Urodził się 14 marca 1933 roku w Londynie jako Maurice Joseph Micklewhite. Choć nazwisko Micklewhite wydaje się mieć wiele uroku, jego właściciel musiał uznać je za mało medialne, bo rozpoczynając karierę aktorską, zmienił imię i nazwisko na Michael Scott. Gdy okazało się, że inny aktor nazywa się tak samo, ponownie zmienił nazwisko – tym razem na Caine.

I oto jest: Michael Caine, wybitny i bardzo lubiany przez publiczność brytyjski aktor, który wystąpił w ponad 100 filmach (m. in. Incepcja, Mroczny rycerz, Pojedynek, Prestiż, Batman: Początek, Orzeł wylądował, Wbrew regułom, Spóźniony bohater, Edukacja Rity, Czwarty protokół, Parszywe dranie, Hannah i jej siostry, Detektyw), w wielu z nich kreując niezapomniane postacie. Jest jednym z dwóch aktorów, którzy byli nominowani do nagrody Oscara (w kategorii aktor pierwszoplanowy lub aktor drugoplanowy) w każdym dziesięcioleciu od 1960 do 2000 roku (drugim jest Jack Nicholson). Zdobył dwa Oscary w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy: pierwszego otrzymał w roku 1986 za rolę w filmie Hannah i jej siostry, drugiego w 1999 za rolę w filmie Wbrew regułom. Dziewięciokrotnie był nominowany do Złotego Globu; otrzymał trzy statuetki za filmy: O mały głos (1998), Kuba Rozpruwacz (1988), Edukacja Rity (1983).

Na dużym ekranie zadebiutował w 1956 roku, jednak popularność przyniósła mu dopiero dziesięć lat później główna rola w dramacie Alfie. Jego występ doceniono m. in. nominacjami do Oscara i Złotego Globu. Status gwiazdy zyskał dzięki udziałowi w filmach opowiadających o przygodach szpiega Harry’ego Palmera, którego pokochała światowa publiczność.

Jest aktorem wszechstronnym. Znakomicie sprawdza się zarówno w rolach dramatycznych jak i komediowych czy sensacyjnych. Jego kunszt aktorski doceniła w 2000 roku królowa Elżbieta II, nadając mu tytuł szlachecki.

Ma brata Stanleya oraz przyrodniego brata Davida. Dwukrotnie żonaty, pierwszy raz z Patricią Haines (w latach 1955–1958), drugi z Shakirą Baksh (od 1973).

Michael Caine, choć jego wiek można już z powodzeniem nazwać podeszłym, jest tytanem pracy – wciąż występuje w filmach (w tym roku widzieliśmy go w filmie Podróż na Tajemniczą Wyspę a zobaczymy – w Mroczny rycerz powstaje; poprzednie lata też były dla niego pracowite). Ponadto także prowadzi sieć kilku restauracji. Nadal jest w dobrej formie aktorskiej.

Michael-Caine-3

Źródła: Wikipedia.org, Filmweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *