Ten tydzień jest wyjątkowo obfity w premiery filmowe, które powinny trafić w bardzo różne gusta. Są tu i światowe hity, i poruszające dramaty, i całkiem spora oferta walentynkowa, włączając w to nawet love story o… zombie.

Zapraszamy do zapoznania się z nowościami filmowymi tygodnia!

 Hugo i jego wynalazek (od 10 lutego)

11 nominacji do Oscara, Złoty Glob dla najlepszego reżysera i wiele innych, prestiżowych nagród – Hugo i jego wynalazek to film, który zdobył już wielkie uznanie krytyków i widowni.

Film zrealizowany na podstawie książki Briana Selznicka. Bohaterem jest Hugo-sierota mieszkający w korytarzach ukrytych w murach paryskiego dworca, gdzie jego życie zależy od zachowania anonimowości.

Kiedy jednak jego losy zazębiają się z życiem pewnej dziewczynki, Izabelle, kochającej książki oraz starca prowadzącego na dworcu sklepik z zabawkami, jego podziemne życie zostanie zagrożone.

Tajemniczy rysunek, notes, skradziony klucz, mechaniczny człowiek i ukryta wiadomość od nieżyjącego ojca Hugona to elementy tworzące szkielet tej pięknej historii.

{youtube}hC2scabD-us{/youtube}

Tytuł polski: Hugo i jego wynalazek
Tytuł oryginału: Hugo
Reżyseria: Martin Scorsese
Scenariusz: John Logan
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: familijny, fantasy, przygodowy
Produkcja: USA
Czas trwania: 127 min
Przedział wiekowy: b/o

 

artystaArtysta (od 10 lutego)

Trzy Złote Globy i dziesięć nominacji do Oscara – to tylko niektóre wyróżnienia dla filmu Michela Hazanaviciusa Artysta, który w polskich kinach pojawi się już 10 lutego. Nominacjami do nagród Akademii uhonorowani zostali oboje aktorzy grający główne role: obdarzony niebywałym wdziękiem Jean Dujardin (rocznik 1972) i pełna energii Bérénice Bejo (urodzona w 1976), o ogromnych, przyciągających uwagę oczach. Hazanavicius tak mówił o zaletach Dujardina: – Jean jest doskonały zarówno w zbliżeniach, które wymagają wyrazistej mimiki twarzy, jak i w dalekich planach, gdzie widać ekspresję całego ciała. A to naprawdę rzadkie połączenie. Chwalił także Bejo (prywatnie swoją żonę): – Ma w sobie tak w tym przypadku potrzebną świeżość, pozytywne nastawienie; po prostu emanuje z niej dobro.

Dujardin w ten sposób charakteryzował swego bohatera, gwiazdora niemego kina George’a Valentina: – Ciągle gra, jest człowiekiem widowiska. Chwilami staje się niejako swoim własnym obrazem, twarzą na plakacie. Ale powolutku jego pewność siebie i zadowolenie topnieją. Zaczyna się staczać. Na szczęście u jego boku pojawia się anioł. Na koniec nie jest już jedynie wizerunkiem, ale tylko i aż człowiekiem. Bejo przyznawała zaś, że bardzo polubiła graną przez siebie postać Peppy: – Akceptuje niemal wszystko, co jej oferują, ale czyni to z prawdziwym entuzjazmem i odnajduje w tym radość i zabawę, bo wierzy w siebie. nie ma w tym żadnej kalkulacji. Peppy jest dobra i ani na chwilę nie zapomina, skąd przybyła.

Artysta to budzący zachwyt krytyki i miłośników kina namiętny romans i sentymentalna podróż do złotego okresu kina. Film po mistrzowsku łączy klasyczną, czarno-białą poetykę ze zrozumieniem oczekiwań nowoczesnego widza. To akcja, śmiech i łzy oraz, mimo pozorów, wycieczka do niezwykle barwnego świata. Opowieść dzieje się pod koniec lat 20. XX wieku, w czasie przełomu dźwiękowego. Koniec kina niemego był równocześnie końcem karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności. Czy słynny aktor George Valentin (Dujardin) podzieli los „wielkich zapomnianych”? Czy płomienna miłość, która wybuchnie między nim a początkującą tancerką Peppy Miller (Bejo) zainspiruje go do walki o miejsce w świecie „nowego” Hollywood i ocali przed zapomnieniem oddanej kiedyś publiczności?

{youtube}3GSDlxgGik8{/youtube}

Tytuł polski: Artysta
Tytuł oryginału: The Artist
Reżyseria: Michel Hazanavicius
Scenariusz: Michel Hazanavicius
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: dramat, komedia,  romans
Produkcja: Belgia, Francja
Czas trwania: 100 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

gw1Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo (od 10 lutego)

Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace) to chronologicznie pierwsza część sagi Gwiezdne wojny. Obraz powstał w 1999 roku jako czwarty z kolei film tej kultowej serii. Film wyreżyserował sam George Lucas, twórca sagi. Muzykę skomponował John Williams, twórca muzyki także do Harry’ego Pottera, Indiany Jonesa czy tez Supermana. W 2012 roku produkcja doczekała się ponownej dystrybucji w kinach, tym razem w wersji trójwymiarowej.

Gwiezdne wojny, Imperium kontratakuje, Powrót Jedi oraz ich wersje specjalne gromadziły przed ekranami całe pokolenia widzów oferując im wszystko to, co stanowi o sile kina, chwile pełne napięcia, grozy i humoru, wielką przygodę i wspaniałą zabawę, opowieść o walce dobra ze złem i konflikcie między człowiekiem a techniką. Nic dziwnego, że pod koniec lat 90-tych Lucas postanowił nakręcić nową trylogię, opowiadającą o dzieciństwie Anakina Skywalkera, przyszłego Dartha Vadera.

Anakin (Jake Lloyd) poznaje swoje przeznaczenie i wyrusza w podróż, której tłem będzie galaktyka stojąca w obliczu konfliktu zagrażającego jej istnieniu. Darth Vader jest obiecującym dziewięciolatkiem o imieniu Anakin Skywalker, a Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) – młodym i ambitnym rycerzem Jedi. Historia zaczyna się gdy Rycerze Jedi ewakuują królową Padmé Amidalę (Natalie Portman) z jej planety Naboo. Ich uszkodzony statek ląduje na pustynnej planecie Tatooine. Mieszka na niej obdarzony niezwykłą mocą Anakin. Według Qui-Gona (Liam Nelson) to właśnie on jest wybrańcem który ma przywrócić równowagę mocy.

Gwiezdne wojny to nic innego jak współczesna baśń filmowa zrodzona siłą wyobraźni George’a Lucasa. Lucas wzbogacił swoją epicką opowieść, opartą na znanym z setek podań i mitów motywie odysei bohatera, o elementy zaczerpnięte z charakterystycznych dla amerykańskiej kultury masowej westernów i awanturniczych opowieści oraz legend o japońskich samurajach.

{youtube}U0rQVkE-uP4{/youtube}

Tytuł polski: Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo 3D
Tytuł oryginału: Star Wars: Episode I – The Phantom Menace 3D
Reżyseria: George Lucas
Scenariusz: George Lucas
Rok produkcji: 1999
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: przygodowy, s-f
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 136 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

zelaznaŻelazna dama (od 10 lutego)

Żelazna dama (The Iron Lady) to brytyjski dramat biograficzny, portret Margaret Thatcher, pierwszej i jedynej kobiety na stanowisku premiera w Zjednoczonym Królestwie. Jedna z najsłynniejszych i najbardziej wpływowych kobiet XX wieku, pojawiła się praktycznie znikąd, by przełamać barierę płci oraz klas społecznych i wybić się w zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Za reżyserię projektu odpowiada Phyllida Lloyd, a scenariusz napisali Abi Morgan i Michaela Hirsta. Dwukrotna zdobywczyni Oscara Meryl Streep, wielka gwiazda Hollywood, wcieliła się w byłą panią premier Wielkiej Brytanii (1979-90) – Margaret Thatcher. Muzykę skomponowali Clint Mansell i Thomas Newman.

Akcja rozgrywa się w roku 1982, w ciągu 17 dni poprzedzających wojnę o Falklandy. Trwający dwa i pół miesiąca konflikt zbrojny, zakończony zwycięstwem Wielkiej Brytanii, doprowadził do znacznego wzrostu popularności pani polityk i przyczynił się do jej reelekcji. Historia niejednokrotnie źle oceniała słuszność politycznych decyzji Margaret Thatcher. Czas pokaże, czy po premierze Anglicy docenią wreszcie rygorystyczne rządy Żelaznej Damy.

Perspektywa zapoznania się z historyczną rolą tej wyjątkowej kobiety była dla aktorki zarówno porażająca, jak i fascynująca. Starała się do roli podejść z żarliwością, zapałem i troską o szczegóły, które charakteryzowały Lady Thatcher. Streep specjalnie do roli nauczyła się naśladować nie znoszący sprzeciwu wzrok pani premier. Ponadto, smarowała usta tą samą szminką, dopasowała sobie fryzurę i przyozdobiła uszy perłowymi kolczykami.

Podczas 69 ceremonii wręczenie Złotych Globów Meryl Streep otrzymała nagrodę za najlepszą aktorkę w filmie dramatycznym.

{youtube}ovLOoVCA6tQ{/youtube}

Tytuł polski: Żelazna dama
Tytuł oryginału: The Iron Lady
Reżyseria: Phyllida Lloyd
Scenariusz: Abi Morgan
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: biograficzny, dramat, polityczny
Produkcja: Francja, Wielka Brytania
Czas trwania: 105 min
Przedział wiekowy: b/o

nieopuszczeI że cię nie opuszczę (od 10 lutego)

Rachel McAdams („O północy w Paryżu”) i Channing Tatum („Step Up – Taniec zmysłów”) w swym najnowszym filmie, „I że cię nie opuszczę” (na ekranach od 10 lutego), grają parę romantycznych kochanków, choć… już kilka lat po  ślubie. Jednak dramatyczne wydarzenia sprawiają, że ich miłość zostaje wystawiona na bardzo ciężką próbę. Producent Jonathan Glickman („Turysta”) tak tłumaczył podejście twórców filmu do tematu: – To opowieść pełna emocji, chwytająca za serce. Nie chcieliśmy jednak nakręcić po prostu melodramatu, ale  raczej film zbliżony klimatem do klasycznych opowieści miłosnych, jak „Love Story” czy „Tacy byliśmy” z Robertem Redfordem i Barbrą Streisand. Reżyser Michael Sucsy uzupełniał: – Poznajemy parę ludzi, którzy darzą się  głębokim uczuciem. Nagle zostają gwałtownie rozdzieleni. I muszą mozolnie odnaleźć drogę do siebie. Glickman zaznaczał jednak, że mimo iż film opowiada o kobiecie, która traci pamięć, postanowiono nie rezygnować z lekkości. – Nie baliśmy się wprowadzić elementów humoru – mówił.

Obok młodych gwiazd, na ekranie zobaczymy – w roli rodziców głównej bohaterki – uznanych aktorów starszego pokolenia: Jessicę Lange („Frances”, „Tootsie”, „Przylądek Strachu”) i Sama Neilla („Fortepian”, Martwa cisza”, „Zaklinacz koni”).

On kocha, lubi, a ona. zapomina. Młode małżeństwo bierze udział w zdarzeniu, które na zawsze odmieni ich życie. W jego wyniku śliczna Paige traci pamięć, a mąż staje się dla niej obcym mężczyzną. Leo musi sprawić, by żona po raz drugi zakochała się w nim. bez pamięci. Czeka ich druga pierwsza randka i drugi pierwszy pocałunek, więc nie obędzie się bez śmiechu i wzruszeń. Czy przysięga „i że cię nie opuszczę” odzyska swoją moc?

{youtube}_Pmg3_13erY{/youtube}

Tytuł polski: I że cię nie opuszczę
Tytuł oryginału: The Vow
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: Melodramat
Kraje produkcji: Australia, Brazylia, Francja, Niemcy, USA, Wielka Brytania
Czas trwania: 104 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Reżyseria: Michael Sucsy
Scenariusz: Marc Silverstein, Abby Kohn, Michael Sucsy, Jason Katims

odrobinaOdrobina nieba (od 10 lutego)

Takie filmy zdarzają się raz na dziesiątki lat! Odrobina nieba to najpiękniejsza historia miłosna od czasów Love Story i najzabawniejsza słodko-gorzka komedia od oscarowego sukcesu klasycznych dziś Czułych słówek.

Jedna z najbardziej pożądanych aktorek Hollywood – Kate Hudson (Nine. Dziewięć, Jak stracić chłopaka w 10 dni, nominacja do Oscara za U progu sławy) wciela się w beztroską singielkę Marley, która po serii przelotnych romansów poznaje wreszcie mężczyznę swoich marzeń, przystojnego doktora Juliana –  w tej roli główny konkurent Antonio Banderasa do miana latynoskiego amanta wszech czasów – Gael Garcia Bernal, znany ze Złego wychowania, Listów do Julii oraz nagrodzonego Oscarem filmu  Babel. Pech sprawi, że to właśnie z jego ust Marley dowie się, że jej życie zawisło na włosku…

Czy uczucie okaże się silniejsze od przeszkód, stawianych przez kapryśny los? Znakomitą obsadę komedii, na której nawet najbardziej niewzruszony widz wielokrotnie sięgnie po chusteczkę, uzupełniają wyróżnione nagrodami Amerykańskiej Akademii Filmowej wybitne aktorki komediowe Kathy Bates i Whoopi Goldberg.

{youtube}Qa__j0x5rCo{/youtube}

Tytuł polski: Odrobina nieba
Tytuł oryginału: A Little Bit of Heaven
Reżyseria: Nicole Kassell
Scenariusz: Gren Wells
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: dramat, komedia, romans
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 106 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

big loveBig Love (od 10 lutego)

Emilia ma 16 lat, kiedy poznaje o siedem lat starszego przystojnego Maćka. Chłopak otwiera przed młodą, niedoświadczoną, niewinną dziewczyną świat miłości i namiętności.

Wkrótce Emilia porzuca rodzinny dom, by zamieszkać z ukochanym. Chłopak imponuje wychowanej bez ojca dziewczynie. Emilia dojrzewa w związku i z wpatrzonej w Maćka dziewczyny przeistacza się w piękną świadomą siebie i ciekawą świata młodą kobietę.

Zaczyna śpiewać w zespole, co zawsze było jej największym marzeniem. Pierwsze sukcesy dodają Emilii pewności siebie. Wkrótce wokół niej zaczynają pojawiać się nowi mężczyźni. Maciek nie może pogodzić się z niezależnością Emilii, czuje, że traci nad nią władzę.

Namiętne love story przeistacza się w toksyczną miłość, która uzależnia jak narkotyk i nieuchronnie prowadzi do dramatycznego finału…

{youtube}bZ061dtAHn0{/youtube}

Tytuł oryginału: Big Love
Rok produkcji: 2012
Reżyseria: Barbara Białowąs
Scenariusz: Barbara Białowąs
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: romans, thriller
Produkcja: Polska
Czas trwania: 100 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

czarodziejkaCzarodziejka (od 10 lutego)

Dowcipna, urocza, optymistyczna komedia o miłości.

Dom pracuje na nocną zmianę w małym hotelu w pobliżu przemysłowej części Lehawre. Pewnej nocy poznaje kobietę bez bagażu i bez butów. Ma ona na imię Fiona.

Oznajmia mu, że jest wróżką, i może urzeczywistnić jego trzy życzenia. Jednak po spełnieniu dwóch z nich – znika tajemniczo, aby odnaleźć swoje drugie ja, odkryć swoje niepowtarzalne wnętrze.

Zakochany w niej mężczyzna wyrusza na poszukiwanie. Fiona otwiera Domowi okno na świat pełen tajemnic i marzeń.

Los potrafi zabrać wszystko…

Ale nie miłość.

{youtube}-45bf7WdElM{/youtube}

Tytuł polski: Czarodziejka
Tytuł oryginału: La Fee
Reżyseria: Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy
Scenarzysta: Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy
Tytuł międzynarodowy: The Fairy
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: dramat, komedia
Kraje produkcji: Belgia, Francja
Czas trwania: 93 min
Przedział wiekowy: b/o

zdalekaZ daleka widok jest piękny (od 10 lutego)

W rozpadającej się podkarpackiej wiosce ludzie żyją głównie ze zbieractwa różnego rodzaju zużytych przedmiotów, odpadów, śmieci.

Główny bohater – Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką – zbiera złom. Gdy wywiezie matkę do domu starców, zyska dom, w którym zamierza rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy – najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po powrocie właściciela zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w siedlisku.

To opowieść o bezpiecznej monotonii życia, która jednak nie stępiła czujności mieszkańców wsi. Oswojeni, zachowują rodzaj napięcia, pozwalający szybko wykorzystać okazję. Ukryta pożądliwość nadaje bieg ich egzystencji.

Film bezpardonowo demaskuje jeden z największych polskich mitów.

{youtube}mItZMq_cBGI{/youtube}

Tytuł oryginału: Z daleka widok jest piękny
Tytuł międzynarodowy: It Looks Pretty from a Distance
Reżyseria: Wilhelm Sasnal, Anna Sasnal
Scenariusz: Anna Sasnal
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: Dramat
Produkcja: Polska
Czas trwania: 77 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

rammbockRammbock (od 10 lutego)

Horror Rammbock jest grą z konwencją filmów grozy, odwołuje się do kultowych produkcji amerykańskich, jednocześnie przełamując te schematy. Jest to nietuzinkowy film o miłości, który może być alternatywą dla tych zakochanych, którzy poszukują czegoś innego niż amerykańskie komedie romantyczne. Został świetnie przyjęty przez krytykę na świecie oraz widzów. Zombie Love Story.

Kiedy Michael przyjeżdża do Berlina odwiedzić byłą dziewczynę, śmiercionośny wirus zaczyna pustoszyć miasto w przerażającym tempie, zmieniając ludzi w bezmyślnych, maniakalnych zabójców. Ku jego zmartwieniu Gabi nie ma w domu, spotyka natomiast Harpera, nastoletniego praktykanta u hydraulika, który pracuje w tym budynku.

Razem barykadują się przed hordami zakażonych ludzi. Osaczeni przez żądne krwi zombie, Michael i Harper muszą wykazać się dużym sprytem i inteligencją, aby wydostać się z opresji i odnaleźć Gabi. Kiedy okazuje się, że ukochana Michaela została zarażona, rezygnuje ze swojego życia i świadomie przechodzi na stronę wrogą.

Prawdziwa zombie love story…

{youtube}QfNYVf4Bdlw{/youtube}

Tytuł polski: Rammbock
Tytuł oryginału: Rammbock: Berlin Undead
Reżyseria: Marvin Kren
Scenariusz: Benjamin Hessler
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 10 lutego 2012
Gatunek: horror, thriller
Kraj produkcji: Niemcy
Czas trwania: 64 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *