Kiedy pogoda za oknem nie zachęca do spacerów, a w domu wieje nudą, warto mieć pod ręką jakąś książeczkę, która urozmaici czas naszym najmłodszym czytelnikom. Literozagadki Łukasza Dębskiego zdają się być odpowiednią lekturą, zapewniającą oprócz nauki, dobrą zabawę. Sam autor ma już pewne doświadczenie w pisaniu dla dzieci, o czym świadczą przekłady jego książek na język angielski, niemiecki, czeski i rosyjski. Jeśli dodam, iż publikował w Misiu, Polityce i The Guardian, dochodzę do wniosku, że nie mógł napisać nudnej i naiwnej książeczki. I rzeczywiście takiej nie napisał!

 Literozagadki adresowane są do dzieci w wieku 6-9 lat (choć ja przerobiłam je z moim synkiem, który jest dopiero przedszkolakiem), pragnące poznać alfabet za sprawą krótkich rymowanek i kolorowych ilustracji, pobudzających skutecznie wyobraźnię. Na każdej stronie mamy do czynienia z prostą zagadką, dotyczącą słowa rozpoczynającego się na kolejne litery alfabetu. Nie napiszę chyba nic odkrywczego, jeśli stwierdzę, iż dzieci kochają łamigłówki, a kiedy ich uzupełnieniem staje się intrygujący obrazek, zasiadają z radością, by wykazać się swoją ‚erudycją’.

Co do samych ilustracji, to trzeba oddać pani Annie Kaszubie – Dębskiej, iż wykonała doskonałą pracę, gdyż jej obrazki nie są statyczne, ale żywe, pełne ekspresji i dynamiczne, co bez wątpienia jet kolejnym atutem tej 40 – stronicowej książeczki edukacyjnej. Nie brak w nich także groteski, przejaskrawienia bądź absurdu, co sprawia, że dzieci z pewnością chętnie do nich nawiążą. Jeśli zechcą je jeszcze opisać: co się na nich dzieje, dlaczego pojawiły się tu takie, a nie inne zwierzęta, to możemy być pewni, że za sprawą swej nieograniczonej wyobraźni, rozwiną je w piękną historię.

Polecam tę ślicznie wydaną książkę nie tylko dzieciom, które mają problemy z zapamiętaniem alfabetu, ale wszystkim, którzy chcą się mądrze pobawić, poszerzając swoją wiedzę i nie marnując bezczynnie czasu przed telewizorem. Jeśli uda się Wam, rodzicom, zaangażować także młodsze rodzeństwo, pęd do wiedzy będzie zapewne jeszcze większy, a radość rodziców i nauczycieli ogromna. Polecam –  moje dziecko było zachwycone, Wasze też będą!

liter

Autor: Łukasz Dębski
Tytuł: Literozagadki
Ilustracje: Anna kaszuba – Dębska
Data wydania: 2011
Wymiary: 225x255mm
Liczba stron: 40
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Wilga
ISBN: 978-83-259-0332-9
Gatunek: dziecięce, edukacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *