od wisy

 Na półki księgarń trafiła właśnie niezwykła książka podróżnicza. Przygodami, które Ryszard Sługocki przeżył w trakcie swojej podróży, można by obdzielić co najmniej kilkanaście innych wypraw i każdy ich uczestnik miałby co opowiadać.

Marzeniem ściętej głowy wydawała się w 1957 roku w PRL wyprawa samochodem dookoła świata. To, że mimo wielu przeciwności udało się ją zorganizować zakrawało na cud a to, że jej dwaj uczestnicy wrócili cali i zdrowi na cud do kwadratu. Jak to się stało możliwe, że wyprodukowana w FSO warszawa przebyła najeżoną trudnościami drogę przez Bałkany i Turcję, przetrwała burzę piaskową na Wielkiej Pustyni Słonej w Iranie, pokonała bezdroża i pułapki Afganistanu i Pakistanu, wyszła zwycięsko z walki z żywiołami Indii, przejechała przez birmańską dżunglę i niedostępną część Chin?

Jak udało się dwóm dziarskim podróżnikom przekroczyć tyle granic, odnaleźć się w różnych kulturowo miejscach i wyjść cało z wielu opresji? Czy znajdzie się śmiałek, który podejmie się powtórzenia tego sprzed pół wieku wyczynu?

 Ryszard Sługocki – dziennikarz i dyplomata, ale przede wszystkim podróżnik. Podróże wypełniły mu znaczną część życia. W 1957 roku zorganizował sponsorowaną przez „Express Wieczorny” wyprawę dookoła świata. Nie zdołał objechać go w całości, jednak pokonał drogami i bezdrożami trasę obecnie niemożliwą do przebycia: przez kraje bałkańskie, Turcję, Kurdystan, Iran, Afganistan, Indie, Pakistan i Birmę, aż do Chin. W 1963 roku, podczas kolejnej wyprawy, przejechał z Algierii do Syrii, pokonując po drodze Saharę i Pustynię Libijską. Następnie zdołał kilkakrotnie przebyć trasę z Warszawy przez Stambuł, Damaszek, Bagdad, Amman, Jerozolimę, Akabę i z powrotem. Podróżował także po Stanach Zjednoczonych. Dwukrotnie wyruszył na wielomiesięczne rejsy morskie statkami towarowymi na trasie Gdańsk – Kanton i wyspa Hajnan w Chinach, zwiedzając po drodze m.in. Singapur, Indonezję, Malezję, Cejlon (Sri Lanka), Jemen, Sudan i Egipt. Odwiedził Moskwę i Irkuck, Taszkient, Samarkandę i Bucharę. Odwiedził też wszystkie kraje europejskie (z wyjątkiem Islandii i Albanii). Od 1994 r. jest współzałożycielem i prorektorem Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie.

od wisy2

Autor: Ryszard Sługocki
Tytuł: Od Wisły do Rzeki Perłowej
Seria Podróże retro
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 554
Oprawa: Twarda
Format: 145 x 215
Premiera: 18 października
Przewidywana cena: 39,90 zł
ISBN: 978-83-7506-645-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *