Co jakiś czas media obiegają alarmujące komunikaty o stanie czytelnictwa w Polsce. Ostatnie badania opublikowane ma stronie www Biblioteki Narodowej pokazują, że 56% badanych nie zetknęło się w 2010 roku z ŻADNĄ książką. Zastanawiamy się dlaczego tak jest u nas skoro w sąsiednich Czechach czy Francji analogiczne wyniki to 17% i 31%.

 Czytanie to dla mnie nałóg. Przyjemność, którą wykrada się czasowi z codziennego biegu. Coś co pozwala nam zmienić perspektywę i często monotonny rytm w jakim zrywamy kartki z kalendarza. Czytania trzeba się nauczyć i być nauczonym. Ta nauka zaczyna się jakby mimochodem gdy siadasz na kolanach mamy i słuchasz opowiadanej najbliższym głosem historii. Lubisz dać się otulić maminym ramieniem i ponieść wyobraźni. To Twój czas z najbliższą osobą. Czas pełen ciepła i miłości, bezpieczny i magiczny zarazem. Codziennie czekasz na to by mama zaprosiła Cię na kolana i otworzyła książkę, a gdy oczekiwanie trwa zbyt długo to sam bierzesz książeczkę z półki i prosisz Poczytaj mi, mamo.

Takie wspomnienia dopadły mnie gdy, w księgarni zobaczyłem tytuł znajomej serii opowiadań dla dzieci. Na Poczytaj mi, mamo. uczyły się czytać miliony dzieci w Polsce. Uczyły się skutecznie, bo opowiadania wydawane w ramach cyklu były dobrze napisane, a ilustracje – wyczarowane przez najlepszych grafików. Historie zarówno wierszowane, jak i pisane prozą są bardzo urozmaicone tematycznie i niosą ze sobą zróżnicowany ładunek emocji. Od zwariowanych i śmiesznych Daktyli Danuty Wawiłow poprzez pełne spokoju i pogody  przygody Kolczatka Heleny Bechlerowej i kultowego Filemona Sławomira Grabowskiego oraz Marka Nejmana. Małe książeczki z tej serii towarzyszyły dzieciom wszędzie i przyzwyczajały do życia z książką. Chciałoby się powiedzieć I komu to przeszkadzało?

Wielkie brawa dla Naszej Księgarni za przypomnienie tych utworów. Trochę szkoda, że forma wydania jest inna. Moim zdaniem jedną z większych zalet cyklu była niewielka objętość, masowość nakładu i niska cena. Dziś za zbiór 10 opowiadań zapłacimy prawie 50 złotych, co bywa w naszych domowych budżetach kwotą znaczącą. Tym niemniej uważam, że warto zainwestować i wciągać dzieci od najmłodszych lat w książkowy nałóg.

Pierwszy tom wznowionego cyklu ukazał się w listopadzie 2010 a kolejny w listopadzie 2011.

Tytuł: Poczytaj mi, mamo Księga 1 i 2
Autorzy i autorki: Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Sławomir Grabowski, Marek Nejman, Danuta Wawiłow
Ilustracje: Elżbieta Gaudasińska, Edward Lutczyn, Wanda Orlińska, Zbigniew Rychlicki, Mirosław Tokarczyk
Rok wydania: 2010 i 2011
Seria: Z Biblioteki Wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA
Oprawa: twarda
Format: 165 x 215 mm
Liczba stron: 280
Przedział wiekowy: 0-10

O autorze:

Robert Myśliński – z wykształcenia ekonomista, jest autorem zbioru opowiadań dla dzieci Siedem supełków, wspólnie z żoną Dorotą Zawadzką (znaną też jako Super Niania) pisze książki, organizuje spotkania oraz wykłady dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *