Czym jest origami*, wiemy niemal wszyscy, choć jesteśmy daleko od Japonii. Wiedzę tę zawdzięczamy, między innymi, Akirze Yoshizawie, znanemu japońskiemu twórcy origami, który podniósł je do rangi sztuki, był też ambasadorem kultury Japonii.

Akira Yoshizawa urodził się 14 marca 1911 roku w Kaminokawa (prefektura Tochigi). W wieku 13 lat Yoshizawa przeniósł się do Tokio, gdzie jednocześnie pracował w fabryce i uczył się w szkole wieczorowej. Prawdopodobnie to właśnie zajęcia z geometrii wpłynęły na to, że zaczął interesować się origami. W czasie II wojny światowej został powołany do Korpusu Medycznego, ale z powodu złego stanu zdrowia został zwolniony.

W roku 1951 został poproszony o utworzenie serii figurek „Znaki Zodiaku”. Od tego czasu jego prace były publikowane w magazynie Asahi Graf. Razem z Samem Randletem stworzył standardowy system symboli, używany podczas diagramowania figurek origami.

W 1983 roku cesarz japoński Hirohito odznaczył go Orderem Wschodzącego Słońca. Według szacunków z roku 1989, stworzył około 50 tys. modeli, z czego kilkaset wzorów zostało zamieszczonych w jego 18 książkach.

Zmarł w dniu swoich 94 urodzin, 14 marca 2005 roku w tokijskim szpitalu na zapalenie płuc.

14 marca 2012 roku Google uczciło 101 rocznicę jego urodzin (a jednocześnie – 7 rocznicę śmierci) specjalnym, okolicznościowym logo zwanym Doddle:

akirayoshizawa12-hp

*Origami – sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.

Akira Yoshizawa1

Źródło: Wikipedia.org

Oto niektóre z prac artysty:

akira22

Akira-Yoshizawa-origami-4

Akira-Yoshizawa-origami-5

Akira-Yoshizawa-origami-8

Akira-Yoshizawa-origami-9

Akira-Yoshizawa-origami-2

Akira-Yoshizawa-origami-1


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *