestsellerowej powieści Suzanne Collins, która przez ponad 100 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa. Prawa do jej publikacji zostały sprzedane do 38 krajów, gdzie do druku przygotowano ponad 3 mln książek. Igrzyska śmierci porównywane są na całym świecie do sagi Zmierzch. W planach jest ekranizacja dwóch pozostałych części trylogii – W pierścieniu ognia oraz Kosogłos.

Obraz Igrzyska śmierci przedstawia wydarzenia z przyszłości. Nie ma już Stanów Zjednoczonych – zamiast nich na terenach Ameryki Północnej powstaje państwo Panem. Władze stolicy zmuszają podległe rejony do corocznej „daniny” w postaci chłopca i dziewczyny pomiędzy dwunastym a osiemnastym rokiem życia. Ofiary muszą brać udział w transmitowanym przez telewizję turnieju na śmierć i życie.

Bohaterem Igrzysk zostaje ostatnia osoba, która utrzyma się przy życiu. W przeciwieństwie do przeszkolonych zawodników, Katniss (Jennifer Lawrence) zdana jest wyłącznie na własne instynkty oraz przewodnictwo byłego mistrza (Woody Harrelson). Jeśli kiedykolwiek ma zobaczyć jeszcze rodzinny Dystrykt 12, musi dokonać rzeczy niemożliwych.

W filmie wystąpili również: Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Lenny Kravitz, Stanley Tucci, Donald Sutherland. Film wyprodukowali Jon Kilik, Nina Jacobson oraz Suzanne Collins.

Świat będzie patrzył…

{youtube}RdUcRBwSFJ4{/youtube}

Tytuł polski: Igrzyska śmierci
Tytuł oryginału: The Hunger Games
Reżyseria: Gary Ross
Scenariusz: Suzanne Collins, Gary Ross
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 23 marca 2012
Gatunek: akcji, dramat, s-f, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 117 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

 

rajnaziemiRaj na ziemi (od 23 marca)

Raj na ziemi to amerykańska komedia w reżyserii Davida Waina. Scenariusz napisali David Wain i Ken Marino. Produkcją zajęli się: Judd Apatow, Ken Marino, Paul Rudd oraz David Wain. Muzykę do filmu skomponował Craig Wedren.

Komedia przedstawia historię małżonków znudzonych życiem w Nowym Jorku. Żądni nowych wrażeń bohaterowie postanawiają zamieszkać w hipisowskiej komunie. Film skupia się na idei funkcjonującej współcześnie komuny. Opowiada o ludziach, którzy usiłują stawić czoła ludzkiej naturze, ale ostatecznie im się to nie udaje.

George (Paul Rudd) i Linda (Jennifer Aniston) to mieszkańcy Manhattanu. Pewnego dnia George zostaje zwolniony z pracy, a projekt filmu dokumentalnego Lindy odrzucony. Szybko okazuje się, że małżeństwo nie jest już w stanie utrzymać drogiego mini-loftu w West Village i stają przed jedyną możliwą opcją: muszą spakować się, wyruszyć na południe i zamieszkać w Atlancie z bratem George’a, Rickiem.

Podczas podróży do Atlanty, George i Linda trafiają do Elysium, idylicznej komuny zaludnionej przez wyjątkowo kolorowe postaci. Po spędzeniu pełnej przygód nocy wśród członków komuny, George i Linda decydują się spróbować nowego życia i zaczynają zastanawiać się nad tym, jak tak naprawdę powinni spędzić resztę życia.

Zostaw wszystko i znajdź raj na ziemi.

{youtube}u__A-5FWHs0{/youtube}

Tytuł polski: Raj na ziemi
Tytuł oryginału: Wanderlust
Reżyseria: David Wain
Scenariusz: Ken Marino, David Wain
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 23 marca 2012
Gatunek: komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 98 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

marthaMartha Marcy May Marlene (od 23 marca)
 
Martha Marcy May Marlene to amerykański niezależny dramat psychologiczny z 2011 roku, w reżyserii i według scenariusza Seana Durkina. Światowa premiera filmu nastąpiła 21 stycznia 2011 roku w trakcie 27 Sundance Film Festiwal. Z kolei polska premiera filmu nastąpiła 8 października 2011 roku, podczas 27 Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Bohaterką filmu jest młoda, dwudziestokilkuletnia kobieta (Elizabeth Olsen w swojej pierwszej poważnej roli), której udaje się uciec z groźnej sekty. Po dwóch latach milczenia wraca ona na łono swojej mikro-rodziny, którą tworzy jej siostra Lucy (Sarah Paulson) z mężem (Hugh Dancy).

Zdezorientowanemu małżeństwu dziewczyna wyjaśnia, że przez cały ten czas żyła w górach z chłopakiem. Gdy ten źle ją potraktował zdecydowała się wrócić. Jednak Martha kłamie. Młodsza siostra Lucy właśnie uciekła od sekty, w której spędziła dwa lata. Po powrocie do domu dziewczyna próbuje na nowo ułożyć sobie życie, jednak każdego dnia dręczą ją bolesne wspomnienia i lęki.

U boku Elizabeth Olsen wystąpili m.in. Hugh Dancy, John Hawkes, Sarah Paulson oraz Brady Corbet. Muzykę do filmu skomponowali Daniel Bęsi oraz Saunder Jurriaans. Za produkcję odpowiadają Chris Maybach, Josh Mond, Patrick Cunningham i Antonio Campos.

{youtube}kKUdbbkY3Gc{/youtube}

Tytuł oryginału: Martha Marcy May Marlene
Reżyseria: Sean Durkin
Scenariusz: Sean Durkin
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 23 marca 2012
Gatunek: dramat, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 102 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

samotnoscSamotność liczb pierwszych (od 23 marca)

Samotność liczb pierwszych jest ekranizacja bestsellerowej książki autorstwa Paola Giordano o tym samym tytule.

Mattia i Alice. Ich losy splatają się w typowych, szkolnych okolicznościach. Każde z nich nosi w sobie traumę z dzieciństwa, która uniemożliwia im normalne funkcjonowanie wśród rówieśników. Choć wiele do siebie czują, nie potrafią tego wyrazić.

Przez lata, wchodząc w dorosłość, rozpoczynając karierę czy zakładając rodzinę, na przemian zbliżają się do siebie i oddalają. Są bowiem jak tytułowe liczby pierwsze – oddzielone cyfrą parzystą, która nie pozwala im złączyć się na zawsze.

Film nagrodzono m. in. Złotym Globem dla Fabio Cianchettiego za najlepsze zdjęcia oraz nagrodą w Wenecji dla najlepszej aktorki dla Alby Rohrwacher.

{youtube}fvxewBm1nI8{/youtube}

Tytuł polski: Samotność liczb pierwszych
Tytuł oryginału: Solitudine dei numeri primi, La
Reżyseria: Saverio Costanzo
Scenariusz: Saverio Costanzo
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 23 marca 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Francja, Niemcy, Włochy
Czas trwania: 118 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

ostatnia-miloscOstatnia miłość na Ziemi (od 23 marca)

Ostatnia miłość na Ziemi to połączenie zmysłowego romansu i kina katastroficznego. Ten film z 2011 roku wyreżyserował David Mackenzie, autor filmu Młody Adam. Obraz wyprodukowano w Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji i w Niemczech. Muzykę skomponował Max Richter.

W rolach głównych wystąpili Ewan McGregor (Debiutanci, Autor widmo) i Eva Green (Casino Royale). Wcielili się w nieznajomych, Michaela i Susan, którzy spotykają się przypadkowo i szaleńczo w sobie zakochują. Susan jest naukowcem, Michael z kolei szefem kuchni.

Wkrótce świat stanie w obliczu tajemniczego zagrożenia, mogącego być końcem ludzkości. Ludzie zapadają na dziwną chorobę, która w pierwszej kolejności wpływa na emocje, a następnie atakuje zmysły. W filmie zagrali także Connie Nielsen jako Jenny, Stephen Dillane – Samuel, Ewen Bremner – James, Kathryn Engels – Narrator.

Ostatnia miłość na Ziemi zadebiutowała na festiwalu w Sundance w 2011 roku, gdzie stała się jednym z najbardziej dyskutowanych tytułów. Obraz zdobył także prestiżową nagrodę – najlepszy brytyjski film roku na festiwalu w Edynburgu.

Najlepszy brytyjski film roku.

{youtube}a9CKxgLnlYo{/youtube}

Tytuł polski: Ostatnia miłość na Ziemi
Tytuł oryginału: Perfect Sense
Reżyseria: David Mackenzie
Scenariusz: Kim Fupz Aakeson
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 23 marca 2012
Gatunek: dramat, melodramat, romans
Kraje produkcji: Dania, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania
Czas trwania: 92 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

elenaElena (od 23 marca)

Władimir i Elena – starsze małżeństwo – mieszkają w luksusowym apartamencie w Moskwie. Ich wzajemne relacje przypominają układ. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno: on ma pieniądze, ona zapewnia mu opiekę.

Pewnego dnia, gdy Władimir trafia do szpitala, uświadamia sobie, że jego dni są policzone. Postanawia zapisać cały majątek córce pozostawiając Elenie wyłącznie comiesięczną dożywotnią pensję.

Brak perspektyw na finansową pomoc dla syna z pierwszego małżeństwa z nieśmiałej i poddanej żony zmienia Elenę w zdeterminowaną i zdolną do wszystkiego kobietę. W jej głowie rodzi się tragiczny plan, który na zawsze zmieni życie całej rodziny…

Elena to najnowszy film znanego rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa (Powrót, Wygnanie). Film otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Un Certain Regard na festiwalu w Cannes oraz był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Najlepsza aktorka europejska”. Autorem ścieżki dźwiękowej do filmu jest Philip Glass.

{youtube}XNpOss1tLzM{/youtube}

Tytuł oryginału: Elena
Reżyseria: Andriej Zwiagincew
Scenariusz: Oleg Negin
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 23 marca 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Rosja
Czas trwania: 109 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *