Wydarzenie roku, olśniewający i doskonały – takich określeń doczekała się najbardziej oczekiwana premiera roku, film Szpieg. Błyskotliwa ekranizacja bestsellerowej powieści mistrza gatunku Johna le Carré zachwyciła krytyków.

W miniony weekend thriller Szpieg z Garym Oldmanem w roli głównej zarobił prawie trzy miliony funtów, zajmując pierwsze miejsce w brytyjskim box office. Przez krytyków został okrzyknięty doskonałym (The Spectator), olśniewającym (The Wall Street Journal), dwugodzinnym orgazmem (jeden z polskich portali filmowych).  Został także nominowany w siedmiu kategoriach do British Independent Film Award (BIFA).

Scenariusz Szpiega powstał na podstawie bestsellerowej powieści Johna le Carré, byłego agenta brytyjskich służb MI5 i MI6. Szpieg to jeden z nielicznych filmów, zdradzających prawdziwe sekrety pracy brytyjskiego wywiadu. Do roli agentów zatrudniono najlepszych brytyjskich aktorów – zdobywcę Oscara Colina Firtha (Jak zostać królem), Gary’ego Oldmana (Mroczny rycerz), Toma Hardy’ego (Incepcja) oraz Johna Hurta (Hellboy 2).

Adam Michnik i Paweł Smoleński nie ukrywają, że Szpieg zrobił na nich ogromne wrażenie:

Na podstawie wspaniałej książki Johna le Carré zrobiono film wybitny. Nie ma w nim dramatycznych pościgów ani efektownego mordobicia, jest za to prawdziwa gra wywiadów, wojna inteligencji i umysłów, stracie Wschodu i Zachodu, Imperium Zła i demokratycznego świata, gdzie jednak okazuje się, że nie wszyscy dobrzy są dobrzy, a nawet jeśli chcą być dobrzy, muszą stosować podłe metody. Imponuje dbałość o detale; w scenach węgierskich nawet autobusy marki ikarus są dokładnie takie jak w czasach zimnej wojny. To nie tylko doskonały film szpiegowski, oparty na znakomicie zawiązanej intrydze, ale też świadectwo czasów oraz ludzkiej kondycji. Dobra rozrywka, ale też do namysłu.

„Szpieg” jest swoistym testem na inteligencję. To film dla ludzi o wysokim IQ. Jeśli chcecie sprawdzić czy dorównujecie przenikliwością brytyjskim agentom, nie zapomnijcie wybrać się do kina.

szpieg

Gary Oldman, dzięki głównej roli w Szpiegu, stał się obecnie najczęściej wymienianym kandydatem do Oscara.

Prawdopodobnie możemy też spodziewać się kolejnej odsłony Szpiega. Reżyser Tomas Alfredson oraz scenarzysta Peter Straughan potwierdzili, że rozpoczęli negocjacje w sprawie prac nad kontynuacją filmu.

Mamy parę pomysłów, planów – oświadczył Alfredson. – John Le Carré nie ma nic przeciwko kolejnej ekranizacji jego prozy.

Jakiś czas temu chęć występu w sequelu wyraził także Gary Oldman.

Szpieg z Colinem Firthem i Garym Oldmanem już od 25 listopada w kinach!

{youtube}fSbiotfO3hM{/youtube}

Tytuł polski: Szpieg
Tytuł oryginału: Tinker, Tailor, Soldier, Spy
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 25 listopada 2011
Gatunek: Thriller
Produkcja: Francja, Wielka Brytania
Czas trwania: 127 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

 

Opublikowano w Film