Gdyby żył, dziś skończyłby sto lat!

7 stycznia 1912 roku w Westfield urodził się Charles Addams, autor kultowego komiksu The Addams Family.

Początkowo jego bohaterowie nie mieli imion, a kadry z ich udziałem prezentowane były w piśmie The New Yorker. Swoich bohaterów Addams ochrzcił dopiero na potrzeby serialu aktorskiego The Addams Family, produkowanego w latach 1964-1966. Upiorna rodzinka potworów i masochistów doczekała się też kolejnych adaptacji: następnego serialu (The New Addams Family, 1998–1999) oraz dwóch serii animowanych (The Addams Family, 1973–1975; The Addams Family: The Animated Series, 1992–1993). Swój udział w umieszczeniu Addamsów na trwałe w historii popkultury miały też filmy: Halloween with the New Addams Family (1977), The Addams Family (1991), Addams Family Values (1993) i Addams Family Reunion (1998). Prawdopodobnie właśnie produkcja z 1991 roku wprowadziła najbardziej znany w Polsce wizerunek Gomeza, Morticii oraz ich krewnych.

addams4

Znany z wykreowania upiornych postaci, sam nie prowadził banalnego życia. Wystarczy wspomnieć, że ślub z trzecią żoną, Marilyn Matthews Miller, wziął na cmentarzu dla zwierząt. Małżeństwo trwało od 1980 roku do śmierci artysty. Wcześniej żonaty był też z Barbarą Jean Day (1943-1951), podobno przypominającą Morticię Addams oraz Barbarą Barb (1954-1956), która miała łączyć w sobie wygląd Morticii z diabelnymi prawniczymi intrygami; oba te związki zakończyły się rozwodami. Z żadną z wybranek Charles nie doczekał się dzieci.

 

Charles Addams słynął z elegancji, na przyjęciach pokazywał się z damami takimi jak Greta Garbo, Joan Fontaine czy Jacqueline Kennedy. Zarówno tę cechę, jak i bujny żywot (naprzykrzanie się sąsiadom, konflikt z prawem, zamiłowanie do cmentarzy) można odnaleźć w jego twórczości. Twórca zmarł 29 września 1988 roku w Nowym Jorku.

addams2

Obecnie do ekranizacji Rodziny Addamsów przymierza się Tim Burton, co świetnie dowodzi tego, iż bohaterowie Addamsa są wciąż żywi. Setną rocznicę jego urodzin uczciło Google, publikując logo z bohaterami artysty.

addams

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *