Kobieto! puchu marny! ty, wietrzna istoto! tak pisał Adam Mickiewicz w Dziadach. Dawno to było, fakt. Życie było inne, problemy, bolączki, kobiety także. Gdyby nasz wieszcz narodowy miał szansę poznać bohaterki recenzowanej przeze mnie książki One za tym stoją Aleksandry Boćkowskiej, dziennikarki i redaktorki związanej z ELLE, wcześniej zaś z Gazetą Wyborczą, Newsweekiem i miesięcznikiem Pani), te słowa prawdopodobnie nigdy nie przeszłyby mu przez gardło. Dlaczego? Bo te osiem kobiet, których wysłuchałam z wielkim zainteresowaniem, to niezwykle silne osobowości, z naręczem nagród, sukcesów i satysfakcji, mogące być przykładem dla każdej z nas. Bo żyjąc z pasją i w zgodzie z samą sobą, realizując swoje marzenia, stawiając sobie wysokie wymagania, jesteśmy szczęśliwe i możemy robić jeszcze więcej.

Za przykład niech posłużą te oto wspaniałe panie, które opowiedzą o sobie same, a także udzielą głosu swoim rodzinom, przyjaciołom, współpracownikom, a nawet przeciwnikom:

Agnieszka Kręglicka – jest piękną, kreatywną, otwartą na ludzi kobietą. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, a ma czym, jest bowiem znaną i cenioną restauratorką. I choć podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, ona od dwudziestu lat prowadzi razem z powodzeniem z własnym bratem sześć restauracji. Mimo że jej życie zdaje się być niekończącym się pasmem sukcesów, ma za sobą także porażki. Ta największa to utrata ciąży.

Anna Streżyńska – prezeska Urzędu Komunikacji Elektronicznej w latach 2006-2012. Zawsze robiła na mnie piorunujące wrażenie. Z ogromną przyjemnością poszłabym z tą panią na kawę i poznała ją bliżej. Opowiada o sobie sama na łamach tej książki. Jest niezwykle odważna i bezkompromisowa, kompetentna, oddająca się całą sobą pracy (nawet na szpitalnym łóżku, gdy jej stan jest poważny). Trudna w przyjaźni. Obdarzona dziewczęcą urodą, śliczna gaduła. Sprawia wrażenie osoby kruchej, a mocna jest jak skała.

Beata Stasińska – kobieta skazana na literaturę. Bez niej nie byłoby wielu fantastycznych książek na naszym rynku. Sprawia wrażenie osoby chłodnej, doskonale wiedzącej czego chce. Ma intuicję, trudny charakter i feministyczne poglądy. Cieszy mnie jej powrót do Wydawnictwa W.A.B., bo oznacza kolejne świetne pozycje w mojej biblioteczce.

Kayah – bardzo przystępna, zwyczajna jak tysiące innych kobiet. Zero pozy, zero gwiazdorstwa. Dla wielu trendsetterka, choć jak przyznaje kupuje ubrania w sieciówkach. Dbająca o swoją prywatność i wytaczająca procesy tabloidom. Kobieta odważna, idąca z duchem czasu, mająca intuicję. Miała depresję poporodową, ponosiła koszty nieobecności w domu (nie widziała pierwszych kroków swego syna), nie była przygotowana do roli matki, kocha swego Rocha ponad wszystko. Dba o środowisko, swoją duchowość i wierzy w „efekt motyla”. Chce spłacić dług wdzięczności, dając szansę debiutantom w swojej wytwórni płytowej.

Ewa Wanat – wyczulona na sprawy społeczne i wolność słowa. Redaktor naczelna Radia TOK FM. Silna, odważna i bezkompromisowa. Ma za sobą kilka związków, nie planuje dzieci. Lewicowa feministka. Wyznała publicznie, iż była ofiarą molestowania seksualnego w dzieciństwie.

Irmina Kubiak – piękna, uśmiechnięta, emanująca ciepłem. Twórczyni FashionPhilosophy Fashion Week Poland, pracująca z mężem, Jackiem Kłakiem od lat. Prze do przodu, choć jest wrażliwa na krytykę. Budzi do życia moje miasto Łódź i za to jestem jej ogromnie wdzięczna.

Agnieszka Odorowicz – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, mieszkająca w mieszkaniu po Hance Bielickiej. Wiele osób nie chce o niej mówić, nie zawsze pozytywnie oceniana. Ma swoje zdanie, jest niezależna i idzie własną drogą.

Beata Stelmach – pracująca w zawodach uznawanych za męskie i osiągająca w nich sukcesy. Matka, mająca świetny kontakt ze swoim dorosłym już synem. Obecnie wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, walcząca o równe traktowanie kobiet i mężczyzn.

Wszystkie przedstawione przez panią Aleksandrę Boćkowską kobiety mają pasję, charyzmę, energię i siłę. Niektóre są matkami w związkach małżeńskich, inne to singielki. Każda z nich ma swoją wizję świata, o którą walczy i w którą przede wszystkim wierzy. Wszystkie wymagają od siebie bardzo dużo, często są z siebie niezadowolone, ale zawsze dążą do doskonałości i nie poddają się bez walki.

One za tym stoją to świetna publikacja dokumentująca siłę współczesnych polskich kobiet, ich determinację, możliwość odnoszenia sukcesów, podnoszenia się po porażce, godzenia życia rodzinnego z zawodowym. Ich zewnętrzne piękno jest wynikiem wewnętrznego pokoju, jaki w sobie noszą, i dowodem na to, że sukces może nosić także spódnicę. Sukces nie jednostki, a wielu, bo dzięki każdej z nich zmienia (lub zmieniła) się nasza polska, tak często szara i smutna rzeczywistość. Bez wątpienia mogą być inspiracją. Ich szczere wyznania, świetna atmosfera wytworzona przez Boćkowską sprawia, że wszystkie wydają nam się bliskie, a lektura tej książki jest niczym sympatyczne spotkanie przy aromatycznej filiżance kawy i pięknie pachnącym domowym cieście w gronie przyjaciółek. Polecam – nie tylko paniom!

Ocena: 5/6

Autorka: Aleksandra Boćkowska
Tytuł: One za tym stoją
Data wydania: 2012
Wymiary: 145×205
Liczba stron: 224
Oprawa: twarda
Wydawca: Wydawnictwo MG
ISBN: 978-83-7779-064-9                     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *