Nakładem Wydawnictwa Bellona ukazała się 4 listopada interesująca książka Heretycy i inkwizytorzy autorstwa prof. Edwarda Potkowskiego.

 Dzieje ruchów heretyckich i działalność Inkwizycji stanowią jeden z najważniejszych problemów historii społecznej średniowiecznej Europy i historii mentalności tego okresu. Instytucją, która miała zwalczać ruchy heretyckie, była Inkwizycja. Powołana przez papiestwo w XIII wieku do tropienia i sądzenia heretyków, zwalczała ich przy pomocy władzy świeckiej, stosując środki terroru: surowe kary kościelne, więzienie, konfiskatę mienia i śmierć na stosie.

Dzieje Inkwizycji wskazują, że niejednokrotnie stawała się ona narzędziem polityki papieskiej lub monarszej. Konflikty występujące między Kościołem a państwem na tle rywalizacji o władzę i wpływy sprawiły, że okrutny i bezwzględny, działający niezawodnie system kontrolno-represyjny nie zawsze mógł się w pełni rozwinąć.

O autorze:

Edward Potkowski – jest profesorem historii, Wykładowcą Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Napisał także m. in.  książki: Książka rękopiśmienna w kulturze Polski średniowiecznej, Grunwald 1410 i Zakony rycerskie.

Tytuł: Heretycy i inkwizytorzy
Autor: Edward Potkowski
Wydawca: Bellona
Liczba stron: 192
Format: 125×195 mm
Oprawa: miękka
Data wydania: 4 listopada 2011
Gatunek: literatura faktu

Źródło: Bellona.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *