Zdania co do wartości sztuki ulicznej bywają bardzo podzielone, jednak niektóre uliczne dzieła naprawdę robią wrażenie. Do szczególnie intrygujących należą te, które potrafią oszukać nasz mózg; ich twórcy, znakomicie operując perspektywą i głębią, tworzą przed naszymi oczami imponujące iluzje.

Wodospady w centrum miasta, ogromna przepaść pełna lawy rozrywająca ulicę w mieście, straszliwe stwory wychodzące z podziemi, tajemnicze lochy i widoki z lotu ptaka – to wszystko na zwykłym chodniku może wykreować siła iluzji obrazów ulicznych.

Znanymi twórcami realistycznych, trójwymiarowych obrazów malowanych bezpośrednio na chodnikach, ulicach czy ścianach domów są m.in. Tracy Lee StumMelanie Stimmell, Kurt Wenner, Edgar Müller i Julian Beever. Wkładają oni w swoje prace wiele wysiłku, mimo iż mają one krótki żywot – zwykle do pierwszego deszczu. Szczęśliwie istnieją aparaty fotograficzne… Jeśli ich dzieła są obserwowane lub fotografowane z właściwego miejsca, dają bardzo silne wrażenie trójwymiarowości.

Największe wrażenie robią obrazy pieczołowicie wkomponowane w otoczenie i architekturę miasta. Ich autorów niewątpliwie musi cechować, poza zwykłym talentem plastycznym, kreatywność i znakomicie rozwinięta wyobraźnia przestrzenna.

Tracy Lee Stum jest artystką uliczną pochodzącą z USA. Jej talent zdobył już międzynarodowe uznanie. Jest uważana za wiodącą artystkę tego nurtu. Z sukcesami brała udział w wielu festiwalach sztuki ulicznej, także tych najbardziej uznanych. Zdobyła wiele nagród i była dyrektorką artystyczną niejednego projektu. Od kilkunastu lat wykorzystuje swój talent, działając non – profit i wspierając różne akcje społeczne i dobroczynne na całym świecie.

Oto niektóre z jej prac:

tracy-lee-stum

TracyLeeStum1

tracy-lee-stum2

tracy-lee-stum4

tracy-lee-stum3

tracy-lee-stum5

Melanie Stimmell pochodzi z USa (Los Angeles) i również zdobyła już międzynarodową sławę. Jej prace nawiązują do stylu renesansu. Ją również porównuje się do Leonarda da Vinci, tyle że we współczesnej wersji. Brała udział w wielu festiwalach, na których zdobywała nagrody i wyróżnienia.

Oto próbki jej talentu:

MelanieStimmell1

MelanieStimmell2

MelanieStimmell3

MelanieStimmell4

MelanieStimmell7

Julian Beever to pochodzący z Wielkiej Brytanii artysta, który zasłynął tworząc kredowe obrazy na chodnikach wielkich miast. Jego prace można było podziwiać m. in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Danii, Belgii, Holandii i USA.

Julian Beever przy pracy:

{youtubejw}hfn8Dz_13Ms{/youtubejw}

A oto niektóre z efektów jego starań:

Julian Beever4

Julian Beever6

Julian Beever8

Julian Beever11

Julian Beever66

Julian beever77

Julian Beever44

Julian Beever55

Kurt Wenner pochodzi z USA, jednak 25 lat mieszkał w Rzymie, nim powrócił do Stanów Zjednoczonych. Uważa się za obywatela świata. Można nazwać go wręcz „chodnikowym” Michałem Aniołem; w jego pracach bardzo wyraźne jest nawiązanie do okresu renesansu,  dzieła jego autorstwa przedstawiają zwykle uczty bogów, anioły i świętych, którzy zdają się wyłaniać z podziemi. Nie stroni jednak także od nieco mroczniejszej tematyki.

Niektóre jego prace:

Kurt Wenner

Kurt Wenner2

Kurt Wenner3

Kurt Wenner4

Kurt Wenner6

Kurt Wenner7

Wreszcie Edgar Müller to pochodzący z Niemiec, jeden z najbardziej znanych światowych twórców trójwymiarowych obrazów ulicznych. Jego dzieła są niepokojące, niekiedy wręcz surrealistyczne, co wrażliwszym mogą wręcz przysporzyć lęku wysokości…

Przekonajcie się sami:

EdgarMueller3

Edgar Mueller1

Edgar Mueller2

Edgar Mueller33

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *